میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۰
 
 
عربستان و ناتو با محوریت افغانستان دو نشست برگزار می‌کنند
میزبانان بی‌صداقت
میزبانان بی‌صداقت
 

عربستان و نیز ناتو در حالی میزبان نشست‌هایی با محوریت افغانستان هستند که روند رفتاری آنان نشان از عدم صلاحیت آنها برای حل بحران افغانستان دارد و حتی باید به جرم عامل بحران بودن باید مجازات شوند.
عربستان سعودی دیروز میزبان نشست ۲ روزه علمای جهان اسلام آباد در مورد صلح افغانستان شد در حالی که گزارش‌ها نشان می‌دهد عربستان خود حامی تروریسم است.
در این نشست که در شهر «جده» و از سوی سازمان همکاری اسلامی برگزار می شود ‌علمای جهان اسلام در مورد تحقق صلح و پایان جنگ در افغانستان به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت. در این نشست بیش از ۳۰ نفر از علمای برجسته افغانستان و هیئت عالی رتبه شورای عالی صلح این کشور نیز شرکت کرده اند. نشست مذکور به مدت ۲ روز در عربستان ادامه پیدا می‌کند و با اعلام مواضع علمای جهان اسلام پایان خواهد یافت. گفتنی است که سازمان همکاری اسلامی در دعوتنامه ای که به عالمان دینی فرستاده از گروه‌های مخالف مسلح در افغانستان خواسته است تا دست از جنگ بردارند. پیش از این، نشست‌های عالمان دینی در اندونزی و کابل برای برقراری صلح در افغانستان نیز برگزار شده بود اما طالبان به خواست آنها برای صلح و پایان جنگ، پاسخ رد دادند. لازم به ذکر است که عربستان سعودی یکی از حامیان رژیم طالبان در زمان قدرت بود.
در همین حال دیدبان حقوق بشر از کشورهای عضو ناتو و دولت افغانستان خواست تا برای کاهش غیر نظامیان در این کشور دست به اقدم جدی بزنند. این نهاد همچنین از کشورهای عضو ناتو تقاضا کرد تا در جلسات دهم و یازدهم خود در بروکسل، برای کاهش تلفات غیر نظامیان اقدام کنند. این درحالی است که تلفات غیر نظامیان در افغانستان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. بیشترین مسئول تلفات غیر نظامیان گروه‌های تروریستی معرفی شده اند.
اما نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای خارجی نیز مسئول بخشی از تلفات غیر نظامیان بوده‌اند. با این حال، دیدبان حقوق بشر گفت که باید تحقیقات بی‌طرفانه ای در مورد اینکه چه تعداد غیر نظامی در حملات هوایی نیروهای خارجی کشته شده‌اند، انجام شود. مسئولان در این نهاد از کشورهای عضو ناتو خواستند تا به دولت افغانستان فشار وارد کنند تا نیروهای خود را در برابر هر نوع تخطی از قوانین جنگ پاسخگو بداند.
به گفته آنها مسئولان افغانستان حتی ظرفیت تحقیق در مورد تلفات غیر نظامیان را ندارد و به همین خاطر، نگرانی در مورد تلفات غیر نظامیان در حملات هوایی نیروهای هوایی افغانستان بیشتر شده است. «پاتریشیا گوسمن» یکی پژوهشگران دیدبان حقوق بشر گفت که ناتو باید موضوع نقض قوانین جنگ را بررسی کند، اما بر عکس تاکنون چنین اقدامی نکرده و نیز به قربانیان جنگ در افغانستان غرامت پراخت نشده است.
لازم به ذکر است «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان دیروز در راس یک هیئت عالی رتبه دولتی جهت شرکت در نشست سران سازمان ناتو، عازم بروکسل پایتخت بلژیک شد. قرار است که نشست سران کشورهای عضو ناتو امروز در بروکسل برگزار شود. همچنین قرار است که در این نشست سران کشورهای عضو ناتو در مورد اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان و همچنین چگونگی برقراری صلح و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان بحث و تبادل نظر کنند.

کد مطلب: 105126
 
Share/Save/Bookmark