میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۱
 
 
تنش‌های نظامی میان ارمنستان وجمهوری آذربایجان دوباره بالا گرفت
بازگشت قره‌باغ به وضعیت جنگی

هنوز مدت زیادی از توافق میان باکو و ایروان برای کنار نهادن تنش‌ها نمی گذرد که منابع خبری دیروز از آتش توپخانه دو کشور علیه یکدیگر خبر دادند و حتی برخی مقامات نظامی از سرنگونی پهپادهای طرف‌ مقابل سخن گفته‌اند.
وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد مواضع و شهرک‌های مرزی این کشور از سوی نیروهای مسلح ارمنستان هدف خمپاره قرار گرفته که تلفاتی از میان نظامیان و غیرنظامیان به همراه داشته است.یک سخنگوی وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد نیروهای مسلح ارمنستان بر روی شهرک‌های در امتداد خط مقابله نظامی در منطقه «ناگورنو-قره‌باغ» آتش گشودند که تلفاتی از غیرنظامیان را در پی داشته است.وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد: ۲۷ سپتامبر حدود ساعت ۶ [۲ به وقت گرینویچ] نیروهای مسلح ارمنستان به انجام تحرکات گسترده، گلوله‌باران شدید مواضع ارتش آذربایجان در کل امتداد خط مقدم و همچنین شهرک‌های واقع در این منطقه دست زدند.به ادعای سخنگوی وزارت دفاع آذربایجان دست‌کم ۶ شهرک مورد حمله قرار گرفتند و در میان مردم محلی کشته و زخمی وجود دارد.درگیری‌های آذربایجان و ارمنستان بر سر کنترل منطقه ناگورنو-قره‌باغ از اوایل دهه ۱۹۹۰ ادامه داشته و در جدیدترین درگیری در ماه ژوئیه، دو طرف تلفاتی را گزارش کردند. همچنین نخست وزیر جمهوری ارمنستان به سران آذربایجان توصیه کرد به جای اقدامات تنش زا در مسیر سازندگی گام بردارند. «نیکل پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی این کشور خطاب به مقامات دولت آذربایجان گفت: «به همکاران آذربایجانی خود توصیه می‌کنم که این مسیر را دنبال نکنند، زیرا اگر ما شروع به انتشار اطلاعات محرمانه کنیم ، می‌ترسم که اوضاع سیاسی داخلی آذربایجان بی ثبات شود. بنابراین، به آنها توصیه می‌کنم که به عرصه سازندگی بازگردند.» چندی قبل سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در سخنانی مدعی شد که رویکردهای ارمنستان باعث شدت یافتن تنش‌ها بین دو کشور می‌شود. «لیلا عبد الله اوا» در بخشی از سخنان خود اظهار داشت، ارمنستان سیاست‌های اشغالگرانه را با نقض هنجارها و اصول و حقوق بین الملل دنبال می‌کند و سرزمین‌های شناخته شده بین المللی آذربایجان را تحت اشغال خود دارد.
در همین حال وزیر خارجه ترکیه در تماس تلفنی با همتای روس خود درباره از سرگیری درگیری‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ رایزنی کرد.تماس تلفنی وزرای خارجه ترکیه و روسیه در شرایطی صورت گرفته که پیشتر وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای خواستار آتش‎بس فوری و اغاز مذاکره بین این کشور برای پایان دادن به درگیری‌ها بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ شد. از سوی دیگر وزارت خارجه روسیه در واکنش به درگیری‌های مرزی امروز میان ارمنستان و آذربایجان در منطقه مورد مناقشه «ناگورنو-قره‌باغ»، از دو طرف خواست فوراً آتش‌بس و مذاکره را آغاز کنند. به گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، مسکو اعلام کرد: ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم فوراً آتش‌بس کنند و برای تثبیت اوضاع به مذاکره روی بیاورند.
در این میان وزارت دفاع حکومت منطقه مورد مناقشه قره‌باغ که تحت حمایت ارمنستان قرار دارد، ادعا کرد در درگیری‌های با جمهوری آذربایجان، ۴ بالگرد، ۱۵ پهپاد و ۱۰ تانک این کشور نابود شدند.ارمنستان اما در رد روایت جمهوری آذربایجان اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور آتش‌بس را نقض کرده و دست به حملات نظامی در منطقه مورد مناقشه قره باغ زده‌اند. همچنین رئیس جمهور ترکیه با اشاره به تماس تلفنی خود با الهام علی اف نوشت: در این تماس بار دیگر شاهد موضع گیری قاطع و مصمم وی بودم. ترکیه در چارچوب تفاهم یک ملت و دو دولت، در کنار برادران آذربایجانی خود است. به رجب طیب اردوغان در بیانیه ای با اعلام حمایت از جمهوری آذربایجان نوشت: ارمنستان با حمله به جمهوری آذربایجان یکبار دیگر نشان داد که بزرگترین تهدید منطقه ای برای ثبات و آرامش است. وی افزود: ترکیه مانند همیشه امروز نیز با همه امکاناتش در کنار برادران آذربایجانی قرار دارد.
به دنبال از سرگیری درگیری بین آذربایجان و ارمنستان و اعلام وضعیت فوق العاده در هر دو کشور، کشورهای دیگر از جمله آلمان و ایران از هر دو طرف درخواست کرده‌اند به درگیری خاتمه داده شود.
«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان یکشنبه بعد از ظهر از این دو کشور همسایه خواست به فوریت به درگیری و خصومت خاتمه دهند.

کد مطلب: 115521
 
Share/Save/Bookmark