میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۱
 
 
پیام‌های یک عملیات
یمن همچنان ازا اصلی‌ترین کانون‌های تحولات غرب آسیا و جهان است در حالی که به اذعان جهانیان به یک رسوایی برای مدعیان حقوق بشر...

یمن همچنان ازا اصلی‌ترین کانون‌های تحولات غرب آسیا و جهان است در حالی که به اذعان جهانیان به یک رسوایی برای مدعیان حقوق بشر و نهادهای بین المللی و البته نشانه‌ای بر جنون پایان ناپذیر قدرت‌های غربی است. نکته قابل توجه در باب تحولات این سرزمین آنکه یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از حمله پهپادی به یک هدف مهم نظامی در پایتخت عربستان خبر داد. سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که حمله گسترده‌ای با چند فروند پهپاد صماد ۳ به یک هدف مهم نظامی در ریاض داشتیم.
این عملیات پهپادی در حالی صورت گرفته است که این عملیات چند نکته را آشکار می‌سازد. نخست آنکه این عملیات پهپادی نشانگر توان و قدرت مقاومت یمن است که پس از چندین سال مقابله با متجاوزاتی از دهها کشور توانسته به تقویت توان دفاعی خود پرداخته و موازنه را از دفاع به موازنه وحشت تغییر دهد. این توان بالا نه تنها در قالب پهپادی بلکه در قالب توان پدافندی نیز می‌باشد که برگرفته از اراده مقاومت یمن و البته نشانه‌ای بر هماهنگی میان ارکان مقاومت در کل منطقه است. دوم آنکه طی هفته‌های اخیر ائتلاف سعودی- اماراتی در حالی اجرای طرح تجزیه یمن هستند و برآنند تا این کشور را به دوران پیش از ۱۹۹۰ بازگردانند. عملیات پهپادی در ریاض این پیام را به همراه دارد که استمرار این روند برابر با افزایش سطح تهدیدات امنیتی برای تجزیه طلبان است و امارات و سعودی برای رسیدن به امنیت گزینه‌ای جز دست کشیدن از این اقدامات ندارند.
سوم آنکه این عملیات بار دیگر ناتوانی سیستم موشکی پاتریوت آمریکایی را نشان می‌دهد. آمریکا تلاش کرده تا با فروش سیستم پاتریوت به سعودی، اقتدار آن را نمایش و مشتری‌های جدیدی برای سیستم موشکی خود بیابد اما روند تحولات یمن عملا این تصور را به کابوسی بزرگ برای سعودی مبدل ساخت. این ناکامی در حالی برای آمریکا رقم خورده که اخیرا واشنگتن صدها نیروی نظامی را به عربستان اعزام کرده تا به اصطلاح از امنیت سعودی حراست کنند. این عملیات‌های پهپادی ناتوانی و تزلزل ارتش آمریکا در حراست از متحدانش را نشان می‌دهد که قطعا هزینه‌های بسیاری را برای آمریکا رقم خواهد زد. دیگر حتی متحدان سنتی آمریکا نیز این کشور را ناجی و حامی خود نمی دانند و به دنبال فاصله گرفتن از آن خواهند بود روندی که نتیجه آن را در تشدید تحرکات نظامی سایر بازیگران همچون فرانسه، انگلیس، آلمان در منطقه می‌توان مشاهده کرد. به هر تقدیر این عملیات پهپادی را می‌توان نشانه‌ای دیگر بر پویایی و توان بالای جبهه مقاومت منطقه دانست که ناکامی و تزلزل شدید دشمنان مقاومت را بیش از پیش آشکار می‌سازد هر چند که دشمنان با تحرکاتی همچون تجاوزات صهیونیست‌ها به لبنان، سوریه و عراق به دنبال پنهان سازی این ناتوانی هستند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 110526
 
Share/Save/Bookmark