میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۹
 
 
فرانسه: ایران پس از انقضای توافق هسته‌ای، مجاز به غنی‌سازی اورانیوم نخواهد بود
فاتحه برجام اروپایی خوانده شده؟
فاتحه برجام اروپایی خوانده شده؟
 

ادعای سفیر فرانسه در آمریکا مبنی بر اینکه ایران پس از انقضای برجام، مجاز به غنی سازی نیست، در حالی مطرح شده که ناظران سیاسی بر این باورند که هنوز نمی‌توان این گفته جرارد آرود را به عنوان موضع اصلی این کشور قلمداد کرد اما، بر اساس عرف دیپلماتیک سفرا نمی‌توانند بدون هماهنگی با دولت متبوع خود حرف‌هایی بزنند که از آن بوی بی‌تعهدی و شکستن عهدها و پیمان‌ها به مشام شنوندگان آن سخن برسد.
به بیان دیگر اگر این ادعا موضع رسمی دولت فرنسه نیز باشد باقی مانده توافق برجام نیز به پاره کاغذی تبدیل خواهد شد که نمی‌توان منافع و مصالح ملی کشور را به آن گره زد و باید باید فاتحه برجام اروپایی را بخوانیم و اتلاف وقت ملت و دستگاه سیاست خارجی را مشاهده کنیم.
به تازگی سفیر فرانسه در آمریکا مدعی شده ایران پس از انقضای برجام، مجاز به غنی‌سازی اورانیوم نبوده و مجبور است در شرایط نظارت‌های شدید صلح‌آمیز بودن فعالیت‌هایش را ثابت کند.
جرارد آرود در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: اینکه گفته شود ایران بعد از انقضای برجام مجاز به غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود، اشتباه است. ایران مجبور است طبق پیمان منع اشاعه و پروتکل الحاقی در شرایط نظارت‌های شدید ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز هستند.
او در ادامه نوشت: همان‌طور که ما سال ۲۰۰۲ گفتیم که غنی‌سازی اورانیوم بدون داشتن برنامه‌ای باورپذیر از فعالیت‌های غیرنظامی هسته‌ای طبق پیمان منع اشاعه غیرقانونی است، قادر خواهیم بود در سال ۲۰۲۵ هم در صورت لزوم واکنش نشان دهیم. آن موقع تحریم‌هایی اعمال شدند. تحریم‌ها می‌توانند مجدداً اعمال شوند. بعد از برجام، هیچ بند زوال‌پذیری وجود ندارند.
گفتنی است، فیلیپ تیبو سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران ا توسط آقای سید حسین سادات میدانی رئیس دبیرخانه ستاد پیگیری اجرای برجام به وزارت امورخارجه احضار شد.

پاریس فوراً شفاف سازی کند
البته سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در واکنش به توئیت جرارد آرود سفیر فرانسه در واشنگتن که شامگاه شنبه در حساب توئیترش مدعی شده بعد از برجام دلیلی برای غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران وجود ندارد، در صفحه توئیترش نوشت: اگر توئیت‌های جرارد آرود موضع فرانسه است. ما با نقض عمده هدف و مقصود برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مواجهیم. وی تصریح کرد: پاریس باید فورا شفاف سازی کند، در غیر این صورت ما اقدام لازم را به عمل می‌آوریم.
جرارد آرود دیپلمات فرانسوی شنبه شب در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: اینکه گفته شود ایران بعد از انقضای برجام مجاز به غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود اشتباه است. ایران باید به موجب پیمان منع اشاعه و پروتکل الحاقی و تحت نظارت‌های شدید ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ایش صلح‌آمیز هستند.
او در ادامه نوشت: همانگونه که سال ۲۰۰۲ گفتیم که طبق پیمان منع اشاعه، غنی‌سازی اورانیوم بدون داشتن یک برنامه‌ غیرنظامی باورپذیر در زمینه هسته‌ای غیرقانونی است، قادر خواهیم بود در سال ۲۰۲۵ هم در صورت لزوم واکنش نشان دهیم. آن موقع تحریم‌هایی اعمال شدند. تحریم‌ها می‌توانند مجدداً اعمال شوند. بعد از برجام، هیچ بند زوال‌پذیری وجود ندارد.
وی تصریح کرد: روسیه، اورانیوم غنی‌شده نیروگاه هسته‌ای بوشهر را تأمین می‌کند. بنابراین هیچ دلیل قابل درکی وجود نخواهد داشت ایران بعد از برجام، اقدام به غنی‌سازی وسیع اورانیوم کند.

سفیر فرانسه نمی‌تواند بدون هماهنگی با دولتش حرف بزند
دکتر سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با سیاست روز به ادعای سفیر فرانسه در آمریکا اشاره کرد و گفت: امروز شکلی دیگر از همراهی و همقدمی فرانسه با آمریکا در مقابل ملت ایران پدیدار گشت، در خبرها داشتیم که آقای جرارد آرود سفیر فرانسه در واشنگتن مسائلی بیان نموده است که اگر به گفته معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی و دیپلمات ارشد ایران در توافق نامه برجام که همان آقای عباس عراقچی است پاسخ وزارت خارجه فرانسه نیز تایید گفته سفیر این کشور در آمریکا باشد باید فاتحه برجام اروپایی را بخوانیم و اتلاف وقت ملت و دستگاه سیاست خارجی را مشاهده کنیم.
وی افزود: سفیر دولت فرانسه در آمریکا برای خوش آمد هم پیمانان کشور فرانسه اعلام نموده است که پس از برجام نیازی به غنی سازی اورانیوم درجمهوری اسلامی وجود ندارد و ایران خوراک راکتور هسته‌ای بوشهر خود را بر اساس قرارداد موجود می‌تواند از روسیه وارد نماید و بدین طریق دولت فرانسه توسعه راکتورهای هسته‌ای ایران را نیز نادیده گرفته و تصور می‌نماید ملت ایران باید تا سالیان دراز محتاج دیگر کشورها برای تامین انرژی پاک به منظور توسعه کشور خود باشد که این تصور غلطی است؛ باید ابتدا در فرایندهای دیپلماتیک تکلیف ادعای سفیر فرانسه و موضع دولت این کشور و سپس موضع دیگر کشورهای اروپایی همپیمان برجام شفاف سازی و در نهایتا موضع دولت ایران برای انجام اقدامات بعدی مشخص گردد.
این استاد دانشگاه بیان داشت: البته هنوز نمی‌توان این گفته سفیر فرانسه در آمریکا را به عنوان موضع اصلی این کشور قلمداد کرد اما، بر اساس عرف دیپلماتیک سفرا نمی‌توانند بدون هماهنگی با دولت متبوع خود حرف‌هایی بزنند که از آن بوی بی‌تعهدی و شکستن عهدها و پیمان‌ها به مشام شنوندگان آن سخن برسد این بدان مفهوم است که احتمالا جرارد آرود با اطلاعاتی که از مواضع دولت متبوع خویش دارد این سخن را به زبان رانده است.
صدرالحسینی با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد همزمانی این سخن با قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی آمریکا بدون معنا نیست، تصریح کرد: این یعنی نشان دادن چهره‌ای دیگر از فرانسه و شخص آقای مکرون رئیس جمهور این کشور که در سالیان اخیر همراهی وی با سیاست‌های صهیونیسم بین الملل و شخص ترامپ و سیاستمداران صهیونیست این کشور فریاد مردم فرانسه را نیز در آورده و آنان را در طول یک سال گذشته هر هفته به خیابان‌های پاریس و شهرهای مهم این کشور کشانده است.
وی در پایان گفت: اگر موضع رسمی دولت فرنسه مانند سفیراین کشور در آمریکا باشد باقی مانده توافق برجام نیز به پاره کاغذی تبدیل خواهد شد که نمی‌توان منافع و مصالح ملی کشور را به آن گره زد. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 108475
 
Share/Save/Bookmark