میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۰
 
 
همزمان با تشدید جنایات امارات در یمن و لیبی روی داد
سوختن نفت‌کش‌ها در انفجار الفجیره
سوختن نفت‌کش‌ها در انفجار الفجیره
 

 امارات به عنوان مهره آمریکا در منطقه، که پرونده‌ای سیاه در زمینه حقوق بشر داخلی و البته کشتار و جنایت در یمن و لیبی دارد به گفته منابع خبری دیروز با انفجاری بزرگ همراه بود که طی آن چندین نفت‌کش در آتش سوختند و فضایی از رعب و وحشت بر منطقه فجیره حاکم شد.
رفتارهای بحران‌ساز امارات در یمن و لیبی در حالی ادامه دارد که در خبری قابل تامل، برخی منابع در کشورهای عربی از وقوع انفجاری مهیب در بندر الفجیره امارات که سحرگاه دیروز رخ داده است خبر دادند که طی آن چندین نفت‌کش در آتش سوخت.
برخی منابع در کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس در مصاحبه با المیادین اعلام کردند بیش از هفت فروند نفت‌کش که در بندر الفجیره پهلو گرفته بودند بر اثر انفجارهای مهیبی که سحرگاه امروز در این بندر رخ داد، آتش گرفته‌اند. منابع آگاه اعلام کردند این انفجارها در داخل بندر رخ داد و صدای انفجارها به وضوح شنیده شد. درپی وقوع انفجار هواپیماهای آمریکایی و فرانسوی بر فراز بندر به پراوز درآمدند. آمار نفت‌کش هایی که دچار حریق شده اند در خبرها هفت تا ده نفت‌کش اعلام شده است. مقامات ابوظبی هنوز علت دقیق وقوع این انفجارها را اعلام نکرده اند. بندر فجیره امارات یکی از مهم‌ترین بنادر نفتی منطقه است که از جایگاه ویژه‌ای در کاهش نقش استراتژیک تنگه هرمز برخوردار بوده و در مقطعی راه‌کار ایجاد کانالی به طول ۸۰ کیلومتر نیز مورد مطالعه و بررسی جدی قرار گرفت؛ اما از آن‌جا که این کانال بندر فجیره را به دو قسمت تقسیم می‌کرد و همچنین شیب آب نیز مانع از کارکرد دائمی آن در عبور نفت‌کش‌ها بود، برنامه مزبور منتفی شد. با این حال همچنان لوله‌های نفتی زیادی از این بندر برای انتقال نفت، بدون استفاده از تنگه هرمز، عبور می‌کنند. این بحران برای امارات در حالی رقم خورده است که بیلان کاری ۱۶ شرکت سعودی و ۸ شرکت اماراتی از جمله چند شرکت دولتی نتایج ناامیدکننده‌ای داشته است.
شرکت ملی انرژی ابوظبی، "شرکت هواپیمایی امارات"، شرکت "سرمایه گذاری دبی"، شرکت "دو"، شرکت "سازندگی برای پیشرفت امارات"، بازار بورس دبی، شرکت "دیار" و شرکت سرامیک رأس الخیمه شرکت‌های اماراتی هستند که با کاهش شدید سود در اوایل سال‌جاری روبه‌رو بوده‌اند.
این وضعیت در حالی بر امارات حاکم شده که در حوزه نظامی نیز این کشور نتوانسته در یمن به اهدافش دست یابد چنانکه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با پهپاد «قاصفk ۲» عملیاتی هجومی علیه مواضع ائتلاف متجاوز در «عسیر» انجام دادند. بر اساس گزارش بخش اطلاع‌رسانی «الاعلام‌الحربی»، این علمیات پس از رصد دقیق اطلاعاتی نیروهای ائتلاف سعودی انجام شد. یگان پهپادی یمن در ۲۴ ماه گذشته (آوریل) نیز عملیاتی مشابه علیه تجمع ائتلاف متجاوز در «الربوعه» عسیر انجام داد.
استان عسیر در جنوب عربستان واقع شده و هم مرز با «باقم» در شمال استان صعده یمن است. از سوی دیگر محمد عبدالسلام سخنگوی هیئت اعزامی صنعا به مذاکرات استکهلم گفت: سازمان ملل صداقتش را در الزام طرف مقابل به تعهداتش ثابت کند. در این میان گروهی از فعالان آلمانی تظاهراتی را در برلین در اعتراض به فروش سلاح کشورهای اتحادیه اروپا به عربستان و امارات و استفاده از آنها در جنگ یمن به راه انداختند.

کد مطلب: 108871
 
Share/Save/Bookmark