میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۱
 
 
پروتکل الحاقی و تهدیدهای آمریکا برای امنیت جهان
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در پیام خود به مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از همه کشورها خواسته بود پروتکل الحاقی را اجرا کنند!...
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در پیام خود به مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از همه کشورها خواسته بود پروتکل الحاقی را اجرا کنند!
او افزوده بود: با همین هدف، آمریکا همچنان به دنبال بازگشت متقابل با ایران به برجام و خلع کامل سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره است.
بایدن با این ادعاها در حالی تلاش کرده آمریکا را حامی امنیت و قوانین بین‌الملل معرفی کند که:
نخست؛ آمریکا نه تنها اقدامی برای نابودسازی هزاران کلاهک هسته‌ای خود از جمله ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای مستقر در اروپا صورت نداده بلکه ۷۰۰ میلیارد دلار برای بهینه‌سازی این تسلیحات اختصاص داده که نقض کامل قوانین آژانس، پروتکل الحاقی و منع گسترش تسلیحات هسته‌ای است.
آمریکا با برهم زدن توافقات گذشته با روسیه مبنی بر کاهش تسلیحات هسته‌ای عملا زمینه‌ساز رقابت جدید هسته‌ای در جهان شده است. البته نباید فراموش کرد که آمریکا تنها استفاده کننده از بمب هسته‌ای علیه مردم است که جنایتی بزرگ را در ژاپن رقم زده و همچنان از عذرخواهی در قبال این جنایت خودداری کرده است.
دوم؛ متحدان اروپایی آمریکا از جمله انگلیس و فرانسه رسما از نوسازی و حتی افزایش کلاهک‌های هسته‌ای خود خبر داده‌اند حال آنکه آمریکا هیچ اقدامی برای مقابله با این رفتار صورت نداده است.
سوم؛ آمریکا همواره به حمایت از پنهان‌کاری هسته‌ای رژیم صهیونیستی پرداخته و حتی اجازه بازرسی و اقدام عملی آژانس درباره مراکز هسته‌ای این رژیم را نداده است حال آنکه رژیم صهیونیستی با دهها کلاهک هسته‌ای تهدیدی بزرگ برای امنیت منطقه و جهان است.
چهارم؛ به اذعان آژانس تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح‌آمیز و تحت نظارت آژانس بوده و لذا جوسازی ضد ایرانی بایدن یک دروغ و فریب کاری است.
پنجم؛ بایدن در حالی ادعای تعامل در خصوص برجام را دارد که این کشور همچنان همان سیاست تحریم و تهدید را اجرا می‌کند و حاضر به لغو تحریم‌ها نیست و حتی با کارشکنی‌ زمینه‌ساز انحراف آژانس از رویکرد فنی به رویکرد غیرسازنده سیاسی در قبال ایران شده است.
ششم؛ آمریکا در اقدامی ناقض تمام تعهدات بین‌المللی و منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، در کنار انگلیس متعهد به تسلیح استرالیا به زیردریایی هسته‌ای شده است، اقدامی که در کنار ایجاد رقابت هسته‌ای در جهان زمینه‌ساز ناامنی و بحران امنیتی در جهان خواهد شد.
با توجه به آنچه ذکر شد می‌توان گفت که ادعای بایدن درباره تلاش برای اجرای پروتکل الحاقی توسط همه کشورها بیشتر به یک طنز تلخ شباهت دارد چرا که آمریکا خود بزرگترین ناقض قوانین آژانس و زمینه‌ساز بحران هسته‌ای در جهان است.
نکته مهم آنکه سابقه تاریخی آمریکا در استفاده از بمب هسته‌ای در ژاپن و بسیاری از مناطق جهان که به کشتار هزارن انسان بی‌گناه منجر شده است در کنار رفتار آمریکا در تروریسم‌پروری و نیز اقدام اخیر در خروج غیرمسئولانه این کشور از افغانستان، بیانگر غیر قابل اعتماد بودن این کشور و احتمال استفاده آن از تسلیحات هسته‌ای است لذا اجماع جهانی برای مقابله با تهدیدات آمریکا علیه جهان از جمله در حوزه هسته‌ای امری مهم برای تحقق امنیت و ثبات بین‌الملل خواهد بود.
کد مطلب: 119770
 
Share/Save/Bookmark