میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۶
 
 
هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در دریای سرخ:
پای چه کسی در حادثه سابیتی در میان است؟!
پای چه کسی در حادثه سابیتی در میان است؟!
 

گروه دیپلماسی-حادثه برای نفتکش ایرانی در دریای سرخ آن هم در ۶۰مایلی بندر جده عربستان که بر اساس آنچه شرکت ملی نفتکش ایران احتمال داده بر اثر اصابت موشک بوده است؛ احتمال تروریستی بودن این حادثه را از سوی سران سعودی را کمی قوت داده است! البته سعودی‌ها بدون اجازه آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی آب نمی‌خورند؛ بنابراین اگر ثابت شود که این حادثه بر اثر اصابت موشک بوده و اگر ثابت شود پای عربستان در این حادثه به میان باشد، بطورحتم واشنگتن و اسرائیل نیز شریکان جرم سعودی به شمار می‌روند و این اقدام آنها با واکنش سخت ملت ایران همراه خواهد بود.
یک فروند نفت کش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفت کش صبح دیروز در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی به‌طور احتمال بر اثر اصابت موشک دچار انفجار در بخش بدنه شده است؛ بر اساس گزارش دریافت شده دو مخزن اصلی نفت در کشتی فوق آسیب دیده و نفت موجود در آن در حال خروج به دریای سرخ است.
کارشناسان فنی مستقر بر روی شناور در حال بررسی علت انفجار هستند و احتمال می‌دهند این رخداد بر اثر انجام اقدام تروریستی باشد.
بنا بر اعلام شرکت ملی نفتکش ایران، خوشبختانه اکنون کشتی و همه کارکنان آن سالم و در وضع ایمن و با ثبات هستند و تنها بدنه کشتی اندکی آسیب دیده است که کارکنان کشتی درصدد کنترل آن هستند.
کارشناسان فنی کشتی و کارشناسان مستقر در اتاق اضطرار شرکت ملی نفتکش ایران، در حال بررسی وضع و دلایل این حادثه هستند.
در سانحه ایجاد شده در نفتکش ایرانی SABITI هیچ گونه حریقی رخ نداده و وضعیت کشتی با ثبات است. با این حال نشت نفت از نفتکش همچنان ادامه دارد و موجب آلودگی زیست محیطی شده است.
شرکت ملی نفتکش ایران اعلام کرد کشتی سانحه دیده سابیتی بعد از پایداری وضعیت کلی در حال حرکت به سمت آب‌های خلیج فارس است.
در همین رابطه، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در دریای سرخ گفت: کلیه مسئولیت های ناشی از این اقدام بر عهده عوامل این ماجرا جویی خطرناک است.
سید عباس موسوی اعلام کرد: بررسی‌های انجام شده توسط شرکت ملی نفتکش ایران نشان می دهد که کشتی ایرانی از مکانی نزدیک به کریدور عبوری این نفتکش از شرق دریای سرخ، دو بار و به فاصله حدود نیم ساعت مورد هدف قرار گرفته و آسیب دیده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان ساخت: در چند ماه گذشته برخی اقدامات تخریبی دیگر نیز علیه نفتکش‌های ایران در دریای سرخ صورت پذیرفته که بررسی‌ها در خصوص عوامل دخیل در این اقدامات در حال انجام است.
وی با ابراز نگرانی در خصوص آلودگی ایجاد شده در منطقه به دلیل نشت شدید نفت از مخازن آسیب دیده کشتی، اعلام کرد: کلیه مسئولیت های ناشی از این اقدام از جمله آلودگی شدید زیست محیطی ایجاد شده در منطقه بر عهده عوامل این ماجرا جویی خطرناک است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان تاکید کرد: بررسی جزئیات و عوامل این اقدام خطرناک ادامه داشته و پس از حصول نتیجه اعلام خواهد شد.
وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی "سابیتی" اعلام کرد که هم‌اکنون نمی‌توان مقصر پشت پرده این حادثه را تعیین کرد.
گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در واکنش به این حادثه از طرفین مربوطه خواست تا به وسیله همکاری با یکدیگر صلح و ثبات را در منطقه حفظ کنند.
حادثه برای نفتکش ایرانی در دریای سرخ آن هم در ۶۰مایلی بندر جده عربستان که بر اساس آنچه شرکت ملی نفتکش ایران احتمال داده بر اثر اصابت موشک بوده است؛ احتمال تروریستی بودن این حادثه را از سوی سران سعودی را کمی قوت داده است! البته سعودی‌ها بدون اجازه آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی آب نمی‌خورند؛ بنابراین اگر ثابت شود که این حادثه بر اثر اصابت موشک بوده و اگر ثابت شود پای عربستان در این حادثه به میان باشد، بطورحتم واشنگتن و اسرائیل نیز شریکان جرم سعودی به شمار می‌روند.
برای بیان احتمال دست داشتن عربستان در اصابت موشک به نفتکش ایرانی شاید حادثه آرامکو و موج اتهام زنی سران سعودی، آمریکایی، اسرائیلی و حتی سران ۳کشور اروپایی علیه ایران یکی از دلایلی است که نمی توان سناریوی دست داشتن عربستان را در این حادثه نادیده گرفت. آنها حتی بارها ایران را تهدید به اقدام متقابل کردند و بنابراین فرضیه شیطنت عربستان در این حادثه نباید از نگاه مسئولان کشور مغفول بماند!
در چند ماه گذشته برخی اقدامات تخریبی دیگر نیز علیه نفتکش‌های ایران صورت پذیرفته است، از جمله توقیف نفتکش آدریان دریا در تیرماه سال جاری که بالاخره با رای دادگاه محلی جبل الطارق رفع توقیف شد، به هر حال تقلای برای ناامن کردن خلیج فارس و منطقه سناریویی است که این روزها خیلی مورد توجه آمریکا و متحدانش قرار گرفته است
آمریکا وعربستان چه بخواهند چه نخواهند معادلات منطقه تغییر کرده است و واشنگتن دیگر نه بر خلیج فارس که مهم ترین منطقه و مسیر تامین انرژی جهان است سیطره دارد و نه حتی می‌تواند از کشوری مانند عربستان که میلیاردها دلار برای تامین امنیت اش به کاخ سفید می پردازد، حمایت کند! فارغ از هر اتفاق کوچک و بزرگی که در منطقه رخ می‌دهد، عصری جدید در منطقه آغاز شده که در آن قدرت موثر، از آن ایران و متحدانش در محور مقاومت است.
آمریکایی‌ها می‌دانند که واقعیت‌های منطقه و ابعاد قدرت مقابله جمهوری اسلامی چیست. به همین دلیل پنتاگون مخالف هر اقدام نظامی علیه ایران است. به هر ترتیب اگر ثابت شود پای عربستان در این اقدام تروریستی علیه نفتکش ایرانی در میان باشد این اقدام آنهابا واکنش سخت ملت ایران همراه خواهد بود.

کد مطلب: 111174
 
Share/Save/Bookmark