میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
میزبانی کویت برای برگزاری اجلاس بازسازی عراق
نقش موثر ایران برای نوسازی دوباره عراق
نقش موثر ایران برای نوسازی دوباره عراق
 

جمع شدن بساط گروه تروریستی داعش از اراضی عراق آن هم به واسطه نقش اثرگذار جمهوری اسلامی ایران در حالی اتفاق افتاد که حالا قرار است برای بازسازی زخم‌های خورده این کشور از این گروه تروریستی اجلاسی در کویت برگزار شود و وزیرخارجه کشورمان نیز جزء دعوت شدگان اصلی این اجلاس است؛ چرا که عرصه بین‌الملل معتقد است تهران نقشی اساسی در روند بازسازی بغداد ایفا خواهد کرد.
عراق و سوریه در سال‌های اخیر با مشکلی به نام داعش روبه‌رو بوده‌اند که اگر کمک ایران در آنجا نبود، قابل پیش‌بینی نیست که امروزه کل منطقه در چه وضعیتی قرار داشت؛ حالا که با نقش مثبت و اثر گذار کشورمان این غده سرطانی از این دو کشور دفع شده است، جبران این ویرانی‌ها آن هم با کمک جمهوری اسلامی ایران نیازمند حضور پررنگ کشورمان در این کشوراست.
روی صحبتمان در حال حاضر به دلیل برگزاری اجلاس بازسازی در کویت، با کشور عراق است، پایان گروه تکفیری- وهابی داعش در عراق، یک تحول بزرگ و قابلیت و توانمندی بسیار بالا را طلب می‌کرد که زمینه آن را جمهوری اسلامی ایران فراهم کرد و این در حالی است که پروژه نابودی داعش در سوریه و عراق که از سوی آمریکایی‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ سال برای آن برنامه‌ریزی شده بود، در زمان ‌ ۶سال از سوی ایران اجرا شد.
همه موفقیت‌های بزرگی که در صحنه نبرد عراق به دست آمده، عامل اصلی آن سیاست مقاومت و نبردی بوده که جمهوری اسلامی ایران با بهره‌گیری از سازمان‌های نظامی خود به ویژه نیروی قدس سپاه پاسداران به دشمن تحمیل کرده است.
شرایط منطقه غرب آسیا و در کل، دنیا به گونه‌‌ای است که ضعف نشان دادن و تنها مذاکره سیاسی و دیپلماسی را چاشنی کار نظام و حاکمیت قرار دادن، اشتباه بزرگ استراتژیک خواهد بود.
حالا قرار است وزیرخارجه کشورمان در اجلاس بازسازی عراق که کویت میزبان آن است شرکت کند؛ بهرام قاسمی، با اشاره به اهمیت عراق به عنوان یک کشور دوست و همسایه ایران گفت: وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق به میزبانی کویت شرکت خواهد کرد.
قاسمی افزود: ایران از برگزاری این کنفرانس استقبال و مشارکت جامعۀ بین‌المللی در روند بازسازی این کشور را امری ضروری و اقدام در مسیری درست می‌داند و ما بر ضرورت مشارکت صادقانه و غیر مشروط جامعه بین‌المللی در این بازسازی تاکید داریم؛ جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم و دولت عراق هیچگونه تردیدی به خود راه نداده همانگونه که در مبارزه با تروریسم نیز در کنار مردم و دولت عراق بوده و خواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مسیر کمک به بازسازی و توسعه اقتصادی عراق، همانند دیگر حوزه‌های سیاسی، امنیتی، نقش حمایتی و سازنده خود را در دوران پسا داعش ادامه خواهد داد.
قاسمی در پایان افزود: هدف این کنفرانس تجمیع کمک‌های مالی منابع مختلف بین‌المللی برای بازسازی به‌ویژه در مناطق جنگ‌زده، زمینه‌سازی برای ارایه راه‌حل ریشه‌ای در منازعات داخلی، نوسازی ظرفیت‌های محلی و ملی عراق، تقویت بافت اجتماعی، ایجاد توازن بین روند بازسازی و برنامه آشتی ملی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.
سخنگوی وزارت خارجه درباره برگزاری نشست بازسازی عراق در کویت هم بیان کرد: در این اجلاس حضور جدی خواهیم داشت و شرکت خواهیم کرد. البته قاسمی پیشتر گفته بود؛ نوع همکاری‌هایمان با عراق منوط به این اجلاس‌ها نبوده و سعی می‌کنیم با تمام توان در این اجلاس حضور یابیم.
چند روز گذشته نیز سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز تاکید کرد: تهران همچون مرحله جنگ با تروریسم، در دوره بازسازی و توسعه اقتصادی نیز در کنار ملت و دولت عراق خواهد بود.
مسجدی، حمایت از تداوم روند سیاسی و برگزاری انتخاباتی پرشور پارلمانی در ۲۲ اردیبهشت و کمک و حمایت از همه دولت‌های منتخب مردم در بغداد را از سیاست‌های همیشگی جمهوری اسلامی ایران ذکر کرد. وی گفت: ایران مصمم است روابط اقتصادی و تجاری خود با عراق را توسعه دهد.

درخواست رئیس پارلمان عراق از ایران
نقش موثر ایران در تارومار شدن تروریست‌ها درعراق آن قدر برای ملت و دولت این کشور با اهمیت است که رئیس پارلمان عراق می‌گوید با توجه به اینکه مشترکات بین جمهوری اسلامی ایران و عراق فراتر از حد شمارش است، بنابراین چشم انتظار ارتقای بیشتر سطح روابط در ابعاد مختلف بین دو کشور هستیم و خواستار مشارکت ایران در سازندگی و بازسازی عراق شده است.
سلیم الجبوری تاکید داشت، امیدوار به گسترش همکاری‌های بیشتر در زمینه‌های علمی، فناوری و مشارکت ایران در سازندگی و بازسازی عراق هستیم. وی اضافه کرد که مناسبات سیاسی بین دو کشور پنجره خوبی برای گسترش روابط اقتصادی در طول سنوات گذشته بوده و میانگین تبادلات تجاری بین دو کشور روز به روز در حال افزایش است.
رئیس پارلمان عراق خاطر نشان کرد که ارتقای این روابط تجاری بین دو کشور مایه فخر و سربلندی است.
سلیم الجبوری خطاب به جمع حاضر در آیین بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: «شما هم با من هم عقیده هستید که کشورهای دوست عراق از جمله جمهوری اسلامی ایران که نقش مهمی در مقابله با تروریسم داشتند، مورد تقدیر و احترام مردم عراق هستند». وی افزود: با توجه به اینکه مشترکات بین جمهوری اسلامی ایران و عراق فراتر از حد شمارش است، بنابراین چشم انتظار ارتقای بیشتر سطح روابط در ابعاد مختلف بین دو کشور هستیم.

کد مطلب: 103191
 
Share/Save/Bookmark