داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۴۹
 
 
در اعتراض به شرايط داخلي و مشاركت آل‌سعود در كشتار مردم بحرين معترضان در عربستان بار ديگر به پا خواستند
در اعتراض به شرايط داخلي و  مشاركت آل‌سعود در كشتار مردم بحرين  
معترضان در عربستان بار ديگر به پا خواستند
 
در اعتراض به عدم تحقق وعده‌هاي آل سعود در بهبود شرايط اقتصادي و نيز ادامه يافتن كشتار مردم بحرين توسط نيروهاي عربستاني، هزاران نفر در شهر قطيف عربستان پس از دو ماه سكوت ، بار ديگر خيابانهاي اين شهر حضور يافتند.
آل سعود با دامن زدن به تحولات منطقه و اجراي سركوب و سانسور خبري در حالي به دنبال جلوگيري از ورود قيام‌هاي مردمي به اين كشور بوده اند كه مردم عربستان خواستار تحقق مطالباتشان هستند. شهروندان قطيف و ديگر شهرهاي شرق و جنوب عربستان دو ماه پيش همزمان با اوج اعتراضات مردمي در كشورهاي عربي، به منظور نشان دادن اعتراض خود به دستگاه حاكميت رياض دست به تظاهرات گسترده اي زده بودند كه با سركوب شديد از سوي نظاميان اين كشور مواجه شد. منابع محلي در قطيف ديروز تاييد كردند: در تظاهرات قطيف ، دهها جوان كفن پوش خواستار عملي شدن وعده اصلاحات حكومت بويژه آزادي زندان سياسي شدند. در اين تظاهرات از حكومت عربستان نيز خواسته شده در امور داخلي بحرين دخالت نكند و نيروهاي نظامي خود را از اين كشور خارج كند.
معترضان در اين راهپيمايي ماده نهم بيانيه جهاني حقوق بشر را پلاكارد كرده و به ز بان عربي نوشتند، 'دستگيري يا تبعيد وحشيانه هيچ انساني مجاز نيست ' . تظاهرات كنندگان همچنين همبستگي خود را با فعالان سياسي در بحرين كه از سوي دولت اين كشور دستگير شده اند، اعلام كردند. همچنين جمعي از زنان نقاب دار كفن بدست ، راهپيمايي ديگري در يكي از مناطق شرق عربستان برگزار كرده و خواستار آزاد شدن بستگان زنداني خود شدند. با وجود آنكه هرگونه تظاهرات و يا راهپيمايي در عربستان ممنوع است ، اما مناطق شرق اين كشور اخيرا شاهد اعتراضات مردمي بوده است. تاكنون از واكنش نظاميان سعودي به تظاهرات ديروز و ديشب قطيف گزارشي منتشر نشده است .
اما برخي شاهدان عيني از بازداشت دهها تظاهر كننده توسط نيروهاي امنيتي سعودي در قطيف خبر داده اند .
اين در حالي است كه آل سعود با برخي تحركات خارجي به دنبال سرپوش نهادن بر اين اعتراض‌ها است. در اين چارچوب تيم ويژه نيروي هوايي عربستان ديروز مقر خود در پايگاه هوايي الملك فيصل شهر تبوك را به سمت فرودگاه بين‌المللي برج العرب در اسكندريه ترك كرد تا از آنجا عازم اروپا شوند و تا نيمه شعبان (نيمه ماه جولاي آتي) در چند مانور هوايي جهاني كه در چند كشور اروپايي برگزار مي‌شود شركت كنند. اين در حالي است كه نيروهاي نظامي عربستان همچنان در بحرين به سركوب مردم ادامه مي‌دهند. ديروز نيز اين نيروها در كنار نيروهاي آل خليفه به رغم ادعاي مذاكره به سركوب مردم را اجرا كردند. در اين ميان در واكنش به ادعاي مذاكره از سوي آل خيلفه، شيخ علي سلمان دبيركل جمعيت الوفاق، بزرگ ترين جريان معارض شيعي در بحرين تاكيد كرد، گفت‌وگو با رژيم آل خليفه در سايه ادامه بازداشت‌هاي سياسي و محاكمه معارضان موفقيت آميز نخواهد بود.

ادامه ناآرامي‌هاي يمن
در سايه تداوم تظاهرات‌هاي سراسري در يمن براي تحقق اهداف انقلاب، نيروهاي گارد رياست‌جمهوري تحت فرمان پسر ديكتاتور دو روستا در صنعاء را بمباران كردند.در كنار صنعا شهر تعز نيز شاهد تظاهرات گسترده مردمي بود و تظاهرات‌كنندگان در اين شهر از "عبدربه منصور هادي " معاون ديكتاتور يمن خواستند كه قدرت را تسليم مردم كند. از سوي ديگر، روزنامه الراي العام كويت به نقل از منابع يمني نوشت: آمريكا و عربستان در خصوص راهكار انتقال قدرت در يمن از خانواده علي عبدالله صالح به شوراي رياستي كه از مخالفان در آن مشاركت دارند، به توافق رسيدند.
جوانان انقلابي يمن با توطئه خواندن اقدام رياض در پنهان‌كاري درباره وضعيت جسمي "صالح "، از عربستان خواستند كه وضعيت جسمي او و همراهانش را روشن كند.
همچنين جوانان انقلابي يمن ديروز از رژيم سعودي خواستند كه وضعيت جسمي "علي عبدالله صالح " ديكتاتور كشورشان و ديگر مقامات يمني كه به همراه صالح در انفجار مجتمع رياست جمهوري مجروح شده و براي مداوا به عربستان منتقل شده‌اند، را روشن كند. جوانان انقلابي يمن، رياض را مسئول پنهان‌كاري درباره اخبار مربوط به وضعيت جسمي صالح مي‌دانند و اعلام كرده‌اند كه اين اقدام رياض بمثابه ادامه توطئه عليه انقلاب يمن است. اظهارات مقامات يمني درباره وضعيت سلامت صالح و 58 تن از دولتمردان اين كشور كه در انفجار كاخ رياست جمهوري زخمي شدند ضد و نقيض است به طوري كه برخي از مقامات يمني جمعه گذشته اعلام كرده بودند كه صالح به زودي به يمن باز مي گردد.

مصراته در تصرف مخالفان
تصرف كامل شهر مصراته به دست مخالفان قذافي، ادامه حملات هوايي ناتو در مناطق مختلف ليبي و جدا شدن شمار بيشتري از نظاميان از رژيم قذافي از مهم‌ترين تحولات ليبي به شمار مي‌رود.با پرواز هواپيماهاي ناتو بر فراز شهر طرابلس دو انفجار قوي در شرق طرابلس اين شهر را به لرزه درآورد. فرمانده عمليات ناتو نيز اذعان كرد كه ناتو در تلاش است معمر قذافي را ترور كند.

اعتراض ها در مغرب
در مغرب نيز جنبش 20 فوريه با انتشار بيانيه‌اي از مردم مغرب خواست در راهپيمايي‌هاي اعتراض‌آميزي كه قرار است، فردا در اعتراض به برگزاري همه‌پرسي قانون اساسي جديد و تحريم آن برگزار شود، شركت كنند.جنبش 20 فوريه مغرب با انتشار بيانيه‌اي مردم اين كشور را به شركت در تظاهراتي كه فردا در اين كشور در اعتراض به برگزاري همه‌پرسي قانون اساسي جديد برگزار خواهد شد، شركت كنند.
محمد ششم، پادشاه مغرب هجدهم ماه‌جاري با اعلام اين كه اصلاحاتي را در قانون اساسي اين كشور انجام داده كه به موجب آن قوه مجريه و قضاييه داراي اختيارات بيشتري خواهند شد، تاكيد كرد: اوايل ژوئيه قانون اساسي جديد را به همه‌پرسي خواهد گذاشت. در اعتراض به اين اقدام پادشاه اردن يك شنبه هفته گذشته تظاهراتي در دارالبيضاء برگزار شد و جنبش 20 فوريه اين كشور با انتشار بيانيه‌اي خواستار برگزاري تظاهرات مشابهي براي فردا نيز شده است. جنبش ممنوع از فعاليت "عدل و احسان " با انتشار بيانيه‌اي اعلام كرد: در راهپيمايي‌ اعتراض‌آميز فردا شركت خواهد كرد. معارضان مغربي تاكيد مي‌كنند، قانون اساسي جديد و اصلاحات صورت گرفته در آن خواسته‌هاي مدنظر آنها را برآورده نمي‌سازد.
کد مطلب: 66849
 
Share/Save/Bookmark