میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
روسیه در برابر تحریم‌های اروپا کوتاه نمی‌آید
تمدید ممنوعیت خرید مواد غذایی از کشورهای غربی

همزمان با اعلام تمدید تحریم‌های اروپا علیه روسیه، رئیس جمهوری روسیه با صدور دستوری، تحریم خرید مواد غذایی از کشورهای غربی (تحریم کنندگان روسیه) را تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید کرد.
دستور کتبی پوتین برای تحریم واردات مواد غذایی از کشورهای تحریم کننده روسیه، در پورتال اطلاعات حقوقی روسیه منتشر شده است. روسیه با توجه به حفظ تحریم‌های کشورهای غربی علیه روسیه، هر ساله تحریم‌های در مورد این کشورها وضع یا تحریم‌های قبلی را تمدید می‌کند. پوتین پاییز سال ۲۰۱۴ در پاسخ به تحریم‌های کشورهای غربی علیه روسیه طی دستوری، واردات محصولات کشاورزی، مواد خام و مواد غذایی از کشورهای تحریم کننده روسیه را صادر کرده بود. اقلامی همچون محصولات کشاورزی، انواع گوشت، محصولات دریایی، میوه و صیفی جات و محصولات لبنی در فهرست تحریم‌های روسیه علیه غرب قرار گرفته اند.
این کشورها شامل آمریکا، کانادا، استرالیا، نروژ و کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌شود که از سال ۲۰۱۴ و در مساله اوکراین تحریم‌های گسترده‌ای را علیه روسیه اعمال کرده و صدها شهروند و مقام روس را در فهرست تحریم خود قرار دادند. همزمان خبر رسیده است که شورای اروپا امروز به پایان تحریم‌های روسیه و احیای حق رای این کشور رای داده است تا زمینه برای بازگشت مسکو به شورای اروپا که از زمان بحران کریمه به حالت تعلیق در آمده بود، هموار شود. خبر دیگر آنکه معاون وزیر خارجه روسیه اظهار داشت اقدامات مقامات کاخ سفید و ناتو روسیه را مجبور به آماده شدن برای بدترین سناریوها کرده است. «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امورخارجه روسیه در گفتگو با این روزنامه اظهار داشت سیاست تهاجمی کشورهای عضو ناتو و مستقر ساختن سامانه موشکی توسط آمریکا در نزدیکی مرز روسیه ما را مجبور کرده است برای بدترین سناریو ممکن آماده شویم.
وی اظهار داشت: هر چند مقامات کاخ سفید، پنتاگون و ناتو اطمینان می دهند برنامه‌ای برای گسترش سیستم موشکی در نزدیکی مرز روسیه ندارند ولی در عمل چیز دیگری می بینیم. در واقع تمامی این وعده ها می تواند به راحتی تغییر کند؛ به ویژه با توجه به توافقی که در سال ۱۹۹۷ بین روسیه و ناتو حاصل شد. وی افزود: این مساله نه تنها ما را از نظر نزدیکی سیستم موشکی به مرزهای روسیه در شرایط بحرانی قرار می‌دهد بلکه ممکن است باعث شود ما در شرایط بحرانی دهه ۱۹۸۰ و بحران کارائیب قرار بگیریم. لازم به ذکر است در پی مقاومت روسیه، گروه بین‌المللی موسوم به مجمع پارلمانی شورای اروپا با احیای حق رأی روسیه که پس از مناقشه کریمه لغو شده بود، موافقت کرد. در پی تنش میان روسیه و اتحادیه اروپا در زمینه مالکیت شبه‌جزیره کریمه، حق رأی مسکو در این سازمان به مدت پنج سال تعلیق شده بود. از سوی دیگر رئیس هیئت روسی حاضر در نشست شورای اروپا اعلام کرد که مسکو مصوبات این شورا در زمان غیب روسیه را اجرایی نخواهد کرد. مجمع پارلمانی شورای اروپا با ۱۱۸ رأی مثبت در برابر ۶۲ رأی منفی به تداوم عضویت روسیه در این شورا رأی داد.
در این میان نخست‌وزیر فرانسه پس از دیدار با همتای روس خود اعلام کرد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو هر لحظه می‌تواند لغو شود. خبر دیگر از روسیه آنکه معاون وزارت خارجه روسیه می‌گوید اعزام نظامیان این کشور به ونزوئلا طبق برنامه زمانی در قالب خدمات لجستیکی انجام می‌شود و موضوع تشدید حضور نظامی مطرح نیست.
از سوی دیگر میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز دوشنبه از تحریم‌هابا آثار فرامرزی آمریکا به شدت انتقاد کرد.
وی در پیامی در توئیتر نوشت: «تحریم‌ها با آثار فرامرزی آمریکا در حال اعمال شدن است. واشنگتن می‌گوید ما اهمیتی نمی‌دهیم که روابط تجاری شما با ایران بر اساس قوانین بین‌المللی است. شما باید این روابط تجاری را متوقف کنید. اگر پیروی نکنید مجازات خواهید شد حتی اگر متحد آمریکا باشید. آمریکا کشورها را از بخشی از حق حاکمیت خود محروم می‌کند. آیا شما این را دوست دارید؟»

کد مطلب: 109591
 
Share/Save/Bookmark