میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
چرا گزینه نظامی علیه ایران منتفی است؟
بسیار روشن است که اگر ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی جنگی را آغاز کند...

بسیار روشن است که اگر ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی جنگی را آغاز کند، نخستین مکانی که ایران آنجا را هدف قرار خواهد داد اسرائیل است.
اکنون این موضوع مطرح است که چرا آمریکا اقدام نظامی علیه ایران انجام نمیدهد؟
«داوید مناشری» مؤسس مرکز مطالعات ایران در دانشگاه تلآویو درباره این مسئله گفته است: «ایرانیها خط قرمزها را زیرپا میگذارند و جوابی از آمریکا نمیبینند.گزینه نظامی وجود ندارد، این در توان ما نیست.» اما چرا آمریکا بنا بر گفته استاد دانشگاه تل آویو زمانی که ایران خطر قرمزها را زیر پا میگذارد جوابی از آمریکا دریافت نمیکند؟
تا پیش از این شرایط تفاوت داشت، آمریکا اگر اقدامی علیه ایران انجام میداد، بدون پاسخ باقی میماند،زمانی که ناو آمریکایی وینسن در آبهای خلیج فارس هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران را سرنگون کرد، بسیاری در انتظار پاسخ ایران به این جنایت ایالات متحده بودند، اما آمریکا پاسخی دریافت نکرد.
دلیل آن هر چه بود، شاید در همان زمان نیز اگر ایران پاسخ چنین اقدامانی را به هر نحوی داده بود، آمریکاییها دست و پای خود را جمع میکردند. با این وجود در طول زمان، جمهوری اسلامی ایران توانست پس از پایان جنگ عراق علیه ایران، در زمینه نظامی و دفاعی ورود کند و پیشرفتهای بزرگی را به دست آورد که اکنون توانمندیهای نظامی ایران کابوسی برای آمریکا و همپیمانان آن شده است.
آمریکاییها زمانی که ایران پهپاد فوق پیشرفته آنها را که وارد حریم هوایی جمهوری اسلامی شده بود با یک فروند موشک پدافند هوایی ساخت داخل سرنگون کردند، متوجه شدند که شرایط نظامی و دفاعی ایران بسیار فراتر از آن چیزی است که تاکنون تصور میکردند.
اگر هر کشور دیگری به جز ایران اقدام به سرنگونی پهپاد آمریکا کرده بود نه تنها از ترس از ایالات متحده عذرخواهی میکرد بلکه با واکنش تندی روبرو میشد. ایران نه عذرخواهی کرد و نه این که آمریکا جرأت و جسارت واکنش داشت.
فرماندهان نظامی ایران پس از سرنگونی پهپاد آمریکا با قاطعیت گفتند اگر بار دیگر هم چنین تجاوزی انجام شود واکنش ما همان خواهد بود که در سرنگونی پهپاد فوق پیشرفته آمریکا نشان داده شد. اجرای تصمیم دونالد ترامپ در ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، که یک اقدام تروریستی و بدون ارزش نظامی بود، با واکنش تند ایران همراه بود، هر چند انتقام نهایی خون شهید سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس هنوز باقی است. هدف قرار دادن پایگاه نظامی آمریکا در عین الاسد عراق، تنها بخش کوچکی از پاسخ و واکنش ایران به ترور سردار سلیمانی بود.
رژیم آمریکا همچنان در انتظار انتقام نهایی است و سایه این انتقام بر سر نیروهای آمریکایی سنگینی میکند.
دلیل مهمی که آمریکا جرأت واکنش به جمهوری اسلامی ایران را ندارد، توانمندیهای نظامی آن است، تردید نباید کرد که اگر در زمینه نظامی ایران ضعف داشت، آمریکا در حمله نظامی درنگ نمیکرد. رژیم آمریکا درک کرده که اگر کوچکترین تعرضی به جمهوری اسلامی ایران داشته باشد، شیشه عمر او در منطقه شخم زده خواهد شد. رژیم صهیونیستی شیشه عمر ایالات متحده است و در نخستین واکنش ایران در صورت تعرض آمریکا، بارانی از موشکهای ویرانگر ایران بر سر اسرائیل فرو خواهد بارید که طومار این رژیم را در هم خواهد پیچید.
چرا گزینه نظامی علیه ایران منتفی است؟
«داوید مناشری» مؤسس مرکز مطالعات ایران در دانشگاه تلآویو که نظر خود را درباره واکنش نشان ندادن آمریکا علیه ایران بیان کرده به این نکته هم باید اشاره میکرد که نابودی اسرائیل در صورت واکنش آمریکا علیه ایران نزدیکتر میشود. آمریکاییها راه دیگری را برای تضعیف و نابودی جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفتهاند، فشار اقتصادی حداکثری و تحریمهای اقتصادی، تنها راه باقی مانده برای ایالات متحده است.
هر چند تحریمهای شدید اقتصادی در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران وضع شد، اما کارزاری که اکنون شکل گرفته، نفسهای آخر خود را میکشد، تحریمها بی تأثیر نبوده اما این تحریمهای اقتصادی نتوانست ایالات متحده را به اهداف خود برساند.جمهوری اسلامی ایران با مقاومت فعال خود توانست تبعات تحریمها را بکاهد. آنهایی که در این کارزار تصور میکنند به جبر شرایط، ایران باید تن به مذاکره و مصالحه با آمریکا بدهد، گمان میکنند دشمنی آمریکا پایان خواهد یافت؟
آمریکا در پی توافق با جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه در پی براندازی نظام سیاسی در ایران است. آمریکا در اندیشه تجزیه منطقه غرب آسیا به ویژه جمهوری اسلامی است.حال که ایران در زمینه نظامی و دفاعی به دستاوردهایی رسیده است که ابرقدرتی چون آمریکا به خود جرأت نمیدهد تا بخواهد علیه آن اقدامی انجام دهد، نقطه ضعف جای دیگری است.
نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران توانستهاند سایه جنگ را از سر کشور دور کنند و اکنون باید اقتصاد ایران تقویت شود تا آمریکا شکست نهایی را در تقابل با ایران تجربه کند.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 115792
 
Share/Save/Bookmark