میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
تصمیم هند برای اخراج۲ میلیون مسلمانِ ایالت آسام

پس از لغو خودمختاری کشمیر در ادامه فشارها و محدودیت‌های دولت هند علیه اقلیت مسلمان، دولت دهلی نو تابعیت حدود دو میلیون نفر از ساکنان ایالت آسام را لغو و آنها را از خاک این کشور اخراج می‌کند.
دولت هند پس از مدت‌ها از شروع روندی برای بررسی تابعیت قانونی ساکنان ایالت آسام در شمال شرق این کشور، تابعیت حدود دو میلیون نفر را که اغلب مسلمان هستند، لغو کرده است. منتقدان این طرح می‌گویند که هدف دولت هند [فشار بر] اقلیت مسلمانان این کشور است. احساسات علیه مهاجرت‌های غیرقانونی در ایالت آسام، یکی از فقیرترین ایالت‌های هند، از سال‌ها پیش تشدید شده است. هندی‌ها مدعی هستند که بسیاری از ساکنان ایالت آسام خارجی هستند و از کشورهای همسایه نظیر بنگلادش به آنجا مهاجرت کرده تا شغل‌ها و زمین‌های آنها را تصاحب کنند.
«سازمان ملی ثبت امور شهروندی هند» سال گذشته پروسه‌ای را برای بررسی تابعیت حدود ۳۳ میلیون نفر در ایالت آسام آغاز کرد. تنها ۴ میلیون نفر خارج از این لیست ۳۳ میلیون نفری باقی ماندند که بیشتر آنها همه هندو بودند. «پراتیک هاجیلا» هماهنگ کننده امور ثبت دولتی هند طی یک بیانیه اعلام کرده است که از ۳۳ میلیون موردی که مورد بررسی قرار گرفته است ۱.۹ میلیون نفر مجوز اقامتشان باطل شده و اخراج خواهند شد. در این بیانیه آمده است، افراد ناراضی می‌توانند طی یک شکایت درخواست تجدید نظر کنند و به همه معترضان فرصت کافی برای دفاع داده خواهد شد.
هنوز مشخص نیست که در صورت اخراج این افراد، آنها قرار است به کجا بروند و در کجا ساکن خواهند شد. چنین وضعیتی هم اکنون درباره مسلمانان روهینگیا نیز وجود دارد که از سوی دولت میانمار آواره شده‌اند و کشور دیگری نیز آنها را قبول نکرده است. براساس این گزارش، افرادی که اخراج شده‌اند ۱۲۰ روز فرصت دارند حق شهروندی خود را در دادگاهی موسوم به «دادگاههای افراد خارجی» ثابت کنند.
لیست مربوط به اخراج دو میلیون مسلمان در حالی منتشر شده است که نحوه رفتار دولت هند با مسلمانان در منطقه کشمیر نیز خبر ساز شده است. نیروهای امنیتی هند طی هفته‌های گذشته محدودیتهای زیادی را علیه مسلمانان ساکن ایالت جامو و کشمیر اعمال کرده‌اند. از سوی دیگر دولت دهلی نو، بند مربوط به خودمختاری این منطقه را به دلیل افزایش تنشها با پاکستان لغو کرده است.
پیش از این نیز دولت ايالت آسام هند،دستور بازداشت و اخراج پناهجويان مسلمان ساكن در اين ايالت شمال شرق را صادر كرد.هيمانتا بيسوا ساردا، وزير اقتصاد ايالت آسام نوشت،تعدادي از مسلمانان روهينگيا در چند روز اخير شناسايي و بازداشت شده اند.اين افراد با كمك تعدادي از افراد محلي وارد هند شده اند. وي افزود،دولت از پليس خواست ،شناسايي و بازداشت مهاجران غير قانوني را در اولويت كار خود قرار دهد. اين مقام ايالت آسام خاطرنشان كرد ،پليس تاكنون ۷۵ مسلمان روهينگيا را در اين ايالت بازداشت كرده و به ميانمار تحويل شده اند.

کد مطلب: 110599
 
Share/Save/Bookmark