میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
سرکوب‌گری پلیس کشور مدعی آزادی بیان نیز نظام‌ سرمایه‌داری را نجات نداد
پیوند جلیقه زردها و معترضان جی‌۷ در خیابان‌های فرانسه
پیوند جلیقه زردها و معترضان جی‌۷ در خیابان‌های فرانسه
 

 چهل و یکمین هفته اعتراضات معترضین به سیاست های اقتصادی دولت فرانسه (جلیقه زردها) همزمان با برگزاری نشست جی۷ در این کشور، برگزار شد در حالی که سرکوب گری پلیس نتوانست مانع این اعتراض‌ها شود.
در حالی که فرانسه به دلیل برگزاری نشست سران کشورهای عضو جی ۷، تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد، جلیقه زردها برای پیگیری اعتراضات خود به خیابان ها آمدند. معترضین (جلیقه زردها) با انتخاب روزهای شنبه و نامگذاری آن با عنوان «شنبه سیاه» اعتراضات خود را در هر هفته پیگیری می‌کنند. جنبش اعتراضی جلیقه زردهای فرانسه از ۱۷ ماه نوامبر سال گذشته میلادی و در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت سوخت و کاهش مالیات ثروتمندان آغاز شد ولی به مرور مطالبات آنها رو به افزایش گذاشت. پارلمان فرانسه اخیراً لایحه «ضد خرابکاری» دولت فرانسه که با هدف تشدید برخورد با اقدامات مخرب معترضان تدوین شده بود را تصویب کرد؛ اما این قانون از سوی شورای قانون اساسی فرانسه رد شد. لازم به ذکر است ۱۷ نفر در درگیری پلیس فرانسه با معترضان در حاشیه اجلاس گروه ۷ کشور صنعتی جهان در این کشور بازداشت شده و ۴ نیروی پلیس زخمی شدند.
در این میان پایگاه اینترنتی شبکه یورونیوز در آستانه برگزاری نشست گروه هفت نوشت اختلافات میان سران کشور‌های عضو این گروه می‌تواند به ایجاد شکاف بیشتر میان آن‌ها منجر شود.پایگاه اینترنتی شبکه یورونیوز در گزارشی نوشت سران کشور‌های عضو گروه هفت امروز شنبه ۲۴ اوت برای برگزاری چهل و پنجمین نشست گروه هفت در میان بالا گرفتن تنش تجاری میان واشنگتن و اتحادیه اروپا گرد هم می‌آیند و در نتیجه وظیفه سنگینی بر دوش امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه قرار دارد تا نتایج قابل توجهی از این نشست را درباره موضوعات مختلف اعم از مسائل تجاری، ایران و تغییرات اقلیم از این نشست ارائه شود. در این مطلب آمده است: نشست گروه هفت در حالی در تفرجگاه ساحلی بیایتز فرانسه برگزار می‌شود، که اختلافات جدی میان سران کشور‌های دنیا بر سر موضوعات گسترده، خطر ایجاد شکاف میان این کشور‌ها را قصد همبستگی با هم را دارند، مطرح می‌کند.
رویکرد ستیزه جویانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نشست‌های چندجانبه، که نمونه آن در نشست سال گذشته کره هفت دیده شد، بدین معناست که امید اندکی هم به دستیابی به توافق‌های اساسی وجود ندارد. بنا به نوشته یوورنیوز، نشست امسال گروه ۷ خطوط اشتباهات سیاسی، اقتصادی و ایدئولوژیک را که همبستگی کشور‌های غربی و همکاری‌های بین المللی میان آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد، بیش از پیش آشکار خواهد کرد. مقامات آمریکایی می‌گویند ترامپ در این نشست سیاست‌های خود در خصوص کاهش مالیات را بار دیگر اعلام خواهد کرد و متحدان واشنگتن را برای پیروی از رویکرد این کشور برای مواجه با مشکلات اقتصادی تحت فشار قرار می‌دهد.
همچنین روزنامه دیلی تلگراف در مطلبی با اعلام اینکه نشست گروه ۷ در میان اختلاف شدید اعضا برگزار می‌شود، درباره صدور بیانیه پایانی مشترک این نشست ابراز تردید کرد. روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف در گزارشی به برگزاری نشست گروه هفت پرداخت و نوشت: بعید به نظر می‌رسد نشست گروه هفت در آخر این هفته سبب صدور بیانیه‌ای مشترک شود؛ زیرا اختلافات عمیقی بین هفت کشور ثروتمند جهان بر سر هر مسئله از برکسیت (خروج انگلیس از اتحادره اروپا) گرفته تا مسائل تجاری، تغییرات آب و هوایی و چگونگی مقابله با چین، ایران و روسیه وجود دارد. در این میان رئیس جمهور آمریکا پیش از دیدار با همتای فرانسوی خود، پاریس را به اعمال تعرفه های تجاری تهدید کرد.
نکته قابل توجه آنکه مارک کارنی رئیس بانک مرکزی انگلیس با اشاره به نقش «بی ثبات کننده» دلار آمریکا در مبادلات جهانی گفت: بانک‌های مرکزی باید به یکدیگر بپیوندند تا ارز ذخیره‌ای جایگزینی برای دلار ایجاد کنند.کارنی در اجلاس سالانه روسای بانک‌های مرکزی کشور‌های مختلف در جکسون هول (Jackson Hole) آمریکا گفت: سلطه دلار بر نظام مالی جهانی خطر دام نقدینگی ناشی از نرخ‌های بسیار پایین بهره و رشد ضعیف اقتصادی را افزایش می‌دهد. این نشست در حالی برگزار می‌شود که آمریکا به دنبال نمایش قدرت است و مقابله با چین را بهانه این کار قرار داده است. رئیس جمهور آمریکا دیروز در چند رشته توئیت به اقدام روز جمعه چین در اعمال تعرفه بر ۷۵ میلیارد دلار کالاهای آمریکایی پاسخ داد. «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در چند رشته توئیت به شدت از اقدام چین در افزایش تعرفه بر ۷۵ میلیارد دلار کالاهای وارداتی از آمریکا انتقاد کرد. لازم به ذکر است به دنبال تشدید اغتشاشات و آشوب‌ها در هنگ کنگ، پلیس برای متفرق کردن معترضان، به گاز اشک آور متوسل شد. این نخستین باری است که پلیس در طول تظاهراتی که نزدیک به سه ماه ادامه داشته از گاز اشک آور استفاده می کند.

کد مطلب: 110490
 
Share/Save/Bookmark