میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
راهكار حذف گزينه نظامي آمريكا
پس از نزديك به دو سال مذاكره و اعلام جمع‌بندی مذاكرات جمهوری اسلامی‌ایران و گروه ۱+۵ در وین (برجام) محافل رسانه‌ای و...

پس از نزديك به دو سال مذاكره و اعلام جمع‌بندی مذاكرات جمهوری اسلامی‌ایران و گروه ۱+۵ در وین (برجام) محافل رسانه‌ای و سیاسی آمریکا محور تحرکات را بر اصل تشدید ادعاهای واهی درباره نقش منطقه‌ای ایران بنا ساختند. آنها با معرفی گروه‌های مقاومت از جمله حزب‌الله و سوریه، ایران را عامل بحران در منطقه معرفی نمودند در حالی که همزمان ادعای آمادگی کامل برای حمایت از متحدان منطقه‌ای خود را برجسته ساختند. آمریکایی‌ها و شرکای اروپایی آنها این ايده را به افکار عمومی ‌القا نموده‌اند که تحرکات منطقه‌ای ایران ناقض امنیت منطقه است و این کشورها به عنوان ناجی امنیت هر اقدامی ‌که لازم بدانند حتی گزینه نظامی‌ را اجرا می‌سازند. نکته مهم آنکه آنها هرگز به این امر اشاره‌ای نکردند که به اعتراف خودشان داعش و گروه‌های تروریستی ساخته خود آنها هستند و بزرگترین تروریسم دولتی یعنی رژیم صهیونیستی تحت حمایت آنان می‌باشد.
آمریکایی‌ها همزمان از حفظ بخش‌های گسترده‌ای از تحریم‌ها و حتی برگشت‌پذیر بودن تحریم‌های معلق شده به دلیل آنچه حمایت ایران از تروریسم نامیده‌اند، سخن گفته و حفظ گزینه نظامی ‌را نیز مورد تاکید داشته‌اند. آنها با این رویکرد تبلیغاتی تلاش کرده‌اند تا ضمن اجرای سیاست ایران‌هراسی، فضای داخلی كشور را نیز غبارآلود و نسبت به رفتارهای منطقه‌ای ایران و حضور آن در جبهه مقاومت بدبین سازند و حتی به زعم خود مردم را در برابر نیروهای مسلح قرار دهند.
نکته مهم آنکه آمریکایی‌ها با برجسته‌سازی مخالفت‌های کشورهای عربی با رفتارهای ایران سعی در القاي انزوای منطقه‌ای ایران داشته در حالی که رویکرد به غرب و پذیرش طرح‌های منطقه‌ای آنها که همان دوری از مقاومت و تسلیم شدن در برابر سلطه‌گری و استعمارگری غرب را راهکار خروج ایران از انزوا عنوان می‌نمایند. البته آنها هرگز به این اصل اشاره‌ای ندارند که چرا کشورهایی مانند عربستان و قطر و... که روابط نزدیکی با آمریکا دارند منفور ملت‌ها هستند و جمهوری اسلامی ‌که در رویارویی آمریکا قرار دارد در میان مردم و نخبگان منطقه دارای ارزش و جایگاه بالایی است.
حال این سوال مطرح می‌شود که آیا رویکرد به غرب و مشارکت در طرح‌ها و خواسته‌های آنها در منطقه می‌تواند زمینه‌ساز کاهش تحرکات نظامی‌ آنها در منطقه و به نوعی تضمین امنیت برای کشور گردد یا خیر؟
پاسخ به این پرسش را در رفتارهای آمریکا پس از توافق وین می‌توان مشاهده کرد. پس از اعلام توافق آمریکایی‌ها از جمله اوباما و کری در سخنان متعددی بر دو اصل تاکید کردند، نخست آنکه تحریم‌های اقتصادی و نیز وجود گزینه نظامی ‌روی میز موجب رویکرد ایران به مذاکره گردید و آمریکا برای اطمینان از پایبندی ایران به تعهداتش همیشه این دو گزینه را حفظ خواهد کرد. دوم آنکه آمریکایی‌ها تاکید کردند برای اطمینان دادن به متحدان منطقه‌ای خود مبنی بر این که هرگز روابط آمریکا با آنها تغییر نخواهد کرد، به گسترش حمایت‌های نظامی‌از آنان خواهند پرداخت.
در این چارچوب نیز اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا به سرزمین‌های اشغالی و چند کشور عربی سفر کرده و وعده کمک‌های تسلیحاتی به آنها را مطرح نمود. از سوی دیگر اوباما و کری با ادعای اینکه توان نظامی‌ آمریکا در منطقه موجب آمدن ایران پای میز مذاکره گردیده بر تقویت حضور نظامی ‌آمریکا در منطقه تاکید کرد. آنها هر چند بر هزینه بر بودن گزینه نظامی ‌در قبال ایران اذعان کردند اما در نهایت نظامی‌گری آمریکا در منطقه را مورد تاکید قرار دادند.
با این شرایط به صراحت می‌توان دریافت که همسو شدن ایران با غرب در تحولات منطقه با هر عنوانی که باشد از نظامی‌گری و تهدیدات آمریکا نخواهد کاست چراكه در آن زمان نیز آمریکا با این ادعا که گزینه نظامی ‌زمینه‌ساز عقب‌نشینی ایران از مواضع گذشته و رویکرد آن به ایفای نقش مثبت در منطقه بوده به تشدید نظامی‌گری در منطقه خواهد افزود. اين امر را در حوزه اقتصادي نيز مي‌توان مشاهده كرد كه آمريكايي‌ها تاكيد دارند كه براي پايبند ماندن ايران به توافق هسته‌اي، تحريم‌ها ادامه يافته و آمريكا هرگز ساختار تحريم‌ها را برهم نخواهد زد.
آمريكا به دنبال الگو‌سازي از رفتارهايش در قبال ايران با دو محور تهديد نظامي و تحريم اقتصادي است تا با ادعاي نتيجه‌بخش بودن اين اصول از آن براي اقدام عليه ساير كشورها بهره گيرد.
بر این اساس چه ایران به سوی همگرايی با غرب در منطقه گرایش یابد چه نیابد، تغییری در استراتژی نظامی‌ آمریکا در منطقه ایجاد نمی‌گردد چراكه از یک‌سو منبع درآمد آمریکا از فروش سلاح به کشورهای عربی و هدیه‌های نظامی ‌به رژیم صهیونیستی است و از سوی دیگر ماهیت آمریکا نظامی‌گری می‌باشد و از این اصل دست برنخواهد داشت.
با این شرایط تنها راه مقابله با تهدیدات امنیتی آمریکا را تقویت توان دفاعی کشور تشکیل می‌دهد و نه گرایش به آنچه همگرایی منطقه‌ای با غرب عنوان می‌گردد. توان دفاعی که به اذعان سران آمریکا برگرفته از دستاوردهای بومی ‌ایرانیان است که مواجهه با آن برابر با حذف تمام منافع آمریکا در منطقه و نابودی رژیم صهیونیستی خواهد بود.

کد مطلب: 93335
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark