میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۴
 
 
ماموریت آخوندهای قلابی در شبکه‌های اجتماعی

فراگیر شدن اقبال عمومی به استفاده از شبکه‌های اجتماعی، عرصه فضای مجازی را به محلی برای جولان دین‌ستیزان و فعالان ضدانقلاب تبدیل کرده است. این سوءاستفاده از قابلیت ارتباط‌گیری سریع و آسان، یکی از آسیب‌های جدی فضای مجازی است که به غرض‌ورزان مجال می‌دهد القائات ناشایست و شایعات دروغ را به‌راحتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن در گستره‌ای قابل ملاحظه انتشار دهند و بر افکار عمومی اثر منفی بگذارند.
از شیوه‌های متقلبانه و ناجوانمردانه‌ای که گروه‌های ضددین و معاند به آن متوسل می‌شوند و به‌تازگی بازخوردهای فراوانی داشته، استفاده از حساب‌های جعلی است که با اسامی و تصاویر پروفایل مذهبی و انقلابی فعالیت می‌کنند تا ذهنیت کاربران عادی را نسبت به اقشار ارزشی بدبین سازند.
علاوه بر ارتش‌های سایبری دو رژیم صهیونیستی و سعودی، فرقه‌های انحرافی نظیر بهائیت و گروهک‌های ضدانقلاب مثل منافقین و سلطنت‌طلبان با سازمان‌دهی این اکانت‌های فیک، تلاش می‌کنند بین مردم و روحانیت یا نهادهای انقلابی فاصله و دلخوری ایجاد کنند.
هرکدام از کاربران شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه اینستاگرام و توییتر در طول فعالیت عادی و روزمره خود در مقاطع مختلف بارها با اینگونه موارد برخورد کرده‌اند.
به‌عنوان مثال، حساب ناشناسی که با تصویر یک بسیجی، از سیلاب و زلزله ابراز خوشحالی می‌کند و آن را عذاب الهی به‌ خاطر رأی ندادن به کاندیدای فلان حزب اصولگرا قلمداد می‌کند!
یا اکانتی که عکس یک بانوی چادری را بر پروفایل خود نشانده و مخاطبانش را دعوت می‌کند تا بدحجابان را با چاقو و تیغ مورد حمله قرار دهند! و نمونه‌ای فراگیرتر، حساب‌هایی جعلی که وانمود می‌شود متعلق به روحانیونی هستند با افکار احمقانه و متحجرانه!
گردانندگان این اکانت‌های قلابی ضمن بهره‌گیری از ادبیات و کلیدواژه‌های ارزشی، با روش کهنه "دفاع بد" می‌کوشند به اهداف تبلیغاتی‌شان جامه عمل بپوشانند. زیرا دشمن به‌خوبی دریافته است که برای مدیریت افکار عمومی، تزریق انگاره‌های مطلوب خود به ذهن کاربران و تحمیل خواسته‌هایش بر ایرانیان، در گام نخست باید مرجعیت فکری، اخلاقی و سیاسی را از نهادها و چهره‌های ارزشی سلب کند؛ آنگاه سیاست‌های مدنظر خود را آسان‌تر تحمیل خواهد نمود.
واقعیت ماجرا زمانی ملموس‌تر می‌شود که بلافاصله رسانه‌های بیگانه و برانداز وارد ماجرا می‌شوند و با پروپاگاندا بر دامنه آن می‌افزایند.
برای خنثی کردن این نقشه، قطعا روشنگری و تشریح شیوه‌های عملیات روانی دشمن ضروری است؛ اما مهمتر از آن، هوشیاری و دقت تک‌تک کاربران است که فریب نخورده و بازیچه قرار نگیرند.
چقدر مایه تأسف است که اقشار نخبه نظیر کنش‌گران سیاسی یا اصحاب هنر و فرهنگ و... در دام این راهزنان سایبری گرفتار شوند و سمت‌وسوی اظهارات و مواضعشان با دروغ‌هایی برگرفته از این حساب‌های تقلبی تعیین شود!
کمااینکه طی روزهای اخیر شاهد بودیم یکی از همین حساب‌های ساختگی با پروفایل جعلی یک روحانی، پیام سخیفی را منتشر کرد تا حضور همدلانه نیروهای بسیج مردمی عراق در کشورمان برای امدادرسانی به مردم سیل‌زده را تحت‌الشعاع قرار دهد.
به‌دنبال آن، برخی کانال‌های تلگرامی و رسانه‌های معارض با سازماندهی یک موج هماهنگ و پرشدت در فضای مجازی، چنان به قضیه پروبال دادند که عده‌ای از روی ناآگاهی انتساب چنین اظهاراتی به یک روحانی ارزشی را باور کردند!
توییتی که به ظاهر متعلق به فردی روحانی به نام سیدمصطفی حجازی است و طی آن از دختران مجرد خواسته شده بود خودشان را به صیغه یک روزه نیروهای حشد‌الشعبی قرار دهند.
این پیام به سرعت در فضای مجازی دست به دست شد و برخی سلبریتی‌هایی که همیشه بدون کوچکترین دقتی مطالب را منتشر می‌کنند، به این توییت واکنش نشان داد.
اما ماجرا از این قرار است که تصویر حجت‌الاسلام غفار دریاباری اهل مازندران که اصلا صفحه‌ای در توییتر هم ندارد، توسط ضدانقلاب به سرقت رفته و صفحات فیک آن را مورد سوءاستفاده خود قرار دادند. صفحه مذکور اواخر فروردین‌ماه همین سال به وجود آمده است و طرفداران آن هم عمدتا از کاربران ضدانقلاب است.
بررسی کامنت‌ها و پست‌های این حساب جعلی توییتر هم نشان از شاذ بودن اظهارنظرات فرد مذکور دارد. واقعیت این است یکی از حربه‌های ضدانقلاب سوءاستفاده از تصاویر روحانیون و چهره‌های موجه و نوشتن مطالبی است که جامعه روی آن حساس هستند.
پیش از این نیز و در زمان حادثه تروریستی در رژه نیروهای مسلح اهواز نیز برخی کاربران فیک با سوءاستفاده از تصاویر روحانیون، مطالب عجیبی را منتشر کردند. حال آنکه با کمی دقت در محتوای ارسالی یا جست‌وجو در نوع ارتباطات، سبک پیام‌ها و جهت‌گیری اینگونه اکانت‌ها، می‌توان پشت پرده را دریافت. جام‌نیوز

کد مطلب: 108655
 
Share/Save/Bookmark