میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۴۳
 
 
قلعه‌نویی: بازی با صبا کلید قهرمانی استقلال است
کورس آبی و زرد و قرمز برای قهرمانی
کورس آبی و زرد و قرمز برای قهرمانی
 

دیدارهای سه تیم استقلال، تراکتورسازی و سپاهان مقابل حریفانشان در هفته بیست‌وششم لیگ برتر فوتبال، امروز برگزار می‌شود. دیدارهای این سه تیم به علت حضورشان در لیگ قهرمانان آسیا، سه روز دیرتر از سایر تیم‌ها برگزار می‌شود.
امروز کورس سه قطب رنگین فوتبال ایران برای قهرمانی جذابیت‌های لیگ برتر را افزایش خواهد داد، جایی که آبی‌پوشان استقلال، قرمزپوشان تراکتورسازی و زردپوشان اصفهانی با یکدیگر کورس می‌گذارند.

صبا- استقلال آسیایی‌های ناکام
این بازی به نوعی دیدار خانوادگی محسوب می‌شود. کادر فنی صبا از استقلالی‌های قدیمی هستند و به خوبی با تفکرات فوتبال قلعه‌نویی آشنا هستند. صمد مرفاوی مدت‌ها دستیار قلعه‌نویی بوده و رویارویی این دو نفر را می‌توان نبرد تاکتیکی شاگرد و استاد دانست. مرفاوی تلاش می‌کند تیمش را در لیگ برتر به جایگاه خوبی برساند و اگر بتواند استقلال را شکست بدهد جانشین راه‌آهن در رده هشتم خواهد شد و اگر تیم مرفاوی بازنده شود، یازدهم باقی‌ می‌ماند اما استقلال اگر به صبا امتیاز بدهد کارش در روزهای آینده لیگ سخت‌ می‌شود. هرچند مساوی هم این تیم را در صدر نگه می‌دارد اما باخت در این دیدار ممکن است استقلال را از صدرنشینی دور کند. آبی‌ها در این مسابقه سه بازیکن اصلی و ثابت خود را ندارند. جواد نکونام، فرزاد حاتمی و سیاوش اکبرپور به دلیل محرومیت در این دیدار غایبند. شاید ایمان موسوی هم به دلیل مصدومیت نتواند در این بازی آبی‌پوشان را همراهی کند بنابراین استقلال روز دشواری را در قم پیش رو دارد.
صبا هم مانند سه نماینده دیگر ایران در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته با شکست ناباورانه در دیدار پلی آف از رسیدن به مرحله گروهی مسابقات باز ماند.
اگر صبا به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا می‌رسید، دیدار این هفته‌اش با استقلال یک دیدار تمام آسیایی لقب می‌گرفت اما حالا شاگردان صمد مرفاوی رودرروی یکی از نمایندگان آسیایی فوتبال ایران می‌ایستند و حسرت حضور در آسیا را از نزدیک لمس می‌کنند.
در سوی دیگر میدان استقلالی حضور دارد که در هفته اول لیگ قهرمانان آسیا به نتیجه‌ای بهتر از تساوی دست پیدا نکرد. هر چند کسب یک امتیاز خارج از خانه هم می‌تواند نتیجه نسبتا خوبی برای این تیم قلمداد شود اما این تساوی در حالی به دست آمد که استقال یک سر و گردن از حریف خود پیش بود و تنها روی چند اشتباه دروازه خود را باز شده دید.
امیر قلعه‌نویی پیرامون آخرین وضعیت استقلال قبل از دیدار مقابل صبای قم اظهار داشت: صبا تیم خوب و تاکتیکی است و مربی جوان و با کیفیتی دارد. این بازی یکی از بازی‌های سخت استقلال محسوب می‌شود و به نوعی می‌توان گفت این مسابقه کلید قهرمانی استقلال است.
وی افزود: اگر بتوانیم از این مسابقه سربلند بیرون بیاییم به لطف خدا و اهل بیت در راه قهرمانی گام برداشته‌ایم. به اعتقاد من جای صبا در لیگ قهرمانان آسیا خالی است و حتی من قرار بود بازی این تیم را در آسیا از نزدیک تماشا کنم ولی مشکلی پیش آمد که نتوانستم به قم بروم.
وی تأکید کرد: معتقدم بازی صبا دقیقاً مثل بازی استقلال و الریان بود و تیر دروازه یکی از یاران حریف این تیم محسوب می‌شد. آنها مربی باهوشی دارند و در کل تصور می‌کنم بازی سختی در پیش داریم.
وی در خصوص آخرین شرایط تیم استقلال تأکید کرد: متأسفانه سه بازیکنمان را به علت محرومیت در اختیار نداریم و بعید می‌دانم ایمان موسوی هم به این مسابقه برسد چون او مصدوم است. تکلیف فرهاد مجیدی هم مشخص نیست و او هم وضعیتی نامشخص دارد.
سرمربی استقلال ضمن انتقاد از برنامه‌ریزی و فاصله کم مسابقات گفت: متأسفانه در ابتدای فصل زمان را از ما گرفتند و ما مدام تأکید می‌کردیم اردوهای این مدلی نه به نفع تیم ملی است و نه نفع باشگاه‌ها اما گوش شنوایی وجود نداشت و متأسفانه حالا سه تیم آسیایی باید جور این مسئله را بکشند و فشار بیشتری را متحمل شوند.

گهر دورود – سپاهان نردبان صعود
نخستین دیدار امروز را تیم‌های سپاهان و گهر برگزار می‌کنند. زردپوشان اصفهانی که در هفته گذشته پیروزی دلچسبی را برابر النصر امارات کسب کرده‌اند اینک با روحیه بالا و با هدف صعود به رده دوم جدول راهی دورود می‌شوند. سپاهان به عنوان مدافع عنوان قهرمانی در سه دوره گذشته لیگ برتر تنها در صورتی می تواند بار دیگر مزه شیرینی فتح جام را بچشد که از سد حریفان خود بگذرد.
سپاهان، این هفته به ظاهر کار سختی ندارد اما شکست فولاد شکست ناپذیر برابر نفت آبادان قعر نشین، زنگ خطر را برای سایر تیم‌های بالای جدول به صدا در آورده است. شاگردان زلاتکو کرانچار برای کسب نتیجه دلخواه نیاز به تمرکز بالا و دقت کافی دارند.
در سوی دیگر میدان، نماینده استان لرستان قرار دارد؛ تیمی که در خانه سخت امتیاز از دست می‌دهد و تاکنون نمایش خوبی از خود در خانه نشان داده است. محمد مایلی کهن و بازکنانش برای خلق شگفتی و جلب توجه همگان کافی است سپاهان پر غرور را در خانه خود با شکست بدرقه کنند. این کار – اگر صورت بگیرد- بیش از آن که مردم دورود را خوشحال کند، استقلال و تراکتورسازی را خرسند می‌کند.

تراکتورسازی – نفت تهران درخانه شگفتی ساز آسیا
پس از گذشت ۳۰ دقیقه از آغاز دیدار گهر و سپاهان بازی تراکتورسازی و نفت تهران در تبریز شروع می‌شود. تراکتورسازی، تیم دوم جدول در حالی این هفته از نفت پذیرایی می‌کند که چند روز قبل در دیدار حساس برابر الجزیره امارات به پیروزی رسید.
نکته بسیار مهم این پیروزی حضور چشمگیر تماشاگران و هواداران پر شور تبریزی بود که در هفته اول لیگ قهرمان آسیا رکورد حضور تماشاگر در یک بازی آسیایی را شکستند. چند وقتی بود که حضور هواداران تراکتورسازی در ورزشگاه کمرنگ شده بود اما اولین بازی آسیایی این تیم بار دیگر پای ده‌ها هزار تماشاگر را به ورزشگاه یادگار امام (ره) باز کرد.
نفت تهران اینک در حالی به مصاف تراکتورسازی می‌رود که هواداران این تیم سرخ‌پوش در آسمان‌ها سیر می‌کنند و یقینا کار را برای نماینده‌ کم هوادار تهران بسیار سخت می کند. باید دید بازیکنان نفت تهران چگونه با جو سنگینی ورزشگاه یادگار امام‌(ره) تبریز کنار می آیند؟
برنامه دیدارهای امروز:
گهر – سپاهان، ورزشگاه تختی دورود، ساعت ۱۵:۳۰
تراکتورسازی – نفت ، ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز، ساعت ۱۶
صبا- استقلال، ورزشگاه یادگار امام (ره) قم، ساعت ۱۷:۲۵

کد مطلب: 80285
 
Share/Save/Bookmark