میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۱
 
 
مدیر کل تأمین مسکن و امور مهندسی کمیته امداد خبر داد
بهره‌برداری از۲۵۰۰ مسکن آسیب‌دیده زلزله کرمانشاه تا مهر

مدیرکل تأمین مسکن و امور مهندسی کمیته امداد با بیان اینکه امسال قرار است بیش از ۲۲ هزار واحد مسکن روستایی در مناطق روستایی و به‌طور خاص مناطق مرزی و صعب‌العبور ساخته شود، گفت: ۲۵۰۰ واحد مسکن آسیب دیده در زلزله کرمانشاه تا مهرماه به بهره‌برداری می‌رسد.
ابراهیم بازیان با اشاره به اقدامات کمیته امداد در جهت تأمین مسکن مددجویان، اظهار داشت: از یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار کمیته امداد بیش از ۵۵ درصد در روستاها و مناطق مرزی هستند و جهت‌گیری خدمات کمیته امداد به سمت تأمین مسکن مددجویان روستایی است.
وی گفت: تأمین مسکن و تأثیرات آن برای خانواده‌ها بسیار مهم است و نبود مسکن نشانه فقر است و تأمین مسکن می‌تواند محرکی برای جدایی از فقر باشد؛ ضمن اینکه هدف اصلی کمیته امداد توانمندسازی خانواده‌های تحت پوشش است. بازیان یادآور شد: ۳۰ تا ۶۰ درصد هزینه‌ها را مسکن تشکیل می‌دهد و طبیعی است که خانواده‌های کم‌درآمد در این دایره قرار دارند و یکی از محورهایی که در کمیته امداد دنبال می‌شود، مسکن‌دار کردن مددجویان است.
بازیان درباره «تعداد مسکنی که در سال جدید کمیته امداد برای مددجویان ایجاد کرده است»، گفت: امسال یکی از سال‌های پرکار کمیته امداد در بخش مسکن است و قرار است بیش از ۲۲ هزار واحد مسکن روستایی در مناطق روستایی و به‌طور خاص مناطق مرزی و صعب‌العبور ساخته شود؛ضمن اینکه با تفاهم‌نامه‌ای که بین کمیته امداد، سپاه و بنیاد برکت ایجاد شده است، امسال در ۱۴ استان ۱۰ هزار واحد مسکونی ساخته می‌شود.
وی درباره اینکه «شاخص مسکن‌های مناسب از نظر کمیته امداد چیست؟»، بیان داشت: مسکن مناسب در برابر مسکن نامناسب قرار دارد و تلقی ما مسکنی است که در برابر آسیب‌ها و حوادثی مثل زلزله مقاوم باشد؛ چراکه کشور ما در منطقه زلزله‌خیز قرار دارد.
مدیرکل تأمین مسکن و امور مهندسی کمیته امداد با بیان اینکه کمیته امداد امسال نزدیک به ۴۵۰۰ واحد مسکنی که در زلزله کرمانشاه آسیب دیده و نیاز به نوسازی دارد را نوسازی می‌کند، گفت: ۲۵۰۰ واحد از این مجموعه تا مهرماه به بهره‌برداری می‌رسد و امیدواریم تا پایان سال نیز با مساعدت دولت، بنیاد مسکن و خیرین بتوانیم به‌طور کامل این تعداد را به سرانجام برسانیم.
بازیان با اشاره به الگوی ساخت مسکن مناسب در کمیته امداد، متذکر شد: شاخص‌های ما برای خانوارهای یک تا سه نفره، مسکن ۵۰ متری و برای بیش از این تعداد نیز ۸۵ مترمربع است؛ ضمن اینکه تلقی ما از مسکن روستایی تعمیر و بازسازی براساس استانداردهاست.
وی با اشاره به بخش‌های مختلف ایجاد مسکن برای مددجویان، ابراز داشت: ما در بُعد تأمین مسکن از جهت خرید و احداث کمک بلاعوض و دادن تسهیلات قرض‌الحسنه داریم و از طریق دادن تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی در بخش مسکن روستایی موضوع مسکن را دنبال می‌کنیم.
مدیرکل تأمین مسکن و امور مهندسی کمیته امداد با بیان اینکه در مناطق خاصی که همه افراد آن نیاز به کمک دارند، موظف شده‌ایم با نگاه محرومیت‌زدایی مؤثر حضور داشته باشیم، خاطرنشان کرد: به اعتقاد ما مسکن یکی از مصادیق پدافند غیرعامل است؛ ضمن اینکه برای تأمین مسکن شهری، خرید و احداث مسکن را در دستورکار قرار داده‌ایم و امسال واگذاری ۵۰ هزار مسکن مهر را در این خصوص دنبال می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم بخشی از این مساکن را واگذار کنیم.

کد مطلب: 105559
 
Share/Save/Bookmark