میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۰
 
 
نگاهی به واکنش کشورهای غربی به اجرای حکم قصاص افکاری
اشک تمساح برای قاتل
اشک تمساح برای قاتل
 

به دنبال اجرای حکم قصاص نوید افکاری، کشورهای غربی در واکشنی ریاکارانه و مداخله جویانه مدعی شدند که حکم وی به دلیل شرکت در حرکت‌های اعتراضی و جنبه‌ای سیاسی و نه حقوقی دارد .
نوید افکاری سه سال پیش یعنی در سال ۹۷، مرحوم ترکمان از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز را با چاقو مورد ضرب و جرح قرار داد که وی پس از انتقال به بیمارستان، جان خود را از دست داد؛ ترکمان دارای دو فرزند دختر خردسال و یک پسر نوجوان بود.
افکاری پس از دستگیری به حکم دادگاه به قصاص محکوم شد اما رسانه‌های بیگانه و معاند با مرتبط کردن اعدام او به اعتراضات مرداد ۹۷ تلاش کردند تا روند پرونده افکاری را به سمت سیاسی سوق دهند.
در این میان، با انتشار اخباری مبنی بر پذیرش جرم با شکنجه و حتی انعکاس نظراتی برخی از چهره‌های هنری و ورزشی که به دلیل ناآگاهی یا غرض، از وی حمایت کردند و حتی کار به جایی رسید که ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم در توئیتی خواستار اعدام نکردن او شد! دونالد ترامپ در حمایت از نوید افکاری که به جرم قتل محکوم به قصاص شده است نوشت: از رهبران ایران ممنون میشوم اگر "نوید افکاری"، کشتی گیر معروف ایرانی را که به خاطر شرکت در اعتراضات به اعدام محکوم شده را ببخشند و اعدامش نکنند!
با این حال به نظر می رسد که حتی بعد از قصاص وی شبکه رسانه‌ای غرب و مغرض با ایران به میدان آمده و با جو سازی تلاش می‌کنند پروژه اغتشاش و نارضایتی را که پیش از این از راه اقتصادی دنبال کرده بود اینک به روشهای دیگر از جمله قدیس سازی مجرمان ادامه دهد .

واکنش های رسانه‌های غربی
بعد از قصاص نفس نوید افکاری، رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی به انعکاس این خبر پرداختند. بی‌بی‌سی‌‌ فارسی با انتشار عکسی از نوید افکاری در کنار دریا، تیتر زد: «نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی اعدام شد» و در این خبر اشاره کرد که وکیل خانواده افکاری می‌گوید دستگاه قضایی برای اجرای حکم «آنقدر عجله» داشته که محکوم را از «آخرین دیدار محروم کرده است».
از سوی دیگر شبکه ایران اینترنشنال با تیتر «علیرغم هشدار و درخواست‌ها نوید افکاری اعدام شد» به تحلیل روایت دلیل اعدام نوید افکاری بر اساس سناریوی خود پرداخت و عنوان کرد که به رغم هشدار و درخواست‌های فعالان و نهادهای حقوق بشری در ایران و جهان، نوید افکاری اعدام شد.
رادیو فردا با انتشار عکس نوید افکاری در سالن کشتی و با تیتر «نوید افکاری اعدام شد/ نوید افکاری قهرمان کشتی بود» به انتشار این خبر پرداخت. در این خبر نیز به نقل از وکیل خانواده افکاری، این حکم در حالی اجرا شده که قرار بوده «جمعی از خیرین» شهر شیراز برای «جلب رضایت خانواده مقتول» به دیدار این خانواده بروند و عنوان شد مقام‌های دادگستری استان فارس نیز با تأیید این خبر گفته‌اند که این حکم با توجه به «اصرار خانواده مقتول» بر قصاص اجرا شده است.
یورو نیوز نیز با انتشار تصویر عکس نوید افکاری در سالن کشتی و با تیتر «نوید افکاری اعدام شد» به همان مباحث رسانه‌های قبلی پرداخت.
العربیه نیز همان عکس سالن کشتی را با تیتر «با وجود مخالفت‌ها نوید افکاری اعدام شد» منتشر کرد و به همان مضمون صحبت‌های وکیل نوید افکاری پرداخت.
سایت ایندیپندنت فارسی هم با تیتر «نوید افکاری اعدام شد» به روایت ماجرای دستگیری و روند پرونده پرداخت؛
شبکه VOA با تیتر «با وجود اعتراضات گسترده بین‌المللی، جمهوری اسلامی نوید افکاری را اعدام کرد»، نوشت: نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت شدگان در اعتراضات مردمی روز شنبه ۲۲ شهریور، در شیراز اعدام شد. این شبکه به اعتراض اتحادیه بین‌المللی ورزشکاران نسبت به اعدام نوید افکاری اشاره کرد و حتی تصویری که از نوید افکاری منتشر کرده بود همان تصویر حضور وی در سالن کشتی بود.
سازمان حقوق بشر ایران، در یک بیانیه اعدام نوید افکاری را «اقدام جنایتکارانه» توصیف کرد. آنچه مسلم است مانند همیشه رسانه‌های بیگانه با محتواهای گمراه کننده، مانند اینکه خیرین آمده بودند، رضایت بگیرند به دنبال ایجاد فضای ترحم‌برانگیز برآمدند در حالی که در این مدت، بر حضور افکاری در اغتشاشات تأکید شده بود و با رد پرونده قتل، موضوع رضایت از خانواده مقتول در گزارش‌های آنها جایگاهی نداشت.

نظرخانواده مقتول و مشروعیت زادیی از قوه قضاییه
یکی از دردناک ترین خبرهایی که در مورد نظرات خانواده مقتول در این باره بیان شد این بود که به نقل از مادر وی نوشتند: از نوید افکاری پرسیدم برای چه؟ و پاسخی نشنیدم! از سوی دیگر نگاهی به فرایند قوه قضاییه در پرونده نوید افکاری نشان می‌دهد که تمام مراحل قانونی طی شده و بعد از آن پس از آنکه ولی دم حاضر به بخشش مجرم نشد حکم صادره اجرا شده است. بنابراین، اینکه مجرم چه کسی و با چه عنوانی باشد نمی‌تواند برای قانون موضوعیت داشته باشد.
پیش از این مرکز رسانه قوه قضائیه در اطلاعیه‌ای در خصوص پرونده نوید افکاری اعلام کرد، بر اساس اطلاعات موجود در پرونده، متهم پس از دستگیری، در بدو تحقیقات اعلام می‌کند "مقتول را با دوستم تعقیب کردم و در حالی که من ترک موتور نشسته بودم با چاقو اقدام به قتل مقتول کردم". همچنین متهمان پرونده، در پلیس آگاهی و مرحله دادرسی با دست خط خود به تفصیل اقرار به جرم انتسابی کرده‌اند. علاوه بر این، شاهدی که متهمان دقایقی بعد از قتل اقدام به تشریح ماجرا نزد وی کرده‌اند به صراحت ادای شهادت کرده است.
حجت الاسلام سید کاظم موسوی رئیس کل دادگستری استان فارس در این خصوص گفت: «این متهم ۴۶ روز پس از ارتکاب جنایت در شهریور ماه ۹۷ دستگیر و پرونده وی پس از تکمیل تحقیقات توسط بازپرس ویژه قتل در دادسرای عمومی و انقلاب شیراز با صدور قرار جلب به دادرسیِ معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک استان فارس ارسال شد.»
وی افزود: «پس از برگزاری جلسه علنی رسیدگی به این پرونده، شعبه اول دادگاه کیفری یک استان که با حضور دو قاضی تشکیل گردید متهم اصلی پرونده را به قصاص نفس محکوم کرد؛ پس از این نیز رأی صادره با اعتراض وکیل مدافع متهم در شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور بررسی که در نهایت حکم صادره مبنی بر قصاص نفس قطعیت یافت و پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیاء دم و خانواده مقتول به مرحله اجرا گذارده شد».
توئیت ترامپ نیز در حدی ریاکارانه بود که حتی با واکنش ناظران آمریکایی مواجه شد. باربارا اسلوین مدیر «برنامه آینده ایران» در اندیشکده شورای آتلانتیک در زیر توئیت ترامپ نوشت: « چرا ایران باید به حرف شما گوش بدهد وقتی تحریم‌های شما باعث فروپاشی زندگی ۸۰ میلیون ایرانی شده است.» این درحالی است که کافی است اخبار کشور امریکا را در چند ماه اخیر دنبال کنیم . ترامپ معترضین امریکایی را میکشد و یا بشدت سرکوب میکند و آنها را اراذل و اوباش خطاب می کند و همزمان برای نوید افکاری اشک تمساح میریزد.

کارشناسان چه می گویند
در همین حال کارشناسان می‌گویند که غربی‌ها به دنبال این هستند که از آب گل آلود ماهی برای خودشان بگیرند.
موسی غضنفر آبادی نماینده مردم بم، ریگان، مهریج و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در این باره به خبرنگار سیاست روز گفت : این نوع نظر دهی غربی در مورد فضای حقوقی کشورمان اولین بار نیست که انجام می‌شود و بارها شاهد این گونه سیاه نمایی‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران بوده ایم.
وی با اشاره به واکنش‌های ریاکارانه دولت ترامپ افزود: آنها به دنبال اهدافی هستند که تلاش می‌کنند با دروغ پردازی که در رسانه‌ها حود انجام می دهند در افکار عمومی جهانی، جامعه ایران را خشن و چهره ای وحشتناک از نظام به نمایش بگذارند.
غضنفر آبادی با بیان اینکه بارها دیده‌ایم که حتی رسانه‌های غربی موضوعاتی که کاملاً درست و صحیح بوده به دروغ منتشر کرده‌اند، اظهار داشت: در این ماجرا رویه قضایی درست طی شد اما خانواده مقتول رضایت نداد و حکم به اجرا درآمد.
وی با بیان اینکه باید حق خانواده مقتول هم در نظر گرفته شود و چطور انتظار می رود که خانواده‌ای که عزیزشان با چاقو سلاخی شده است از حق قصاص بگذرند، تصریح کرد: البته بسیاری از رسانه‌های مغرض علیه ایران و فضای‌های مجازی متعلق به آنها برای بدست آوردن امکانات مالی باید مطابق نظر اربابان خود خبر رسانی کنند.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: مستندات این محاکمه وجود دارد و قاتل خود نیز گستاخانه به جرم خود اعتراف و صحنه قتل هم بازسازی و دیده شده است. وی با اشاره به اینکه بایستی رسانه‌ها در این باره شفاف سازی کنند، گفت: دولت امریکا در زندانهای مخوف خود که در دنیا مشهور است گونی بر سر متهمان کشیده و با زانو آنها را می کشد. خشونت پلیس با مردم این کشور را در اخبار می بینیم
هیچ کجای دنیا نیست که اثری از کشتار امریکا نباشد از یمن، عراق، افغانستان گرفته تا دیگر کشورها و جالب آنجاست که این کشور برای مردم ایران اشک تمساح می ریزد. بیش از ۴۰ روز است که مردم امریکا در خیابانهای این کشور به شیوه‌های خشن مورد ضرب و شتم قرار می گیرند. سابقه جنایت این کشور به گونه‌ای است که فرزندان را از مادران خود جدا می کند. مردم نیز باید توجه داشته باشند که آنچه در فضای مجازی منتشر می‌شود، نپذیرند مگر آنکه صحت آن ثابت شود و دلایل قانع کننده‌ای برای آن وجود داشته باشد.
وارونه جلوه دادن حقیقت
محمد صالح جوکار عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با اشاره به اینکه این عملیات روانی و وارونه جلوه دادن حقیقت با هدف‌های مشخصی صورت می‌گیرد در این باره گفت: فردی مرتکب قتل شده و قاضی نیز حکم قصاص را صادره کرده است و حالا غربی ها به دنبال آن هستند که نظر خود را جایگزین این حقیقت کنند و بگویند چهره‌ای که در اعتراضات شرکت داشته به دلیل اعتراض کشته شده است.
وی افزود: این در حالی است که صدا و سیما و دستگاه قضایی در چندین مصاحبه نشان دادند که ادعاهای غول رسانه‌ای غرب صحت ندارد و تلاش برای انحراف اذهان عمومی مردم ایران است. جوکار با بیان اینکه غربی‌ها به دنبال مدیریت این قتل هستند تا قاتل را مظلوم و از آن به عنوان یک ابزار استفاده کنند افزود: غربی‌ها به دنبال اعمال تحریمهای اقتصادی منتظر بودند که روزگار اقتصادی سختی را برای مردم ایران ترسیم کنند و به دنبال آن با ایجاد نارضایتی مردم را به خیابان‌ها کشانده و پروژه اغتشاش را دنبال کنند اما تابستان گذشت و اتفاقی نیفتاد.
وی افزود: حالا در شرایط فعلی تلاش آنها شکست خورد و ترامپ هم مسئول میز ایران را تغییر داد و در صدد هستند که موج نارضایتی اقتصادی را با این دروغ ها وسعت داده بر آن سوار شوند و مردم را به خیابانها بکشانند و این فشارها درست زمانی است که کشور به سمت انتخابات ریاست جمهوری می رود.

هوشیاری لازمه مردم
در این میان اصل هوشیاری نباید در میان مردم فراموش شود از سوی دیگر رسانه‌های داخلی وظیفه دارند تا با روشن سازی و شفاف کردن و اطلاع رسانی درست مانع از انتشار اخبار دروغین در این زمینه شوند.
همچنین به نظر می رسد که قوه قضاییه بایستی ابعاد این ماجرا را روشن کند تا بیگانگان آن را دستمایه اهداف خود نکنند.

کد مطلب: 115350
 
Share/Save/Bookmark