میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۱
 
 
طرح ۱۰ اقدام پیش دستانه علیه آمریکا در مجلس!؟
در روز ۲۷ مرداد در برخی رسانه‌های داخلی خبری با عنوان «اعلام وصول طرح های ۱۰ گانه ضد آمریکایی در فراکسیون اقدام پیش دستانه علیه...

در روز ۲۷ مرداد در برخی رسانه‌های داخلی خبری با عنوان «اعلام وصول طرح های ۱۰ گانه ضد آمریکایی در فراکسیون اقدام پیش دستانه علیه تهدیدات آمریکا در مجلس شورای اسلامی» منتشر شد. ظاهرا همزمان با روز ۲۸ مرداد سالروز کودتای آمریکایی در ایران یکی از فراکسیون مجلس شورای اسلامی در اقدامی خبر تهیه ۱۰ طرح ضد آمریکایی و ضد تحریمی را رسانه ای نموده است.
به لحاظ اهمیت و ضرورت موضوع، عناوین طرح های یاد شده به شرح زیر است:
۱- الزام دولت به بازپس گیری درآمدهای آمریکا و انگلیس از نفت ایران بعد از کودتای ۲۸ مرداد
۲- الزام دولت به پیگیری حقوق قربانیان و خسارت دیدگان کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲
۳- الزام دولت به حمایت از مراکز علمی – تحقیقاتی ضداستکباری
۴- جریمه مدیران متخلفی که در جهت تحریم های خارجی اقدام نمایند.
۵- ممنوعیت ورود خبرنگاران رسانه های تبعیت کننده از تحریم های آمریکا
۶- الزام دولت به حمایت و پشتیبانی از کنفرانس افق نو
۷- الزام نیروهای نظامی به افشای اطلاعات نظامی و امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا در چارچوب منافع ملی
۸- الزام دولت به شکایت علیه هالیوود به دلیل توهین به ملت و تاریخ ایران
۹- تحریم برخی مقامات آمریکایی شامل جان بولتون، استیون منوشین و تد کروز
۱۰- الزام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حمایت از ساخت فیلم های ضدآمریکایی
حسن نظر نمایندگان عضو فراکسیون اقدام پیش دستانه علیه تهدیدات آمریکا در مجلس شورای اسلامی قابل تقدیر است و در کارآمدی محدود طرح های یاد شده فوق تردیدی نیست. اما در برهه حساس کنونی که فشار تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی، زندگی را بیش از گذشته بر مردم ایران دشوار نموده است، تهیه طرح های ۱۰ گانه یاد شده چه مشکلی را از کشور حل می‌کند؟ توجه فراکسیون اقدام پیش دستانه علیه تهدیدات آمریکا در مجلس شورای اسلامی به نکات زیر نیز خالی از فایده نیست:
- بهتر نیست که بجای «بازپس گیری درآمدهای آمریکا و انگلیس از نفت ایران بعد از کودتای ۲۸ مرداد» طرحی برای جلوگیری از وابستگی اقتصاد ایران به صادرات نفت خام و نه فرآورده های نفتی تهیه شود!
- بهتر نیست که بجای «پیگیری حقوق قربانیان و خسارت دیدگان کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲» طرحی برای حقوق از دست رفته ملت ایران و قربانیان واردات سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار و حدود ۲۰ میلیارد دلار قاچاق کالا تهیه شود!
- بهتر نیست که بجای «حمایت از مراکز علمی – تحقیقاتی ضد استکباری» طرحی برای حمایت تولیدات ملی و تولید کنندگان مظلوم داخلی و ممانعت از واردات بی رویه کالاهای غیرضروری خارجی تهیه شود!
- بهتر نیست که بجای «جریمه مدیران متخلف اقدام کننده در جهت تحریم های خارجی» طرحی برای رفع همه خودتحریمی ها و عزل مدیران بی توجه به منابع ملی تهیه شود!
- بهتر نیست که بجای «ممنوعیت ورود خبرنگاران رسانه های تبعیت کننده از تحریم های آمریکا» طرحی برای تشویق خبرنگاران داخلی حمایت کننده از منابع ملی تهیه شود!
- بهتر نیست که بجای «حمایت و پشتیبانی از کنفرانس افق نو» طرحی برای حمایت و پشتیبانی از مجامع علمی حامی منابع و ظرفیت های ملی تهیه شود! - بهتر نیست که بجای «افشای اطلاعات نظامی و امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا در چارچوب منافع ملی» طرحی برای انتشار دقیق منابع و ظرفیت های ملی توسط دستگاه های مربوطه تهیه شود!
- بهتر نیست که بجای «تحریم برخی مقامات آمریکایی» طرحی برای تحریم و عدم مداخله مدیران کارنابلد در راستای استفاده بهینه از منابع ملی تهیه شود!
- بهتر نیست که بجای «حمایت از ساخت فیلم های ضد آمریکایی» طرحی برای حمایت از ساخت فیلم های ضد خودتحریمی منابع و ظرفیت های ملی تهیه شود! برای رویارویی با استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل در عرصه پیچیده تحریم ها قطعا پرداختن به اقدامات شعارگونه، تبلیغاتی، نمایشی و همایشی حتی برای مصارف داخل کشور و فضاسازی های سیاسی هم جواب نمی‌دهد.
ارائه این دست اقدامات انفعالی آن هم با نام اقدامات پیش دستانه از سوی فراکسیونی در مجلس شورای اسلامی پس از چهار دهه تجربه انواع و اقسام تحریم های ظالمانه دشمنان علیه ملت ایران نشانگر این حقیقت است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی صحنه مبارزه علیه تحریم ها را کاملا نمی شناسند و اقدامات سطحی و معمولی را اقدامات پیش دستانه علیه آمریکا می نامند. ارائه این گونه طرح های موردی و جزئی، طوفانی در فنجان! ایجاد نخواهد کرد و نشانی غلطی است که راهکارهای اصیل مقابله با تحریمها را در پس پرده غفلت و فراموشی نگه می دارد. از مجلس شورای اسلامی بیش از این توقع می رود که به ارائه طرح های بنیادین در مقابله با تحریم ها اقدام نماید و تکلیف حقوق ملت ایران را با دشمنان اسلام و کشور از طریق تکیه بر منابع و ظرفیت های ملی حل و فصل نماید. بررسی های میدانی موید این واقعیت است که، تقسیم کار ملی مقابله با تحریم ها، حتی برای طرح صورت مسئله و گفتمان سازی پیرامون تحریم ها هم از منابع و ظرفیت های ملی استفاده نشده است چه رسد به حل مسئله تحریم ها! عده ای به دنبال کاسبی از تحریم ها و عده ای به دنبال دور زدن آن هستند.
نگاه همه منادیان مقابله با تحریم ها به بیرون از مرزهای این کشور و دست نیاز آنها به واسطه‌ها و دلالان بیگانه است! افسوس و صد افسوس که «آب در کوزه و ما گرد جهان می گردیم!» آنچه که می تواند ملت ایران را از گزند تحریم های ظالمانه مصون بدارد، تکیه به منابع و ظرفیت های ملی و توانمندی های علمی و عملی داخل کشور به معنای واقعی کلام و نه شعارگونه است.

نویسنده: دکتر محمدرضا ناری ابیانه

کد مطلب: 110454
 
Share/Save/Bookmark