میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۸
 
 
تکرار سانحه اتوبوس و مرگ دانش‌آموزان هرمزگانی
مدیریت‌های واژگون و تعطیل!
اعلام عزای عمومی در هرمزگان
مدیریت‌های واژگون و تعطیل!
 

تا زمان نهایی شدن صفحه روزنامه آخرین آماری که از کشته‌های این حادثه نقل شده بود بنابر اظهارات محمود حیدری رئیس هلال‌احمر داراب ۱۲ تن بود اما روایت‌های دیگر هم همچنان در رسانه‌ها نقل می شد که تعداد کشته‌های کمتری را عنوان می‌کردند.
بنابر این گزارش، معاون عملیات سازمان اورژانس کشور اعلام کرد: این حادثه در ساعت ۰۳:۵۸ بامداد دیروز در محور داراب - بندرعباس - قبل از روستای قلعه بیابان اتفاق افتاد و پس از دریافت گزارش بلافاصله تعداد ۱۵ دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شد. به گفته او، این حادثه متاسفانه منجر به کشته شدن ۱۱ نفر شد، و ۳۳ نفر از سرنشینان اتوبوس مصدوم شدند. مصدومان این حادثه به بیمارستان امام حسن(ع) داراب منتقل شدند. متاسفانه حال ۱۳ نفر از مصدومان وخیم گزارش شده است و متاسفانه احتمال افزایش فوتی‌ها وجود دارد.
حسن فیاض‌پور مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس نیز گفت: اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر مقطع راهنمایی و دبیرستان استان هرمزگان حوالی ساعت ۴ صبح امروز در حوالی جنت‌شهر در روستای قلعه رستاق داراب واژگون شده است.
فیاض‌پور گفت: سه فروند بالگرد از شهرهای شیراز، جهرم و لار به داراب اعزام و سه مصدوم بدحال به بیمارستان‌های شیراز منتقل شده‌اند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس با یادآوری اینکه دانش‌آموزان حادثه دیده برای حضور در اردوی فرزانگان قرار بود به شهرستان داراب عزیمت کنند، گفت: این دانش‌آموزان از شهرهای رودان و میناب استان هرمزگان به سمت داراب در حرکت بودند. فیاض‌پور علت واژگونی را خواب‌آلودگی راننده اعلام و تاکید کرد که معاون درمان علوم پزشکی شیراز به همراه مسئولان آموزش و پرورش به داراب عزیمت کرده‌اند تا مسائل مرتبط با دانش‌آموزان حادثه دیده را پیگیری کنند.
دکتر غلامزاده، مدیرکل پزشکی قانونی از انتقال پیکر ۹ نفر از کشته‌شدگان حادثه واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان دختر هرمزگانی به پزشکی قانونی شهرستان داراب خبرداد.
وی افزود: متاسفانه اکثر اجساد قطعه قطعه و به علت صدمات متعدد فوت شده‌اند که هویت این افراد به این شرح اعلام می‌گردد: مهرنوش ناصری، مطهره دلاوری، مینا جمشیدی، شیدا امانی، شیوا مبینی، فاطمه صادقی نسب، زهرا زرنگار، خانم فرهی به عنوان سرپرست، حمید محبت‌بخش کمک راننده.

علت واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان
سرهنگ نادر رحمانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا اظهار کرد: حوالی ساعت ٤:٢٦ بامداد جمعه یک دستگاه اتوبوس ولوو با ۴۵ سرنشین حامل دانش‌آموزان دختر شهرستان‌های رودان و میناب که از بندرعباس به سمت شیراز در حال تردد بود، در محور داراب - بندرعباس واژگون شد. وی افزود: متاسفانه در این حادثه ۱۱ تن کشته و ۳۴ تن مجروح شدند که ۲۱ تن از مجروحان سرپایی درمان و ۱۳ تن بستری شدند که ۳ تن از مجروحان بستری قطع عضو شده‌اند.
رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: برابر گزارشات اولیه ماموران پلیس راه استان خستگی و خواب‌آلودگی راننده علت این حادثه ناگوار بوده است.

اسامی مجروحان حادثه اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی اعلام شد
رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس گفت: مهرنوش ناصری، مطهره دلاوری، مینا جمشیدی، شیدا امانی، شیوا مبینی، فاطمه صادقی نسب و زهرا زرنگار دانش‌آموزان جان باخته این حادثه تلخ هستند.
حمیدرضا شعبانی گفت: این حادثه تعداد ۳۴ مصدوم داشت که تعداد ۳ نفر آنها با اورژانس هوایی به شیراز و دو نفر نیز به فسا اعزام شدند. وی اسامی مصدومان این حادثه را بدین شرح اعلام کرد: خانم‌ها محدثه ذاکری ( اعزام به شیراز)،زینب شبانی - صدیقه صادقی (اعزام به شیراز) معصومه کرمی‌زاده (اعزام به فسا) محدثه شب‌‌راه رجایی (اعزام به شیراز) فائزه ذاکری - سیده فاطمه وحدانی - لیلا زبردست - زهرا ذاکری - معصومه خادمی‌پور - صدیقه سولقانی (اعزام به فسا) آرزو دیدار - ملیکا سالاری - زینب رحیمی - زینب جعفری - فرنگیس خورستان - نیلوفر قائدی - ریحانه بلالی - معصومه محمودی‌زاده - اسما حسین‌زاده - زهرا ارجمند - رفیعه سلطانی - طاهره تیما - سارا خادمی - مرضیه نجفی - فاطمه عباس‌زاده - نازنین روستایی - ساجده ذاکری‌نژاد - انسیه گلزاری - راضیه علیزاده - فاطمه داوری - فرخنده محمدی نسب - زینب کریمی - فاطمه نجفی.

عامل حادثه خونین داراب بازداشت شد
رئیس دادگستری شهرستان داراب از بازداشت راننده اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر هرمزگانی خبر داد.
حجت‌الاسلام سیدمحسن موسوی گفت: دستورات قضایی لازم صادر و پرونده قضایی دراین رابطه تشکیل شده است، همچنین از زمان وقوع حادثه تمهیدات لازم به دستور مراجع قضایی، فرماندار و امام جمعه برای مصدومان انجام شده است.
وی افزود: علت حادثه در دست بررسی است و منتظر اعلام نتایج از سوی مراجع انتظامی هستیم. به احتمال زیاد، خواب‌آلودگی راننده، علت واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان بوده است.

واکنش وزیر آموزش و پرورش درپی حادثه ناگوار تصادف اتوبوس دانش‌آموزان
سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش درپی حادثه ناگوار تصادف اتوبوس دانش‌آموزان اظهار داشت: پدرانه و از عمق وجودم باخانواده‌های داغدار همدردم. دستورات لازم را برای بررسی و پیگیری وضعیت دانش‌آموزان دختر هرمزگانی دادم و به داراب می‌روم.

۵ مصدوم تحت عمل جراحی هستند
معاون عملیات سازمان اورژانس کشور در توضیح آخرین وضعیت مصدومین گفت: از مجموع ۳۴ مصدوم اعزامی به بیمارستان امام حسن(ع) داراب ۵ مصدوم توسط اورژانس هوایی به شیراز انتقال یافته‌اند و ۵ مصدوم نیز در اتاق عمل و تحت عمل جراحی هستند.
حسن نوری افزود: همچنین یک مصدوم (معصومه محمودی‌زاده ۱۴ ساله) درمان و ترخیص شد، سایر مصدومین در بیمارستان تحت نظر هستند.

پیام تسلیت رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان
حسین هاشمی رئیس مجمع نمایندگان استان هرمزگان در پیامی جان باختن دانش‌آموزان هرمزگانی در مسیر بندرعباس به شیراز را تسلیت گفت.

وزیر آموزش و پرورش عازم داراب شد
وزیر آموزش و پرورش، رئیس سازمان دانش‌آموزی و قائم‌مقام وزیر بهداشت برای پیگیری وضعیت دانش‌آموزان حادثه دیده هرمزگانی عازم داراب شدند. 

کمیسیون عمران مجلس پیگیر حادثه
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از ورود این کمیسیون برای رسیدگی به عوامل واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان خبر داد و گفت: نیروهای امدادی بدون وقفه به کمک مصدومان بپردازند.
محمدرضا رضایی ادامه داد: کمیسیون عمران مجلس با ورود به این حادثه‌ دلخراش علل آن را بررسی و ضمن برخورد با عامل یا عاملان گزارشی به مجلس ارائه می‌کند.

روند درمان مناسب است
مدیرکل بحران استانداری فارس از روند درمان مناسب و گسترده دانش‌آموزان هرمزگانی خبر داد.
حسن فیاض‌پور در گفت‌وگو با مهر افزود: بقیه مصدومانی که نیاز به دریافت خدمات درمانی داشتند به بیمارستان‌های داراب و جنت شهر انتقال یافتند. روند درمانی به خوبی و با کیفیت مناسب در حال انجام است و تمام ارگان‌های مربوطه نیز پای کار هستند.

با مقصران حادثه برخورد می‌کنیم
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: با وزیر آموزش و پرورش عازم داراب هستیم تا متوجه شویم که آیا سازمان دانش‌آموزی از آیین‌نامه تخطی کرده یا کوتاهی از راننده بوده است.

استاندار هرمزگان عازم داراب شد
استاندار هرمزگان جهت رسیدگی به وضعیت دانش‌آموزان هرمزگانی حادثه دیده در سانحه واژگونی اتوبوس، عازم شهرستان داراب در استان فارس شد.

توضیح درباره زمان حرکت اتوبوس در ساعت ۴ صبح
قائم‌مقام سازمان دانش‌آموزی درخصوص چرایی حرکت اتوبوس حامل دانش‌آموزان در ساعت ۴ صبح توضیحاتی را بیان کرد.
به گزارش تسنیم، محمد علیگو اظهار داشت: در مناطق گرمسیری کشور، آیین‌نامه‌ای برای حرکت اتوبوس حامل دانش‌آموزان در ساعات شب وجود دارد و این اردو نیز براساس همین آیین‌نامه برگزار شده است. وی افزود: در اردوهایی که در روز برگزار می‌شوند نیز چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد و ما اعلام کردیم که دانش‌آموزان باید تا ساعت ۴ بعدازظهر به مقصد برسند.
علیگو گفت: در این اردو حرکت اتوبوس دانش‌آموزان خلاف آیین‌نامه نبوده چراکه آیین‌نامه حرکت در شب را برای مناطق گرمسیری آزاد گذاشته است؛ مطابق با همین آیین‌نامه ۱۶ هزار دانش‌آموز را تابستان امسال به اردو بردیم. وی ادامه داد: ۴۰ دانش‌آموز در این اتوبوس حاضر بودند که ۹ نفر جان باختند، یک نفر از آنها مربی، یک نفر کمک راننده و ۷ نفر دانش‌آموز بودند و ۳۲ نفر هم مجروح هستند.

دلایل تصادف برای پلیس روشن نیست
رئیس پلیس راه کشور با تشریح جزئیاتی از حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر در هرمزگان، تاکید کرد: سرعت اتوبوس در هنگام سانحه، بالاتر از سرعت مجاز نبوده است.
سردار محمدحسین حمیدی در تشریح جزئیاتی از حادثه دلخراش واژگونی حامل دانش‌آموزان دختر در استان هرمزگان اظهار کرد:‌ بر‌اساس بررسی‌های انجام شده سرعت اتوبوس در هنگام سانحه، سرعت مجاز بوده و بیش از سرعت مجاز تعیین شده برای منطقه مذکور نبوده است.
رئیس پلیس راه کشور ادامه داد: راننده با فاصله یک ساعت تا یک ساعت و نیم قبل پشت فرمان نشسته بود و قاعدتاً می‌بایست با آمادگی کامل رانندگی می‌کرده ولی در لحظه بروز حادثه به دلایل مختلف که هنوز برای ما هم مشخص نیست، توجه کافی به جلو نداشته است. وی گفت: نگاه اولیه این است که ممکن است راننده خواب بوده و خودرو از کنترل خارج شده و با قرنیز پل برخورد کرده است.
حمیدی با بیان اینکه جاده مذکور جاده صاف و کفی است و نباید این اتفاق رخ می‌داد، افزود: متاسفانه کشیدگی اتوبوس که به بغل هم خوابیده بود بر حاشیه راه باعث شد شدت تلفات و جراحات افزایش یابد.

دستور جهانگیری درباره پیگیری موضوع
درپى جانباختن تعدادى از دانش‌آموزان هرمزگانى در سانحه واژگونى اتوبوس، معاون اول رئیس‌جمهور از مسئولان ذیربط خواست به وضعیت آسیب‌دیدگان و مصدومان سریعا رسیدگى شود.
متن کامل پیام اسحاق جهانگیرى به شرح ذیل است: حادثه تلخ و غم‌انگیز واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر هرمزگانی در شهرستان داراب که منجر به جانباختن و مصدوم شدن تعدادی از دانش‌آموزان عزیزمان شد، موجب تأثر و تألم فراوان شد. این مصیبت غم‌بار را به ملت ایران، مردم شریف استان هرمزگان و به ویژه خانواده‌های این عزیزان صمیمانه تسلیت می‌گویم و از مسئولان ذیربط به خصوص وزرای محترم آموزش و پرورش، راه و شهرسازی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌خواهم ضمن رسیدگی فوری به وضعیت آسیب‌دیدگان و مصدومان با بررسی دقیق علت بروز این حادثه ناگوار، در اسرع وقت نتیجه را به اطلاع مردم بزرگوار ایران برسانند.

سیاست‌های اردویی دانش‌آموزان باید تغییر کند
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از ضرورت بازنگری در سیاست‌های اردویی دانش‌آموزان خبر داد.
جبار کوچکی‌نژاد اظهار کرد: ساعت ۴ صبح دیروز اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر که از استان هرمزگان عازم شیراز بودند در حوالی داراب دچار سانحه می‌شود که براثر این حادثه حدود ۱۱ دانش‌آموز جان خود را از دست می‌دهند.
وی افزود: این دانش‌آموزان که عضو سازمان دانش‌آموزی برای اردو از استان خود به شیراز می‌رفتند که این حادثه تلخ رخ داد؛ بعد از حادثه اتوبوس حامل دانش‌آموزان خرم‌آبادی که جمعی از آنها جان باختند، مجلس جلسه‌ای تشکیل داد و مقرر شد تا برای حفظ جان دانش‌آموزان در اردوها تدابیر لازم اتخاذ شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: چرا اتوبوس حامل دانش‌آموزان باید شب حرکت کند و خواب‌آلودگی راننده باعث وقوع این حادثه شود.
کوچکی‌نژاد ادامه دا:د سازمان دانش‌آموزی می‌تواند اردوها را در استان محل سکونت دانش‌آموزان برگزار کند هم‌اکنون ۱۶ هزار دانش‌آموز از استان‌های مختلف برای اردوهای سازمان دانش‌آموزی جابجا می‌شوند که نیازی به این جابجایی نیست.
وی بیان کرد: هم‌اکنون در فصل تابستان جاده‌های کشور شلوغ هستند، از سوی دیگر برخی جاده‌ها امنیت لازم را ندارند و در چنین شرایطی باید در رابطه با سیاست‌های مربوط به اردوی دانش‌آموزان تجدیدنظر شود و در داخل هر استان دانش آموزان آموزش‌های لازم را دریافت کنند تا دیگر نیازی به جابه‌جایی آنها نباشد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: جابه‌جایی دانش‌آموزان صرفا برای برخی اردوها از جمله راهیان نور یا سفر به مشهد باید انجام شود و در سایر موارد از جمله اردوهای سازمان دانش‌آموزی باید تلاش کرد تا اردوها درون استانی باشد تا دانش‌آموزان را جابه‌جا نکنیم. این موضوع خسارت جانی و مالی را نیز کاهش می‌دهد.

امروز در هرمزگان عزای عمومی اعلام شد
استاندار هرمزگان درپی جان‌باختن جمعی از دانش‌آموزان هرمزگانی در سانحه واژگونی اتوبوس، امروز شنبه ۱۱ شهریور را در استان هرمزگان عزای عمومی اعلام کرد.
جاسم جادری با تسلیت جان باختن جمعی از دانش آموزان هرمزگانی به تمامی هموطنان و به ویژه مردم شریف هرمزگان، اظهار داشت: برای ابراز همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان این حادثه و تمامی حادثه دیدگان، روز شنبه ۱۱ شهریور در استان هرمزگان عزای عمومی خواهد بود.
وی ادامه داد: مسئولان استان با همکاری مقامات عالی رتبه کشوری تمامی تلاش خود را برای بهبود وضعیت مصدومان و رسیدگی به خانواده‌ها انجام می‌دهند.

کد مطلب: 100752
 
Share/Save/Bookmark