داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۲
 
 
اخبار ضد و نقيض درباره سرانجام طرح سوال از احمدي‌نژاد آيا دولت به سوالات مجلسيان پاسخ مي‌دهد؟
 اخبار ضد و نقيض درباره سرانجام طرح سوال از احمدي‌نژاد 
آيا دولت به سوالات مجلسيان پاسخ مي‌دهد؟
 
امير توحيد فاضل:
طرح سوال از محمود احمدي‌نژاد در حالي طي روزهاي اخير مطرح شده و حواشي بسياري را ايجاد كرده است كه دو دسته موافق و مخالف اين طرح،‌ بازي‌هاي پيچيده‌اي را طراحي و اجرا مي‌كنند.
اين در حالي است كه با نگاهي به مصاحبه‌ها و اظهارنظرهاي موافقان و مخالفان طرح سوال از رئيس جمهوري در صحن علني مجلس به اين نتيجه مي‌رسيم كه اين كار بيش از آنكه اجراي بندهايي از قانون درباره عملكرد نظارتي مجلس باشد، بيشتر به يك رفتار سياسي بدل شده و در همين جهت نيز بازي‌هاي سياسي و گاه متناقض از سوي دو طرف اجرا مي‌شود.
از جمله آنكه ستار هدايت‌خواه از نمايندگان اصولگراي مجلس كه به دولت دهم نزديك است، درباره اين طرح و نظر طراحان آن مي‌گويد: نگاه برخي طراحان سوال از رييس جمهوري به دولت كينه‌توزانه و سياسي است.
وي در ادامه مدعي مي‌شود كه مطهري به دنبال كسب شهرت و علاقمند است سوژه خبري رسانه هاي غربي از جمله 'بي بي سي' و 'صداي آمريكا' باشد. اين رفتار 'علي مطهري' در ميان مردم بازتاب خوبي نداشته است.
از سوي ديگر خود علي مطهري معتقد است: مهمترین اثر این سوال اقتدار مجلس و شکستن غرور کاذب رئیس‌جمهور است.
به عبارتي علي مطهري بيش از آنكه به دنبال اجراي قانون و نظارت بر دولت باشد به دنبال شكست غرور احمدي‌نژاد است تا "به راحتي نگويد اين قانون را اجرا نمي‌كنم".

اخبار ضد و نقيض درباره لغو سوال از احمدي‌نژاد
يكي ديگر از بازي‌هاي سياسي و پرحاشيه روزهاي اخير پيرامون طرح سوال از احمدي‌نژاد، اعلام منتفي شدن اين سوال است كه تاكنون بارها از سوي رسانه‌هاي نزديك به دولت و يا حتي مخالفان طرح سوال از رئيس جمهوري منتشر گشته، اما هيچگاه نام و نشان درستي دراينباره اعلام نشده است.
به عنوان نمونه روز گذشته خبرگزاري فارس طي خبري كوتاه و يك پاراگرافي مدعي شد كه به طور كلي طرح سوال از احمدي‌نژاد منتفي شده است.
در اين خبر بدون ارائه نام و نشاني اعلام شده است: 30 ‌نماينده متقاضي سؤال از رئيس‌جمهور در نامه‌اي به هيئت‌رئيسه، امضاي خود را پس گرفتند كه بر اين اساس طرح مذكور با نرسيدن به حد نصاب قانوني، رسماً منتفي شد. برخي نمايندگان مجلس كه طرح سؤال را امضا كرده‌ بودند، به خبرنگاران پارلماني خبرگزاري فارس گفتند: "‌امضاي ما مشروط به ‌شروط خاصي بود و در زمان فعلي حاضر به عملي شدن اين طرح نيستيم ".
هيئت رئيسه مجلس چه مي‌گويد؟
منتفي شدن سوال از احمدي‌نژاد طي روزهاي اخير بارها اعلام شده و دقايقي بعد نيز تكذيب گشته است.
اما سوالي كه در حال حاضر افكار عمومي را به خود مشغول كرده اين است كه با وجود تعطيلي مجلس، آيا قانونا امكان پس گرفتن امضاها وجود دارد.
خبرنگار پارلماني سياست روز كسب اطلاع كرد كه طي روزهاي اخير اعضاي هيئت رئيسه مجلس به غير از علي لاريجاني به طور كامل در محل كار خود حاضر شده و اگر نماينده‌اي قصد پس گرفتن امضاي خود را داشته باشد، به راحتي با ورود به مجلس و حضور در دفتر هيئت رئيسه مي‌تواند اين كار را انجام دهد.
اما شنيده‌هاي خبرنگار ما حاكي از آن است كه تا اين لحظه حتي يك امضا پس گرفته نشده است.
در همين رابطه حسين سبحاني‌نيا عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی به خبرنگار پارلماني سياست روز مي‌گويد: اعضاي هيئت رئيسه تاكنون خبري رسمي درباره منتفي شدن سوال از رئيس جمهور را دريافت نكرده‌اند.
وي با تاكيد بر اينكه هیئت رییسه مجلس در مورد پس گرفتن امضاهای نمایندگان بی‌اطلاع است افزود: تا اين لحظه هيچ نماينده اي براي پس گرفتن امضاي خود به هيئت ريسه مراجعه نكرده و اين درحالي است كه اگر نماينده‌اي قصد چنين كاري داشت راهكارهاي قانوني برايش محيا بوده است. سبحاني‌نيا خاطرنشان كرد: البته در همان روزهای پایانی جلسات علنی مجلس تعدادی از نمایندگان عنوان کردند که ما امضاهای خود را پس گرفته‌ایم اما رسما به هیئت رییسه مجلس نامه‌ای نرسیده است و آنچه ملاك عمل قرار دارد نامه رسمي نمايندگان است كه تا اين لحظه چنين نامه اي به هيئت رئيسه نرسيده است.

امضاهاي مشروط پاي طرح سوال از احمدي‌نژاد
با وجود اظهارات عضو هيات رئيسه مجلس برخي نمايندگان مدعي شده اند "امضاي ما مشروط به ‌شروط خاصي بود و در زمان فعلي حاضر به عملي شدن اين طرح نيستيم".
همچنين تعدادي ديگر مانند حميدرضا فولادگر طي مصاحبه‌هاي مختلفي اعلام كرده اند كه امضاي خود را پس گرفته‌اند.
در همین حال یک نماینده مجلس لغو سوال از احمدی نژاد را تکذیب کرده و مي‌گويد: يكي از خبرگزاري‌ها پيامكي مبني بر اينكه سي نفر از نمايندگان امضايشان را پس گرفته‌اند فرستاد كه در همين راستا من پيگيري كردم و با تعدادي از نمايندگان صحبت كردم كه آنها اين خبر را تكذيب كردند.
مهرداد لاهوتي، كه با ايلنا مصاحبه مي‌كرد، افزود مباحتي كه قرار است از رييس‌جمهور سوال شود مهم‌تر از آن است كه نمايندگان مجلس به راحتي از خير آن بگذرند.
وي افزود: اگر اين خبر واقعيت داشته باشد كه عده‌اي مي‌خواهند امضاي‌شان را پس بگيرند (كه من بعيد مي‌دانم) در واقع ضعف خود را نشان داده‌اندو در حد يك نماينده مقتدر مجلس ظاهر نشده‌اند.
لاهوتي در ادامه با اشاره به اينكه عده‌اي در مجلس به دنبال منتفي كردن اين سوال هستند, خاطرنشان كرد: برخي افراد كه اتفاقا از جريان اصولگرا هم هستند در پي منتفي كردن اين سوال هستند كه اتفاقا به نظر من كار اشتباهي مي‌كنند.
وي ادامه داد: اين افراد به خاطر شخص احمدي‌نژاد به دنبال منتفي كردن سوال از رييس‌جمهور نيستند، بلكه معتقدند فضاي عمومي جامعه متشنج خواهد شد و دوباره آشوب شايعه زياد مي‌شود و اين به نفع كشور نيست چراكه در شرايطي كه كشور آرامش ندارد نمي‌توان امور را به درستي پيش برد.

واكنش رهبر معظم انقلاب به طرح سوال از رئيس‌جمهوري
رهبر انقلاب اسلامي همواره در مواردي كه جزو اختيارات نهادهاي قانوني است، به انجام بي چون و چراي قانون تاكيد داشته‌اند.
اما در اين زمينه برخي نمايندگان مدعي شده اند كه ايشان با اجراي طرح سوال از رئيس جمهوري مخالف هستند.
اين موضوع در گفتگوي علي لاريجاني با رسانه‌ها مطرح شد و وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تاکیدات مقام معظم رهبری در رابطه با حفظ شان دولت تاکید کرد: "من نمی‌دانم چرا این بحث در دسترس رسانه‌ها قرار می‌گیرد؛ در حالی که رهنمودهای مقام معظم رهبری همه از سر خیرخواهی برای مجلس و ملت است؛ به طوری که مجلس هشتم نشان داد که در این زمینه منتظر دستور حکومتی نیست و همواره به دنبال عملی کردن رهنمودهای مقام معظم رهبری است.
رئیس قوه مقننه توجه به فرمایشات رهبر انقلاب را ویژگی بارز مجلس هشتم عنوان کرد و افزود: در این جلسه هم بحث‌هایی مطرح شد و رهبر انقلاب تاکید کردند که مجلس حق سئوال و استیضاح را دارد؛ چراکه جزء حقوق مجلس است و حتی ایشان گفتند که حتی برخی برای استیضاح و عدم رای اعتماد با من صحبت کردند؛ اما ایشان در جواب آن افراد گفتند که این حق طبیعی مجلس است و اظهار کردند که مجلس باید جایی باشد که نماد آزادی بیان با حفظ احترام‌ها در جامعه باشد که این نگاه، نگاه خیرخواهانه و دقیقی بود."
علی مطهری طراح اصلي سوال از احمدي‌نژاد نيز در اينباره مي‌گويد: " نظر شخصی من این است که رهبر انقلاب اگر این سوال به صورت منطقی و اخلاقی و به دور از جنجال انجام شود، مخالفتی ندارند. قبل از اینکه طرح را به هیات رئیسه ارائه کنم، با تصمیم شورای داوری اصولگرایان که موافق این سوال بودند، اول اعلام کردیم که ۱۰ روز بعد این سوال را تقدیم هیات رئیسه می کنیم تا با احتیاط پیش رویم و اگر ندایی از دفتر رهبر انقلاب رسید، با رعایت آن پیش رویم که چنین نشد و سوال را تحویل هیات رئیسه دادیم.
وی با بیان اینکه سوال از رئیس‌جمهور، هیچ تبعات مهمی نخواهد داشت، ادامه داد: ما از ایشان سوالاتمان را میپرسیم و ایشان میتوانند پاسخ می‌دهند. حتی برای این سوال رای گیری هم نمی‌شود که قانع شدن یا نشدن مجلس عیان شود."

سرنوشت طرح سوال از رئيس جمهوري به كجا مي‌انجامد؟
با توجه به اخبار ضد و نقيضي كه در اين رابطه مطرح شده و مي‌شود، سرنوشت طرح سوال از محمود احمدي‌نژاد داراي ابهامات بسياري است و برخي معتقدند اين طرح هيچگاه به سرانجام نمي‌رسد. از سوي ديگر عده‌اي نيز معتقدند در آخرين ماه‌هاي كاري مجلس هشتم، اين طرح با جديت نمايندگان بالاخره پس از چهار سال عملي خواهد شد.
حال بايد منتظر روزهاي آينده ماند و ديد چه تغييراتي در روابط قواي مقننه و مجريه ايجاد مي‌شود.
کد مطلب: 67361
 
Share/Save/Bookmark