میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۸
 
 
آنچه که ایران را مقتدر کرده است
توانمندی‌های دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران در حالی بازدارنده است که از کمترین خرید تسلیحاتی و...

توانمندی‌های دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران در حالی بازدارنده است که از کمترین خرید تسلیحاتی و بودجه دفاعی برخوردار است.
با وجود پایین ترین سطح خرید تسلیحاتی نسبت به کشورهای کوچک منطقه همچون امارات، کویت، بحرین و رژیم سعودی و رژیم اسرائیل، ایران به خاطر دارا بودن مؤلفه‌های قدرت توانسته است از سطح تأثیر گذاری و نفوذ بالایی بر تحولات پیرامونی برخوردار باشد.
این تأثیرگذاری و نفوذ حتی به فراتر از منطقه پا گذاشته و توانسته است با ایجاد اشتراکات سیاسی در مرحله‌ای قرار بگیرد که حتی قدرتمندترین دشمن خود را نیز به عقب براند.
با این وصف، دشمنان در صدد گرفتن مؤلفه‌های قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران هستند تا بتوانند شکست را به انقلاب تحمیل کنند.
مؤلفه اصلی و از همه مهمتر برای قدرت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران مردم هستند، حمایت و همراهی مردم با انقلاب اسلامی باعث شده است که این ویژگی اصلی ترین مؤلفه قدرت برای نظام اسلامی باشد، دشمنان نیز به این موضوع آگاه هستند به همین خاطر است که سعی دارند تا میان نظام و مردم فاصله ایجاد کنند.
یکی از راه‌هایی که دشمنان برای رسیدن به هدف خود دنبال می‌کنند، شکل‌دهی به نارضایتی‌های اقتصادی و مدنی در جامعه و میان مردم است. بروز مشکلات اقتصادی و وجود برخی اعتراضات به آن مشکلات، هر چند به حق است و مردم این حق را دارند تا نسبت به شرایط اقتصادی کشور و مدیریت ضعیف معترض و منتقد باشند، اما چنین فضایی، مطلوب دشمنان است تا بتوانند از آن بهره خود را ببرند.
مردم ایران اسلامی هوشیار و آگاه هستند اما این هوشیاری و آگاهی نباید باعث شود که مسئولین ذیربط، وظایف ذاتی خود را فراموش کنند.
وظیفه مسئولین در قبال مسئولیتی که بر عهده دارند و در برابر مردم روشن و آشکار است، مدیریت کارآمد حوزه مسئولیتی است که برعهده آنها است.
بروز مشکلات و نوع رفتاری که مسئولین با آن از خود نشان می‌دهند، خود گویای مدیریتی است که آنها دارند، علاوه بر اینکه مردم جامعه با وجود اعتقاد قلبی و راسخ به انقلاب اسلامی، اما نسبت به تبعیض و ناعدالتی و بی عدالتی در برخی مسائل ناخرسند هستند و خواهان اصلاح تبعیض و ناعدالتی‌ها می‌باشند. به واقع مردم ضعف‌ها را خطری برای انقلاب اسلامی می‌دانند و خواهان رفع معضلات هستند.
پس از مؤلفه نخست که مردم هستند، مؤلفه قدرت دیگری برای جمهوری اسلامی ایران قابل تعریف است که می‌توان آن را ذات انقلاب اسلامی دانست، به این معنا که انقلاب اسلامی خود دارای قدرت و توانمندی به خاطر تفکر و ایدئولوژی حاکم در آن است.
قرار گرفتن جمهوری اسلامی ایران در منطقه حساس و استراتژیک غرب آسیا و خلیج فارس، سومین مؤلفه قدرت ایران به حساب می‌آید، که با داشتن منابع نفتی و گازی فراوان، آن را افزون می‌کند.
نفوذ و تأثیر ایران بر تحولات منطقه و خاموش کردن فتنه‌هایی که در غرب آسیا دامن زده می‌شود، مؤلفه دیگری از قدرت جمهوری اسلامی است که به خاطر وجود مردم و انقلاب است که شکل گرفته و باعث شده تا کشوری تأثیر گذار و سرنوشت ساز محسوب شود.
قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران با وجود مؤلفه‌های اولیه است که می‌تواند کاربردی تر وارد عمل شود و به عنوان یک عامل بازدارنده قدرتمند مقابل تهدیدات دشمنان برای دفاع از کیان کشور و انقلاب اسلامی واکنش نشان دهد.
نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با وجود پشتوانه مردمی توانسته است تا یک ارتش و سپاه قوی و مقتدر را تشکیل دهد. کاربردهای نیروهای مسلح ایران آنقدر متنوع و وسیع است که تنها در مقوله دفاعی و جنگی نمی گنجد، بلکه قابلیت‌های این نیروها توانسته یک ظرفیت بالای نظامی، اقتصادی و سیاسی را به وجود آورد.
نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در شرایط مهار ناپذیری قرار دارند، به این مفهوم که قدرت و توانایی نیروهای مسلح کشورمان آنقدر بالا است که دشمن نمی‌تواند این نیرو را مهار کند و از سر راه خود بردارد.
همه این امتیازات بزرگ برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی از توانمندی‌های درونی ارتش و سپاه است، نیروهای مسلح ایران توانستند به خوبی خودکفایی را برای خود ایجاد کنند و از وابستگی به خارج بی نیاز شوند.
ارتش و سپاه توانسته‌اند به فناوری‌های نوین دفاعی و نظامی دست یابند بدون این که کمک خارجی در میان باشد.
پیشرفت‌های موشکی ایران یکی از همان فناوری‌های نظامی و دفاعی است که دشمنان را به وحشت انداخته و وادار کرده تا برای مهار آن اقدام کنند.
با وجود این مؤلفه‌ها و رهبری نظام اسلامی می‌توان بر مشکلات چیره شد و توطئه‌های دشمنان را خنثی کرد و البته لازمه تداوم آن رسیدگی به امور اقتصادی و معیشتی جامعه است که بر عهده قوای سه‌گانه و همه دستگاه‌های ذیربط می‌باشد. 

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 103713
 
Share/Save/Bookmark