میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۶
 
 
تدبیر اختراع دوباره چرخ
کاری که هیچ کس در دنیا انجام نمی‌دهد و تنها ما انجام می‌دهیم را باید به آن شک کنیم و برعکس کاری که در همه جای...

«کاری که هیچ کس در دنیا انجام نمی‌دهد و تنها ما انجام می‌دهیم را باید به آن شک کنیم و برعکس کاری که در همه جای دنیا انجام می‌شود را اگر انجام ندادیم نیز باید به آن شک کنیم. هیچ‌کس در دنیا از سامانه هوشمند سوخت استفاده نکرده است»، «مردم به صورت معقول بنزین مصرف می‌کنند و کارت سوخت هیچگونه تأثیری در کنترل مصرف سوخت ندارد»، «من موافق ادامه فعالیت کارتهای سوخت در بخش بنزین نیستم»، «استمرار استفاده از این کارت‌ها خرج سنگینی دارد»، «دو قیمتی شدن سوخت معادل فساد است» و...
اینها فقط چند جمله از بیانات کاملا کارشناسی وزیر محترم نفت در نفی و نکوهش و سرزنش «کارت سوخت» بود.
جملات هم مربوط به خیلی وقت پیش نیست. همین دو سه سال پیش بود که وزیر بسیار «باتجربه» دولت یازدهم و دوازدهم و بسیاری از دولت‌های قبل، معتقد بود «کارت سوخت» به درد نمی‌خورد و کارکردی ندارد و باید بساط آن‌را جمع کرد.
هرچه هم کارشناسان اقتصادی می‌گفتند که این سامانه دست کم می‌تواند جلوی قاچاق سوخت را (تا حدودی) بگیرد و مصرف بیش از حد و اندازه سوخت را کنترل، اما گوش آقای وزیر به این حرف‌ها بدهکار نبود و به قول معروف هم مرغش یک‌پا داشت و هم برای محکم‌کاری حرف مرد یکی بود!
حالا و پس از گذشت حدود سه‌سال از آن تصمیم وزارت نفت تحت مدیریت «مهندس» زنگنه، باز هم بحث به جریان افتادن «کارت سوخت» مطرح شده است. خبری که توسط رئیس دفتر رئیس‌جمهور هم تائید شد.
یعنی وزیر محترم فعلی و قبلی از حرف‌های قبلی خود عقب‌نشینی کرده است؟ یعنی «شک» ایشان برطرف شده؟
یا مردم دیگر به‌صورت «معقول» بنزین مصرف نمی‌کنند؟ یا فکری برای «خرج سنگین» شده است؟
یا آنکه بعد از چند دهه حضور در مناصب بالای دولتی و اجرایی به این نتیجه رسیده‌اند که «موافق» موضوعی باشند که قبلا «مخالف» آن بوده‌اند؟
نکند دلیل اصلی موافقت این بوده که «چون دولت قبل...» آن‌را اجرا کرده پس قطعا بد است و بدون «تدبیر» بوده است؟
اما نکته جامانده در ماجرای بازگشت کارت‌های سوخت، سلام دوباره قیمت بنزین به دونرخی شدن است. طبیعتا کارت سوخت برای قیمت بنزین سهمیه‌ای و آزاد نمی‌تواند برابر باشد. آن‌وقت دونرخی شدن سوخت ایجاد «فساد» نمی‌کند؟!
قطعا مطمئنیم که اگر افزایش قیمت بنزین، هیچ چیزی را ایجاد نکند، درخصوص افزایش میزان تورم و چسبیدن قیمت‌های جدید و بالاتر به اجناس مورد نیاز مردم تمام تلاشش را می‌کند و به تجربه غیر «مشکوک» این اتفاق باز هم تکرار می‌شود تا در اوضاع نامساعد فعلی اقتصاد، فشار بیشتری به جیب مردم وارد و معیشت‌شان سخت‌تر شود.
همین اتفاق فشار روانی جامعه را نیز تشدید می‌کند و امنیت روانی مردم دچار مخاطره جدی می‌شود.
آقایانی که طی سال‌های اخیر برای از چرخه خارج کردن کارت سوخت هزار و یک بهانه آوردند، حالا نباید توضیح بدهند که چرا بدون مطالعه یک طرح را نفی می‌کنند؟
قرار نیست در این مملکت هر دولتی که روی کار می‌آید دست از سر اختراع دوباره «چرخ» بردارد و به کار‌های مهم‌تر برای بهبود زندگی و معیشت مردم برسد؟
قرار نیست «ژنرال»ها برای یک‌بار هم که شده در مقابل تصمیمات احساسی و جناحی «خود»شان مقاومت کنند و کمتر از گذشته و حال بودجه و بیت‌المال را هدر دهند؟ 

نویسنده: سارا علیاری

کد مطلب: 106413
 
Share/Save/Bookmark