میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۰۴
 
 
قاضی عسگر:
همچنان پیگیر شهدای منا هستیم

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسگر نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت در گفت‌وگویی کوتاه با باشگاه خبرنگاران به آخرین پیگیری‌ها برای غرامت گیری فاجعه منا از عربستان سعودی و امکان برقراری عمره مفرده پرداخت که در ادامه آن را می‌خوانید:
با توجه به گذشت سه سال از فاجعه منا، آیا اتفاق جدیدی رخ داده و سازمان حج و زیارت پیگیر نتایج است؟
ما به طور کامل از همان موقع تاکنون پیگیر اتفاقات فاجعه منا بودیم و منتظر هستیم که به زودی غرامت ماجرای مسجد الحرام انجام شود. حتی در این باره نامه رسمی نوشته شده و پیگیری به صورت قانونی انجام شده است. به همین ترتیب، موضوع شهدای منا را هم پیگیری می‌کنیم.
پس از فاجعه منا در سال ۹۴، دو دوره ایرانیان به حج واجب رفتند. آیا شرایط با قبل تفاوت کرده و امنیت ایرانیان تضمین شده است؟
مشکل امنیت برای حجاج ایرانی نداریم. وقتی در حج ۶۶ اتفاقی مشابه حج ۹۴ رخ داد، ما پیگیر ماجرا شدیم. ما تضمین رسمی از کشور عربستان برای امنیت زائران ایرانی گرفتیم و در این دو سال هم کشور عربستان ثابت کرد که پایبند قول است. می‌توانید از حجاج سوال کنید که آیا کسی به شما بی‌حرمتی کرد یا خیر. خوشبختانه در نهایت امنیت در دو سال اخیر حج واجب انجام شده و کسی در مسجدالحرام و هیچ نقطه‌ی دیگر از عربستان به ایرانی‌ها اهانت نکرد.
متولی پیگیری‌ها درخصوص فاجعه منا، کدام ارگان بود؟ آیا فقط سازمان حج و زیارت پیگیری‌ها را انجام داده است؟
این کار وظیفه‌ای است که به دوش وزارت خارجه و مسئولان کشوری است. ما اگر وارد قضیه شدیم، به دلیل ارتباطاتی است که با مسئولان کشور عربستان داریم.
حج عمره به کجا رسید؟ امکان از سرگیری سفر حجاج ایرانی به عمره وجود دارد؟
ما هنوز در مورد عمره به جمع بندی نرسیدیم. موضوع عمره مفرده هیچ ربطی به موضوع فاجعه منا و حادثه حج ۹۴ ندارد. بحث عمره دو بخش دارد. یک بخش، سفر عادی زائران به حج است، اما بخش دیگر به روابط دو کشور مربوط می‌شود. درباره عمره مفرده، نمی‌توانیم هیچ نکته خاصی را بگوییم، اما درباره حج واجب، چون واجب شرعی بوده است، نمی‌توانیم آن را تعطیل کنیم. تعطیل کردن حج واجب به جز با اذن رهبری یا مرجع تقلید امکان پذیر نیست که البته رهبری هم چنین اجازه‌ای را به ما ندادند. حتی مراجع رسما به من گفتند که به هیچ وجه نگذارید حج تعطیل شود.
بالاخره حج عمره به کجا می‌رسد؟
باید منتظر باشیم و ببینیم، نظر رهبری و دولت در این‌باره چه چیزی است.

کد مطلب: 106215
 
Share/Save/Bookmark