میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۰۲
 
 
سند غیرقابل انکار تجاوز و برخوردی قاطع؛
شکار بزرگ سوم خرداد
رسوایی ترامپ، این قسمت سرنگونی پهپاد ۲۲۲ میلیون دلاری امریکا در خلیج‌فارس
شکار بزرگ سوم خرداد
 

در نخستین ساعات بامداد پنج‌شنبه پهپاد فوق سری امریکایی که به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران تجاوز کرده بود بعد از چند اخطار توسط سامانه موشکی سوم خرداد منهدم شد تا ضمن به رخ کشیدن قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران سندی دیگر در کارنامه تجاوزات امریکایی ثبت شود شاید جهان از سندی به بزرگی گلوبال هاوک آمریکایی با توجه به توسعه شبکه‌های خبری و اجتماعی عبور کند و این‌بار مقابل نا‌امنی‌های مکرر امریکا برای جهان ایستادگی کرده و این کشور را عنصر نا‌ایمن کردن نظام بین‌الملل بخواند.

سکانس نخست: شکار سوم خرداد
پهپاد جاسوسی گلوبال ‌هاوک در ساعت ۱۴ دقیقه بامداد پنج‌شنبه ۳۰ خرداد از پایگاه هوایی الظفره امارات به پرواز درآمده و در نهایت پنهان‌کاری، از تنگه هرمز به سمت چابهار ادامه مسیر می‌دهد. این هواپیمای بدون سرنشین، در زمان بازگشت به سمت غرب منطقه در محدوده تنگه هرمز با تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران ، مشغول جمع‌آوری اطلاعات و جاسوسی می‌شود.
در نهایت، در ساعت ۰۴:۰۵ بامداد در حالی که هواپیمای متجاوز وارد فضای سرزمینی کشورمان شده بود، توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه به نام سامانه پدافندی سوم خرداد البته بعد از چند اخطار پی‌درپی مورد هدف قرار گرفت و سرنگون شد تا با به رخ کشیدن تجهیزات جمهوری اسلامی به دشمن بفهماند اگر گزینه جنگ روی میز قرار داد گزینه حراست از حریم سرزمین عملیاتی و در جای خودش مستقر است تا کوچکترین تجاوزات دشمن را پاسخ داده و او را رسوا کند.
واقعه از این قرار است که در ساعات اولیه بامداد پنج‌شنبه پدافند هوایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک فروند پهپاد جاسوسی RQ-۴ گلوبال هاوک آمریکایی بر فراز آسمان منطقه کوه‌مبارک استان هرمزگان سرنگون کرد. به ‌گفته فرمانده کل سپاه، این پهپاد از مرزهای کشور عبور کرده و در حال تعرض به فضای سرزمینی کشورمان بود که توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه ساقط شد. این پهپاد RQ-۴ آمریکایی با شلیک سامانه پدافندی موشکی سوم خرداد ساقط شده است.
سامانه پدافندی سوم خرداد یک سامانه پدافندی ارتفاع متوسط کاملاً بومی است که به‌دست متخصصان توانمند صنایع دفاعی کشور طراحی و تولید شده است و برای اولین مرتبه در سال ۱۳۹۳ و در جریان بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد.
این سامانه از یک رادار آرایه فازی بهره می‌برد که می‌تواند همزمان با ۴ هدف درگیر و ۸ موشک را به‌سمت آنها هدایت کند. نسخه‌های اولیه سامانه ۱۵ خرداد مجهز به موشک‌های طائر بود که در نمونه‌های جدید به موشک‌های صیاد۲ مجهز شده است. این موشک می‌تواند اهداف را در برد ۵۰ تا ۷۵ کیلومتری و ارتفاع ۲۵ تا ۳۰ کیلومتری منهدم کند. گفته می‌شود پهپاد آمریکایی در منطقه راس‌شیر سقوط کرده که متعلق به آب‌های ایران است.

سکانس دوم:
سکوت دشمن و صداقت نیروهای مسلح با مردم
دقایقی پس از ساقط کردن پهپاد دشمن، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در اقدامی صادقانه خبر را پخش می‌کند تا هم مردم در جمهوری اسلامی بفهمند که نیروهای خدوم کشورشان در هر ساعتی از شبانه‌روز مشغول حراست از امنیت و تمامیت ارضی کشور هستند و هم دشمن بداند که جمهوری اسلامی ایران با هیچ‌کس بر سر حراست از مرزهایش شوخی ندارد و با متجاوز به سختی و به سرعت برخورد می‌کند.
بر همین اساس فرمانده کل سپاه پاسداران ضمن اشاره به سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در سحرگاه در همان ساعات اولیه در جمعی مردمی گفت: هر دشمنی که به مرزهای کشورمان تعرض کند به وی امان نداده و نابود می‌شود.
سردار حسین سلامی در کنگره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان در سنندج اظهار داشت: همه شما شنیدید که سحرگاه امروز (پنج‌شنبه) یک هواپیمای بدون سرنشین کشور آمریکا در حین ورود به آسمان کشورمان سرنگون شد. این منش و روش اصلی ملت ایران در راستای مقابله و برخورد با دشمنان است و سرنگون کردن هواپیمای آمریکا یک پیام آشکار، واضح و روشن داشت. این اقدام ثابت کرد که مدافعان مرزهای جمهوری اسلامی ایران در مقابل هرگونه تعرض بیگانگان به این سرزمین عکس‌العمل و واکنش قاطع و کوبنده خواهند داشت.
وی با بیان اینکه مرزهای کشور برای ما یک خط قرمز است، افزود: هر دشمنی که به سرزمین ما تعرض کند نابود می‌شود و این پیام واضح سربازان این نظام و انقلاب است و احترام به تمامیت ارضی و منافع حیاتی ملت ایران یک اصل مهم برای ما به شمار می‌رود. ملت ایران بنای جنگ با هیچ کشوری را نخواهد داشت ولی با تمام قدرت و توان از مرزها دفاع می‌کند.
فرمانده کل سپاه پاسداران اقلاب اسلامی گفت: کردستان سرزمین مردمانی آزاده، سلحشور، رشید، حماسه‌آفرین، دلاور، باوفا و فداکار و کردستان سرزمین هنر مقاومت است. به جز این سخن صریح با مردم سپاه پاسداران و نیروهای مسلح نیز بیانیه‌ای صادر کرده و صراحتا آنچه رخ داده بود را با مستندات برای مردم و رسانه‌های جهان تشریح کردند.
اما در این حین مسئولان امریکایی در سکوتی مرگبار فرورفته و سعی در پنهان کردن اصل واقعیات داشتند، ابتدا خبر را مخفی کرده و سعی داشتند در اخبار غیررسمی اعلام کنند که هیچ پهپاد امریکایی توسط نیروهای ایرانی ساقط نشده اما این رویه تا زمانی می‌توانست ادامه یابد که مستندات ایران منتشر نشود.

سکانس سوم: واکنش سراسیمه و نامطمئن
شاید مهمترین واکنش سراسیمه بعد از این رخداد واکنش دونالد ترامپ بود که ابتدا توئیت کرد: «ایران اشتباه بزرگی انجام داد» و بلافاصله در کنفرانس خبری اینطور سخنش را تصحیح کرد که باور ندارد این اقدام حکوت باشد و باید تصمیم اشتباه یک ژنرال بوده باشد!! خواست به نوعی این راهکار را برای ایران بگذارد که مثلا اعلام کند پهپاد اشتباهی ساقط شده تا هم خود او از آبروریزی رهایی بخشد و هم مجبور نباشد برای اقدام متقابل کاری انجام دهد اما... هیچ‌گاه خواست ترامپ حاصل نشد.

سکانس چهارم: اقتدار ایران و انتشار فیلم
همه مسئولان جمهوری اسلامی از مسئولان نظامی تا مسئولان دیپلماتیک و حتی دیگر مسئولان کشور بر درست بودن تصمیم تاکید کردند و حتی فیلم سرنگونی پخش شد تا امریکایی‌ها نتوانند از افتضاحی که با تجاوز به حریم سرزمینی ایران ایجاد کردند فرار کنند، در این حین حتی دریابان علی شمخانی گفت: اگر حمله‌ای به ایران صورت گیرد، طرف متجاوز پشیمان خواهد شد
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در گفت‌وگو با یک رسانه عرب زبان تأکید کرد: اگر حمله‌ای به ایران صورت گیرد، طرف متجاوز پشیمان خواهد شد. شمخانی گفت: جمهوری اسلامی ایران، نه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و نه سخنانش را جدی نمی‌گیرد.
وی تصریح کرد: ترامپ سیاست‌های خصمانه‌ای را در پیش گرفته است؛ سیاست‌هایی که در نهایت به شکست خواهد انجامید. از جمله این سیاست‌های خصمانه، سیاست تحریم و جنگ اقتصادی است که اهداف خود را محقق نساخته است.
شمخانی اظهار داشت: ایران ۱۵ همسایه دارد و با توجه به مرزهای جغرافیایی و محیط اقتصادی و حضور ملت ایران در صحنه، تحریم‌های ایران سرنوشتی جز شکست نخواهد داشت؛ کمااینکه تاکنون نیز شاهد این شکست بوده‌ایم. وی تأکید کرد: سیاست ایران در منطقه در راستای حمایت از ثبات و امنیت آن است. تهران علیه هیچ طرفی حمله نکرده و در آینده نیز چنین اقدامی نمی‌کند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در ادامه اظهارات خود تأکید کرد: اگر حمله‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران صورت گیرد، طرف متجاوز پشیمان خواهد شد. وی در ادامه تأکید کرد که حضور نظامی و حضور ناوگان‌های نظامی بیگانگان و به ویژه آمریکا در خلیج‌فارس، عامل ایجاد تنش در منطقه است. واشنگتن نباید فراموش کند که حمله صدام معدوم به ایران و استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه مردم ایران با چراغ سبز ایالات متحده آمریکا و حمایت‌های برخی کشورهای منطقه صورت گرفت.

سکانس پنجم: بازی با افکار عمومی و توهم جنگ
تشکیل جلسه در کاخ سفید آن هم در برابر رسانه‌های جهان و توهم جنگ و شلیک به مقرهای نظامی جمهوری اسلامی بازی‌ای بود که توسط امریکا راه افتاد اما با توجه به مستندات مستدلل ایران در متجاوز بودن پهپاد نتوانست راه به جایی ببرد و حتی خبرنگارانی را که به نشست خبری پنتاگون دعوت شده بودند را قانع کند چراکه آنها هم برای ادعاهای بی‌اساس پنتاگون مبتنی بر سرنگونی پهپاد در آب‌های بین‌المللی مستندات می‌خواستند که عملا با توجه به متجاوز بودن گلوبال هاوک موجود نبود.
اما در این حین مدام مسئولان جمهوری اسلامی ایران مستندات بیشتری از تجاوز امریکا پخش می‌کردند. بر همین اساس جانشین قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) گفت: عدم تمکین آمریکایی‌ها به قوانین بین‌المللی باعث شد بعد از بارها اخطار، هواپیمای آن‌ها مورد اصابت قرار گیرد و سرنگون شود.
امیر سرتیپ قادر رحیم‌زاده ساقط شدن هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را نتیجه خوی تجاوزکارانه و بی‌توجهی آمریکا به حقوق دیگر کشورها دانست. وی اعلام کرد: هواپیماهای آمریکایی به علت نقض مقررات بین‌المللی و عبور از خطوط تعیین شده مرزی و ورود به آب‌های سرزمینی ما، بارها اخطار گرفته‌اند که همه این اخطارها و مسیرهای پروازی آنها ثبت و ضبط شده است.
جانشین قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) خاطرنشان کرد: عدم تمکین آمریکایی‌ها به قوانین بین‌المللی باعث شد بعد از بارها اخطار، هواپیمای آن‌ها مورد اصابت قرار گیرد و سرنگون شود.
وی گفت: هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی از ساعت ۱۴ دقیقه بامداد پنج‌شنبه پس از برخاستن از پایگاه الظفره امارات، در دید رادارهای شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور قرار گرفت و در مدت پرواز بارها به علت تجاوز به فضای هوایی آب‌های سرزمینی ما مورد اخطار واقع شد.
جانشین قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) تصریح کرد: سرانجام در ساعت ۰۴:۰۲ بامداد همان روز به علت اصرار به حضور بر فراز آب‌های سرزمینی و بی توجهی به اخطارها، یگان موشکی مناسب این موقعیت جغرافیایی هدف برای مقابله با هواپیمای بدون سرنشین متجاوز آمریکایی انتخاب و این هواپیما مورد اصابت قرارگرفت و سرنگون شد. امیر رحیم‌زاده در پایان اذعان داشت: لاشه هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی از آب‌های سرزمینی ما مقابل کوه‌مبارک خارج و هم‌اکنون در اختیار نیروهای مسلح است.

سکانس ششم: تکرار بدبختی‌های ترامپ
بدبختی‌های ترامپ با ساقط شدن پهپاد ۲۲۲ میلیون دلاری بیشتر از پیش شد تا او خود را عملا بازنده انتخابات تا این لحظه بداند اما این بدبختی‌ها همچنان با پیگیری‌های همه مسئولان ایران در نهادهای بین‌المللی ادامه دارد.
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه دفاع مشروع، حقی شناخته شده در حقوق بین‌الملل در مقابل تجاوز به حریم یک کشور است، تصریح کرد: آمریکا باید پاسخگوی تجاوز به حریم ایران باشد.
عباسعلی کدخدایی درپی سرنگون کردن پهپاد پیشرفته جاسوسی گلوبال هاوک نیروهای آمریکایی توسط پدافند سپاه پاسداران مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرد که متن آن به این شرح است: «دفاع مشروع حقی است شناخته شده در حقوق بین الملل در مقابل تجاوز به حریم یک کشور. آمریکا باید پاسخگوی تجاوز به حریم ایران باشد».

سکانس هفتم: آزمون سازمان ملل
اما وزیر خارجه و نماینده ایران در سازمان ملل از پیگیری شکایت ایران از امریکا بابت تجاوز پهپادی خبر دادند و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی موقعیت جغرافیایی پهپاد آمریکایی را که ساقط شد نشان داد و نوشت: بخش‌هایی از پهپاد نظامی آمریکایی را از داخل آب‌های سرزمینی خود بیرون کشیدیم.
مجمدجواد ظریف در توئیتر نوشت: «پهپاد آمریکایی ساعت ۰۰:۱۴ در وضعیت پنهان‌کار از امارات متحده عربی پرواز و حریم هوایی ایران را نقض کرد. اپن پهپاد ساعت ۰۴:۴۵ در مختصات جغرافیایی (۲۵°۵۹'۴۳"N ۵۷°۰۲'۲۵"E) در نزدیکی کوه مبارک هدف قرار گرفت. ما بخش‌هایی از پهپاد نظامی آمریکا را از آب‌های سرزمینی خود یعنی در همان جایی که [این هواپیما] سرنگون شده، از آب بیرون کشیده‌ایم.»
بعد از مستندات ارائه شده قطعا آزمون سخت سازمان ملل برای برخورد با امریکا در پیش دارد و باید به جز واکنش آنتونیو گوترش که بعد از واقعه طرفین را دعوت به خویشتن‌داری کرده بود حالا ببینیم با مستندات ایران این سازمان چطور درباره عنصر نامطلوب جهانی بودن امریکا و تهدیدات امریکا برای نظام بین‌الملل که همگی مستند و مستدلل است تصمصم نهایی را می‌گیرد.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی در آب‌های سرزمینی ایراان گفت بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل از کشورمان دفاع کردیم.
مجید تخت‌روانچی در گفت‌و‌گو افزود بعد از تجاوز پهپاد آمریکایی به فضای جمهوری اسلامی ایران، ما نامه‌ای را به دبیرکل سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت فرستادیم. در این نامه ادله حقوقی جمهوری اسلامی برای اثبات این اقدام تجاوزکارانه و تحریک‌کننده آورده شده است.
تخت‌روانچی گفت طبق مفاد ذیربط منشور ملل متحد تاکید کردیم پس از اخطارهای رادیویی به پهپاد آمریکایی که با بی توجهی همراه شد، ما متوجه شدیم این پهپاد وارد فضای جمهوری اسلامی شده است. سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد پس از اخطار و براساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد که حق دفاع مشروع کشورها از خود را بیان کرده است ما به ساقط کردن این پهپاد اقدام کردیم.

سکانس هشتم:
مسئولیت جهانی در برابر متجاوز
اما وزارت خارجه هم بیکار ننشته و بعد از شکایت از امریکا در سازمان ملل محسن بهاروند دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه در ملاقات با سفیر سوئیس با ارائه یادداشت رسمی به تجاوز هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به قلمرو هوایی کشورمان اعتراض کرد و دولت آمریکا را مسئول عواقب اینگونه اقدامات تحریک‌آمیز دانست.
در این ملاقات ضمن ارائه جزئیات بیشتر از چگونگی این تجاوز، از جمله اعلام مختصات جغرافیایی دقیق محل اصابت هواپیمای آمریکایی در قلمرو ایران، به وی اطلاع داده شد که بقایای لاشه هواپیمای ساقط شده نیز در آب‌های ایران یافت شده و در اختیار نیروی‌های مسلح ایران قرار دارد که در صورت لزوم نشان داده خواهد شد.
دستیار وزیر امور خارجه همچنین خواستار انتقال این پیام شد که ایران بدنبال جنگ با هیچ کشوری از جمله ایالات متحده آمریکا نیست ولی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هیچگونه اقدام تجاوزکارانه را تحمل نکرده و به شدت و بلادرنگ با آن برخورد خواهند کرد.
وی گفت: نیروهای مسلح ایران حتی‌الامکان خویشتنداری پیشه می‌کنند تا امنیت و آرامش منطقه حساس خلیج‌فارس و دریای عمان حفظ گردد ولی اگر طرف مقابل دست به اقدامات تحریک‌آمیز و نسنجیده بزند با پاسخ متقابل مواجه خواهد شد که پیامدهای آن قابل پیش‌بینی نیست و زیان و خسارت آن متوجه همه طرف‌ها خواهد بود.
سفیر سوئیس در این دیدار گفت که مراتب را بلافاصله به واشنگتن منتقل خواهد کرد. تا به نوعی جهان را با مسئولیت خود که مقاومت در برابر متجاوزان است آشنا کرده و به نوعی پیغامی را برای کشورهایی که از سیاست‌های امریکا آسیب دیدند بفرستند که می‌توانند در مقابل امریکا مقاومت کنند.
امریکا پیش‌دستانه در اقدامی با انتشار اخبری در رویترز اینطور عنوان شد که پیغامی برای جنگ به ایران از طریق عمان فرستاده اما سخنگوی شورای عالی امنیت ملی با تکذیب این خبر گفت: آمریکا هیچ نامه‌ای از طریق عمان برای ایران ارسال نکرده است. کیوان خسروی با تکذیب ادعای رویترز در خصوص ارسال پیام از سوی ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای ایران از طریق عمان، گفت: موضوع تحت هیچ عنوان صحت ندارد.
گفتنی است شبکه الجزیره به نقل از رویترز مدعی شده بود ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از طریق عمان به ایران هشدار داده است که حمله آمریکا به ایران عن‌قریب است، مگر اینکه ایران وارد مذاکره شود.

واکنش‌ها و بازتاب‌ها
به جز عربستان، بحرین و رژیم اسرائیل که با حمایت غیرقانونی از امریکا نشان دادند که می‌توانند همدست امریکا در جاسوسی از ایران باشند و البته نقش امارات در همکاری با امریکا اثبات شده است. اما تقریبا تحلیل‌های کارشناسان خارجی معقول و به نفع ایران بوده است ضمن آنکه تحلیل‌های روسی اشاره به دستاورد فوق‌سری جمهوری اسلامی با وجود ۴۰ سال تحریم دارد که خود می‌تواند الگویی برای دیگر حزه‌ها تلقی شوده و نشان دهد که هر جا متکی به خودمان بودیم پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشتیم.
تحلیلگر جهان عرب با اشاره به خطای بزرگ آمریکا در فرستادن پهپاد جاسوسی به ایران به تحرکات تل‌آویو و متحدان عرب واشنگتن برای کشاندن ترامپ به سوی ماجراجویی با استفاده از حماقت وی پرداخت.
عبدالباری عطوان در مطلبی در رأی الیوم با اشاره به سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران به افزایش قیمت نفت پس از آن پرداخته و آورده است: آمریکایی‌ها خطای بزرگی مرتکب شدند که پهپاد جاسوسی آن هم در منطقه حساس و ملتهب فرستادند. وی می‌نویسد: سپاه پاسداران ایران از سرنگونی پهپادی که وارد حریم هوایی ایران شده بود خبر داده و سردار سلامی اعلام کرد که نقض حریم هوایی ایران خط قرمز است و کشورش با اقدامات تحریک‌آمیزی که حاکمیت کشور را نقض کند، مخالف است.
عطوان نوشت فرماندهی نظامی آمریکا که ناوهای هواپیمابر و کشتی‌های جنگی در منطقه خلیج‌فارس مستقر کرده است، بر این خیال بود که سپاه پاسداران ایران با این پهپاد که حریم هوایی ایران را نقض کرده است، برخورد نخواهد کرد و یا شاید فرستادن این پهپاد به مثابه بالون آزمایشی برای سنجیدن میزان واکنش ایران باشد یا تحریک ایران برای سرنگونی این پهپاد به منظور یافتن بهانه‌ای برای شعله ور کردن جنگ. این احتمالات بعید نیست.
این تحلیلگر افزود: تصمیم سرنگونی پهپاد آمریکا ناگهانی نبود و در راستای راهبردی است که چندی قبل اتخاذ شده است و عنوان آن برخورد با هر هواپیما، تانک یا موشکی است که حریم زمینی و هوایی ایران را نقض کند؛ خواه این از جانب آمریکا باشد یا اسرائیل. مفهومش این است که انگشت روی ماشه بود و در انتظار این نقض بودند.
عطوان با اشاره به احتمال ماجراجویی آمریکا علیه ایران و واکنش تهران آورده است: مقامات ایران خوی تسلیم شدن ندارند و واکنش دردناک به متجاوزان آمریکایی بعید نیست. متحدان اسرائیلی و عربی آمریکا از ایران و متحدانش به شدت می‌ترسند و از حماقت ترامپ برای گرفتار کردن آن در جنگی که شکست خورده و با تلفات نظامی سنگین خارج خواهد شد، بهره برده‌اند.
وی در پایان می‌نویسد: فقط تصور کنید که در تابستان خلیج‌فارس با گرمای بالای ۵۵ درجه در سایه، برق قطع شود؛ بر سر آنانی که در ساختمان‌های شیشه‌ای که تبدیل به کوره خواهد شد به سر می‌برند، چه خواهد آمد. فقط تصور کنید.
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در واکنش به هدف قرار گرفتن پهپاد متجاوز آمریکایی، از تلاش پاریس برای آرام کردن اوضاع خبر داد. وی در پاسخ به سوالی درباره هدف قرار گرفتن پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» از سوی ایران گفت: «مسئولیت ما دعوت به آرامش است. هر آنچه در توان داریم را به کار می‌گیریم تا اوضاع آرام بماند.»
رئیس‌جمهور فرانسه همچنین از دو طرف خواست دقیقاً مشخص کنند پهپاد مورد نظر کجا بوده و در بخش دیگری از سخنانش گفت که پاریس هر کاری می‌تواند را برای ماندن ایران در برجام انجام خواهد داد.
کارشناس آمریکایی پهپادها در واکنش به هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی از سوی ایران این حادثه را باعث از دست رفتن آبرو و وجهه آمریکا دانست. «اولریکه فرانک» اظهار داشت که قرار نبود این پهپاد هدف قرار گیرد، اما با این حادثه آمریکا وجهه و آبروی خود را از دست داد.
این کارشناس آمریکایی که دارای مدرک دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه آکسفورد است، پهپاد سرنگون شده را بزرگ‌ترین و گران‌ترین پهپاد نظامی تجسسی جهان عنوان کرد که در نیروی دریایی آمریکا به‌کار گرفته می‌شود و مختص فعالیت‌های تجسسی است.» به گفته وی سیستم پهپاد سقوط کرده، به نام جاروبرقی اطلاعات شناخته می‌شود، چراکه انباشته از تکنولوژی‌های برتر تجسسی برای عملیات‌های نظارت و شناسایی است.

پهپاد ساقط شده سند تجاوزگری آمریکایی‌هاست
فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: برخی قطعات لاشه پهپاد آمریکایی در آب‌های سواحل کوه‌مبارک پخش شده بود و برخی قطعات سنگین نیز غرق شده است.
سردار امیرعلی حاجی‌زاده در حاشیه رونمایی از قطعات پهپاد ساقط شده آمریکایی، در گفت‌وگو با شبکه خبر اظهار داشت: این پهپاد سندی بر تجاوزگری رژیم آمریکاست. وی افزود: برخی قطعات لاشه این پهپاد در آب‌های سواحل کوه‌مبارک پخش شده بود و برخی قطعات سنگین نیز غرق شده است.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: آخرین اخطار ما به پهپاد جاسوسی امریکا در ساعت ۳:۵۵ صبح توسط پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران داده شد که به دلیل بی‌اعتنایی آنها، پهپاد در ساعت۴:۰۵ سرنگون شد. وی گفت: همراه با پهپاد آمریکایی در منطقه یک هواپیمای جاسوسی p۸ آمریکایی نیز بود که این هواپیما ۳۵ نفر سرنشین داشت. این هواپیما نیز به مرزهای هوایی ما تعرض کرده بود و ما می‌توانستیم آن را مورد هدف قرار بدهیم، اما این کار را نکردیم؛ چراکه هدف ما از سرنگونی پهپاد آمریکایی اخطار به نیروهای تروریست آمریکایی بود.
وی اضافه کرد: این پهپاد از الظفره امارات نزدیکی ابوظبی بلند شده است و با پنهان‌کاری و عبور از تنگه هرمز به مسیر خود ادامه داد. سوال ما این است که اگر ما این اقدامات را در سواحل واشنگتن انجام می‌دادیم آنها چه واکنشی نشان می‌دادند؟ اجازه می‌دادند حریمشان را نقض کنیم؟
سردار حاجی‌زاده ادامه داد: قرارگاه پدافند هوایی ارتش ۱۰ دقیقه قبل از شلیک یعنی ۳:۵۵ دقیقه بامداد دوبار اخطار می‌دهد و با توجه به اینکه وارد فضای کشور شد توسط یگان مستقر که متعلق به پدافند هوافضای سپاه بود مورد اصابت قرار می‌گیرد و در مجموع ۴ بار در ساعت‌های ۲:۰۵ بامداد ۲ بار و ۳:۵۵ دقیقه ۲ بار دیگر اخطار دادیم که عین ۴ بار هم توجهی نشد.
فرمانده هوافضای سپاه در پایان افزود: آمریکا یکی از پیشرفته‌ترین و گران‌ترین ابزار جاسوسی خود را از دست داده است، آمریکا هم هیچ‌گاه اجازه نخواهد داد هواپیمایی جاسوسی پشت مرزهایش پروازی داشته باشد. این زیاده‌خواهی آنهاست که در هرحالی مدعی هستند،‌ همراه پهپاد بدون سرنشین؛ یک هواپیمای جاسوسی با ۳۵ خدمه نیز در منطقه حضور داشت، ما چرا به آنها شلیک نکردیم؟ آنها با اخطار ما منطقه را ترک کردند. 

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 109519
 
Share/Save/Bookmark