میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۵
 
 
ارزیابی کارشناسان از لفاظی ترامپ علیه روحانی
عصبانیت رئیس‌جمهور تازه‌کار
عصبانیت رئیس‌جمهور تازه‌کار
 

ناظران سیاسی بر این باورند که اتحاد ملت با نظام و دولت جمهوری اسلامی موجب شد تا ترامپ بار دیگر به لفاظی در قبال همتای ایرانی خود بپردازد.
رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی خصمانه به سخنان همتای ایرانی خود در مراسم راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، واکنش نشان داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دونالد ترامپ، لفاظی‌هایش را علیه ایران شدت بخشید و به رئیس جمهور ایران هشدار داد «بهتر است مراقب حرف‌هایش باشد.»
رئیس جمهور کشورمان درمراسم راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، که جمعیتی صدها هزار نفری در آن شرکت کرده بودند، گفت: «باید با مردم ایران با احترام سخن گفته شود.»
وی افزود: «ایرانیان، آن‌هایی را که علیه این ملت از زبان تهدید استفاده می‌کنند پشیمان خواهند کرد. هر کسی که دولت و نیروهای مسلح ایران را تهدید می‌کند باید بداند که ملت ما هوشیار است.»ترامپ در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره این اظهارات روحانی تصریح کرد: «او بهتر است مراقب باشد.» فرانس پرس در ادامه افزود: خیلی‌ها در حلقه اطرافیان ترامپ خواستار اتخاذ رویکردی سرسختانه‌تر علیه تهران هستند، اما تاکنون از رد کامل موافقتنامه به دست آمده درباره برنامه هسته‌ای ایران و از بین بردن آن خودداری کرده‌اند.
البته این لفاظی‌های ترامپ علیه ملت ایران اتفاق تازه‌ای نیست و به اعتقاد رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان امروز، حتی اروپایی‌ها هم که متحد دیرین آمریکا هستند، در برابر سخنان رئیس جمهور جدید آمریکا موضع گرفتند.
کمال خرازی در گفت‌وگو با میزان، در واکنش به تهدیدات ترامپ نسبت به جمهوری اسلامی ایران گفت: رئیس جمهور آمریکا هنوز در ابتدای راه است؛ او حرف‌های ناشیانه‌ای می‌زند.
ترامپ در حالی واکنش تندی به بیانات همتای ایرانی خود نشان داده که به اعتقاد بسیاری از ناظران سیاسی وی حتی در داخل آمریکا نیز پایگاه اجتمامی و طرفداران زیادی را هم ندارد.
مصداق حرفمان تظاهرات هر روزی است که از زمان روی کارآمدن این رییس جمهور تازه وارد در سراسر آمریکا شاهد هستیم و همچنان نیز این تظاهرات ضد ترامپی ادامه دارد.
البته از منظر بسیاری از ناظران سیاسی روی کار آمدن ترامپ سبب شد که ماهیت واقعی چهره خصمانه آمریکا علیه ملت ایران در این ۳۸سال گذشته روشن شود.
چنانچه رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز در ديدار فرماندهان و كاركنان نيروي هوايي و قرارگاه پدافند هوايي ارتش با لحني كنايه‌آميز افزودند: البته ما از اين آقاي تازه‌آمده متشكريم چراكه زحمت ما را كم كرده و با نشان دادن چهره واقعي امريكا، حرف‌هاي ۳۸ ساله جمهوري اسلامي ايران را درباره فساد سياسي، اقتصادي، اخلاقي و اجتماعي دستگاه حاكم بر امريكا ثابت كرده است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: رئيس‌جمهور جديد با حرف‌ها و اقدامات خود در مبارزات انتخاباتي و روزهاي اخير، ماهيت واقعي امريكا را عريان در مقابل چشم مردم جهان به نمايش گذاشته و نشان مي‌دهد حقيقت امريكا چيست. ايشان دستگيري و بازداشت يك كودك پنج ساله را مصداقي از حقوق بشر امريكايي برشمردند و افزودند: رحمت پروردگار بر امام بزرگوار كه حقيقت امريكا را بارها و بارها در بيانات و نوشته‌هايشان گوشزد مي‌كردند و اصرار داشتند كه ملت و مسئولان با شناخت ماهيت دشمن، از اعتماد به شيطان بزرگ پرهيز كنند كه امروز حقانيت حرف‌هاي آن عزيز به عرش سفر كرده به روشني در جلوي چشمان همگان است.
نکته قابل تامل اینکه ترامپ در حالی لفاظی‌های تندی به حسن روحانی بیان کرده که رییس جمهور کشورمان پاسخ سیاست‌های
ضد ایرانی چند وقت اخیر وی را در راهپیمایی با شکوه و میلیونی ملت ایران داد و این حکایت اتحاد ملت با نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران است نکته‌ای که آمریکایی‌ها باید از آن بهراسند.

واکنش ضعیف رییس جمهور اجازه چنین لفاظی را به ترامپ داد
محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاست خارجی درگفت‌وگو با سیاست روز به لفاظی‌های ترامپ در قبال رییس جمهور کشورمان اشاره کرد و گفت: آنچه رییس جمهور آمریکا به عنوان پاسخ به روحانی بیان کرد در واقع همان اقداماتی بود که اوباما انجام می داد.
وی افزود: دولت قبلی آمریکا به جای لفاظی اقدامات ضد ایرانی را انجام می‌داد اما ترامپ هم لفاظی می‌کند و هم به صورت عملی رویکردهای خصمانه آمریکا علیه ملت ایران را نشان می‌دهد.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی اتفاق تازه‌ای نیست، تصریح کرد: در طول ۳۸سال که از انقلاب می‌گذرد انواع سیاست‌های خصمانه را از آمریکا شاهد بودیم، سال ۶۶و ۶۷انهدام ایرباس ایرانی از سوی ناو آمریکایی در‌آبهای خلیج فارس و حمله به کشتی بزرگ ارگ اینها نمونه کوچکی از جنایات عظیم شیطان بزرگ علیه ملت ایران است.
وی با بیان اینکه برجام زمینه‌ای برای رسوایی بزرگ آمریکایی‌ها شد،گفت:میزان دشمنی واشنگتن با جمهوری اسلامی بعد از برجام ابعاد وسیع‌تری به خود گرفت و با روی کار آمدن ترامپ بر همگان ثابت شد که آمریکا تا ابد دشمن ملت ایران باقی خواهد ماند.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی اظهارداشت: برخی‌ها توهم داشته و فکر می‌کردند اگر به آمریکا لبخند بزنند این دولت استکباری سیاستش را تغییر خواهد داد که با روی کار آمدن ترامپ خیلی چیزها مشخص شد.
وی با هشدار اینکه همین آدم‌های متوهم سعی بر این دارند تا حساب ترامپ را از آمریکا جدا کنند، افزود: عملکرد ترامپ بطور خالص منعکس کننده اوج بی‌صداقتی و رویکرد ضد ایرانی دولتمردان آمریکایی در قبال ملت است.
کوشکی با انتقاد از ضعف روحانی در پاسخی مقتدرانه به همه این مدت لفاظی‌های همتای آمریکایی خود، تصریح کرد: رییس جمهور کشورمان آنطور که باید پاسخی در خور ترامپ را نداد، به همین دلیل این رییس جمهور تازه آمده به خود جرات اینچنین لفاظی را بعد از سخنان روحانی در مراسم ۲۲بهمن داد. 

شیوه‌های تهاجمی ترامپ کار دستش می‌دهد
حسن هانی زاده کارشناس مسائل سیاست خارجی نیز در گفت‌و‌ گو با سیاست روز در واکنش به لفاظی ترامپ علیه حسن روحانی گفت: ملت بزرگ ایران در راهپیمایی با شکوه ۲۲بهمن پاسخ کوبنده‌ای به همه تهدیدات و تهاجمات لفظی و غیرلفظی ترامپ دادند. وی افزود: این امر حاکی از آن است که ملت ایران از یک وحدت کامل برخوردار است و به خوبی این تهدیدات را می‌فهمد. این کارشناس مسائل سیاست خارجی تصریح کرد: ترامپ از شیوه‌های تهاجمی و ادبیات کابایی استفاده می‌کند همین امر موجب شده تا جامعه آمریکا دچار شکاف شود. هانی زاده با اشاره به اینکه بیش از ۳۰درصد جامعه آمریکا را مهاجرین تشکیل داده‌اند، اظهار داشت: همین مسئله خود چالشی جدی برای آمریکا ایجاد خواهد کرد چرا که ترامپ آمده تا بازگشت به هژمونی قدرت و نژادپرستی را رواج دهد که با این نگاه به زودی شاهد فروپاشی آمریکا از درون و بیرون هستیم.

کد مطلب: 98501
 
Share/Save/Bookmark