میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۰
 
 
جنایت جدید ائتلاف آمریکایی- عربستانی در حجه یمن
کودکانی که در عید قربان ذبح شدند
کودکانی که در عید قربان ذبح شدند
 

جهان اسلام از جمله میلیون‌ها حاجی در عرفات در حالی روز عید قربان را گرامی داشتند که سعودی در این روز بار دیگر مردم یمن را به خاک و خون کشید و در حمله جنگنده‌های سعودی ۲۹ شهروند یمنی شهید و زخمی شدند که بیشتر آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.
طی سالهای اخیر بسیاری از علما و ملت‌های جهان اسلام تاکید دارند که سعودی شایستگی میزبانی مراسم حج را ندارد و مدیریت حج از عربستان باید به نهادی مستقل واگذار شود این بی کفایتی زمانی آشکارتر می‌شود که در ماه ذی الحجه سعودی به جای خدمت رسانی به زائران خانه خدا به کشتار مردم یمن ادامه داده است. جنگنده‌های سعودی در اولین روز‌های عید قربان منازل مسکونی خانواده‌های آواره یمنی را در استان حجه شمال یمن بمباران کردند. در این حملات هوایی سعودی، ۲۹ شهروند یمنی به شهادت رسیدند یا زخمی شدند که اکثر آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند. در اولین روز از تعطیلات عید مبارک قربان و در برابر چشمان مدعیان حقوق بشر و موسسات بین المللی و سازمان‌های بشردوستانه در جهان، کل اعضای یک خانواده با موشک‌های آمریکایی که جنگنده‌های متجاوز سعودی به سمت منزل آن‌ها شلیک کردند؛ قربانی شدند در حالیکه اجساد آن‌ها زیر آوار‌های ناشی از این بمباران مدفون ماند.
این جنایت جدید این بار در استان حجه در شمال غرب یمن روی داد تا به فهرست جنایت‌های متجاوزان سعودی که در هر منطقه‌ای از این کشور به ثبت می‌رسد؛ افزوده شود. گوشت، پوست و خون شمار زیادی از آوارگان یمنی در استان حجه که اکثر آن‌ها زن و کودک هستند؛ با هم درآمیخته، زیرا جنگنده‌های متجاوز سعودی منزل آن‌ها را بر سرشان ویران و به آوار تبدیل کرده است. رژیم سعودی پس از ناتوانی در میدان‌های نبرد و عجز از ایستادن در مقابل نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن؛ به حملات هوایی علیه شهروندان و غیرنظامیان بی دفاع یمنی روی می‌آورد.
یکی از شهروندان یمنی گفت: «این‌ها همه، اعضای یک خانواده هستند که در بمباران جنگنده‌های سعودی به شهادت رسیدند؛ حملات جنگنده‌های سعودی بیش از هفت منزل را ویران کرده است. هم اکنون همه اعضای این خانواده به پیکر‌های بی جان تبدیل شده اند و هیچ اثری از این خانواده باقی نمانده است. امروز روز عید قربان است این افراد بیگناه و بی دفاع یمنی چه گناهی مرتکب شده اند که باید اینچنین کشته شوند؟ خداوند ظالمان را لعنت کند».
خبرنگار العالم ادامه داد: وزارت بهداشت یمن در صنعا این جنایت را به شدت محکوم و اعلام کرد: به سختی می‌توان آمار شهدای این جنایت را شمرد؛ زیرا پیکر‌های افراد این خانواده متلاشی شده اند؛ عملیات کنکاش و جستجو زیر آوار‌های این منازل همچنان ادامه دارد. وزارت بهداشت یمن در صنعا همچنین سکوت موسسات حقوقی و سازمان‌های بین المللی و جهانی و چراغ سبزی را که برای ادامه دار شدن این جنایت‌ها به جنایتکاران داده می‌شود، به شدت محکوم کرد؛ جنایت‌هایی که همه قوانین بین المللی را زیر پا گذاشته است. وزارت بهداشت یمن افزود: کشور‌های جهان اسلام و مسلمانان امروز در حالی عید قربان را می‌گذرانند که با قربانی کردن چهارپایان به خدا نزدیک‌تر می‌شوند، اما ائتلاف متجاوز سعودی و کسانی که ادعای خدمت به حرمین شریفین مکه و مدینه را سر می‌دهند با قربانی کردن کودکان و زنان یمنی به شیطان نزدیک‌تر می‌شوند. وزارت بهداشت همچنین محاکمه ائتلاف متجاوز سعودی را در دادگاه‌های بین المللی به دلیل ارتکاب جنایت‌های وحشتناک در کشور یمن، خواستار شد.
در این میان در ادامه سیاست بحران سازی در یمن، پادشاه عربستان با رئیس جمهور مستعفی یمن در ریاض دیدار و درباره آخرین تحولات در یمن گفت‌وگو کردند. عربستان سعودی پس از تصرف کاخ ریاست جمهوری در عدن توسط نیروهای تحت حمایت امارات خواستار آتش بس در این شهر شد و به یک نقطه در عدن نیز حمله کرد. در واکنش به این اتفاقات، عبدالعزیز جباری، نائب رئیس پارلمان وابسته به دولت منصور هادی و وزیر سابق خدمات شهروندی در یمن، فرماندهی ائتلاف یعنی امارات و عربستان را به «ذبح دولت قانونی» متهم کرد.
لازم به ذکر است در ادامه مقاومت مردمی در برابر متجاوزان، نیروهای یمنی با حمله به مواضع ائتلاف ضد یمن مرز عربستان، سه خودروی حامل نظامیان سعودی را منهدم کردند. همچنین یگان توپخانه‌ای ارتش یمن یک محل استقرار نظامیان سعودی در جنوب عربستان را هدف گرفت که به کشته شدن شماری از آنان انجامید.در همین حال سازمان ملل در گزارشی از کشته شدن ۴۰ غیرنظامی و زخمی شدن ۲۶۰ نفر دیگر در جنگ نیابتی عربستان و امارات در شهر «عدن» که از چهارشنبه گذشته آغاز شده است، خبر داد.

کد مطلب: 110319
 
Share/Save/Bookmark