میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۸
 
 
تکرار اشتباهات گذشته
سودان که زمانی به عنوان یکی از کشورهای مستقل آفریقایی با ساختار همسو با مطالبات مردمی مبنی بر حمایت از فلسطین شناخته می‌شد...

سودان که زمانی به عنوان یکی از کشورهای مستقل آفریقایی با ساختار همسو با مطالبات مردمی مبنی بر حمایت از فلسطین شناخته می‌شد طی سالهای اخیر رویکردهای سوال برانگیزی را در پیش گرفته که پیامدهای منفی بسیاری برای این کشور در داخل و خارج داشته است. نکته قابل توجه در تحولات سودان آنکه برگزاری نشست میان عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان با بنیامین نتانیاهو تبدیل به سرخط اخبار شد. سخنگوی دولت سودان با بیان اینکه دیدار رئیس شورای حاکمیتی این کشور با «نتانیاهو» بدون هماهنگی با مقامات سودانی انجام شده است، گفت: منتظر بازگشت «البرهان» و ارائه توضیحاتش هستیم. البرهان پیش از دیدار با نتانیاهو هیچ مشورتی با ما نکرده بود. ما از طریق رسانه‌ها متوجه این دیدار شدیم.
این اقدام که با واکنش منفی گسترده‌ای در میان کشورهای اسلامی و آزادی خواهان جهان همراه شده در حالی صورت گرفته که بسیاری بر این عقیده‌اند که این اقدام با تحریک کشورهایی مانند امارات و عربستان صورت گرفته است چنانکه امارات نقش پررنگ‌تری در برگزاری این نشست داشته است به طوریکه یک مقام نظامی سودان اعلام کرد که دیدار نخست وزیر رژیم صهیونیستی با رئیس شورای انتقالی سودان توسط امارات انجام شد. امارات به بهانه کمک به حذف نام سودان از فهرست تروریسم، این دیدار را برگزار کرده است. همچنین عربستان نیز نقشی فعال در اجرای این طرح داشته است. با توجه به شرایط داخلی و جهانی سودان این مسئله مطرح می‌شود که دولتمردان این کشور برای برخوردار شدن از حمایت های اقتصادی عربستان و امارات و نیز لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا به این اقدام تن داده‌اند. این ادعا در حالی است که نگاهی به کارنامه عربستان و امارات در قبال سودان نشان می‌دهد که آنها در دوره البشیر رئیس جمهور سرنگون شده سودان نیز این وعده‌ها را در ازای اقدام علیه فلسطین و قطع روابط با ایران داده بودند اما نه تنها به وعده‌های خود عمل نکردند بلکه از یک سو این تحرکات زمینه ساز انزجار مردمی از البشیر شد و از سوی دیگر همین تن دادن مولفه‌‌ای برای فشار بیشتر آمریکا برای باج گیری از سودان شد که در نهایت سرنگونی البشیر رقم خورد.
عملکرد امارات و عربستان در قبال یمن که جوانان سودانی را فریب داده و در این جنگ به کشتن دادند خود سندی دیگر بر واهی بودن وعده‌های این کشورها به سران سودان است. بر این اساس می‌توان گفت که اقدام شورای حاکم بر سودان نه تنها نمی‌تواند دستاوردی برای این کشور به همراه داشته باشد بلکه بر میزان مشکلات آن خواهد افزود بویژه اینکه ملت سودان حامی فلسطین و مقاومت بوده و با ساست‌های سازشکارانه مخالفت می‌کنند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 112704
 
Share/Save/Bookmark