میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۶
 
 
جلسه هیئت دولت و حاشیه‌های آن
واعظی: خیلی نباید به موضوع سهمیه بنزین نوروزی بپردازیم

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه موضوع سهمیه بنزین نوروزی در حال بررسی است، تاکید کرد: در دوران بررسی خیلی نباید به مردم امیدواری دهیم و الان نباید خیلی به آن بپردازیم.
محمود واعظی در حاشیه جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران در خصوص افزایش حقوق کارکنان دولت، گفت: امیدواریم آن دسته از دستگاه‌ها که از صرفه جویی خود استفاده کردند، بتوانند از مقدماتی استفاده کنند که آن دسته از کارمندانی که حقوق‌شان افزایشی پیدا نکرده، از حقوق برابر برخوردار شوند.
وی افزود: ان‌شاءالله آقای دکتر نوبخت هم قول دادند تا در اسرع وقت این کار را انجام دهند، اگر این اتفاق بیافتد که امیدوارم بیافتد، تحول خوبی برای بخش قابل توجهی از کارمندان دولت به همرا خواهد داشت.
واعظی درباره تخصیص سهمیه بنزین نوروزی نیز عنوان کرد: سهمیه بنزین نوروزی در حال بررسی است اما خیلی نباید در دوران بررسی به مردم امیدواری دهیم. به هر حال دارد بررسی می شود، فکر می کنم الان خیلی نباید به آن بپردازیم.
رئیس دفتر رئیس جمهور با دعوت مردم به مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: انتخابات دوم اسفند از نظر دولت، نظام، جایگاه بین‌المللی و منطقه‌ای ما بسیار با اهمیت است. هر چه مشارکت مردم بیشتر باشد توطئه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی خنثی می‌شود.
وی با بیان اینکه این انتخابات می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند، تصریح کرد: ما گذشته خوبی را در مراسم‌های تشییع سپهبد شهید قاسم سلیمانی و ۲۲ بهمن داشتیم. ان‌شاءالله امیدواریم دو اسفند هم مشارکت خوبی در سراسر کشور باشد؛ چرا که باعث انسجام و وحدت داخلی ما خواهد بود.

ربیعی:آمار دقیق کشته‌شدگان آبان به‌زودی اعلام می‌شود
علی ربیعی سخنگوی دولت نهیز درباره آمار کشته ‌شدگان حوادث آبان گفت: آنچه رییس‌جمهور گفت بر این اساس است که پزشکی قانونی مسئول اعلام علت فوت است. سخنگوی هیئت دولت اظهار داشت: آمار دقیق به‌زودی و در چند روز آینده از سوی یکی از دستگاه‌ها اعلام خواهد شد.
سخنگوی دولت در پایان در رابطه با تصمیم گیری در مورد سهمیه بندی بنزین نوروزی اظهار داشت: ما اگر بخواهیم ۴۰ را به ۶۰اضافه کنیم بیش از ۳ هزار میلیارد بار مالی دارد و چون تصمیم گرفتیم هر چه از فروش بنزین به دست می آید صرف ۶۰ میلیون شود و این موضوع تصمیم را دشوار می کند، بنابراین تصمیم با مشکل روبرو شده است.

علوی: حضور مردم نشان‌دهنده پیوندشان با نظام است
سید محمود علوی وزیر اطلاعات در پاسخ به سوالی پیرامون موضوع امنیت انتخابات، اظهار داشت: همه دستگاههای موثر بر امنیت کشور با اشراف اطلاعاتی خود امنیت را حفظ کرده‌اند.
وی تاکید کرد: این دستگاههای امنیتی تا پایان انتخابات با اشراف کامل اطلاعاتی امنیت انتخابات را حفظ و تامین می‌کنند.
وزیر اطلاعات در واکنش به اظهارات برخی کشورها در مورد انتخابات ایران، تصریح کرد: اگر نظارت استصوابی هم به صورت صد در صدی برداشته شود آنها باز هم همین حرف‌ها را می‌زدند.
علوی با اشاره به اهمیت حضور مردم در انتخابات، گفت: حضور مردم در انتخابات یک مساله کمی نیست بلکه حاوی پیامهای خاص خود است. و هر چه حضور بیشتر باشد این پیام را می‌دهد که اراده ایرانی تزلزل پذیر نیست و مردم با نظام پیوند دارند.

*حاتمی: حضور مردم در انتخابات برای کشور امنیت آفرین است
امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پیرامون ضرورت مشارکت مردم در انتخابات دوم اسفند با بیان اینکه انقلاب اسلامی مردمی ترین انقلاب جهان است و همه ارکان این انقلاب از شروع، استمرار و ادامه آن به حضور مردم بستگی دارد، اظهار داشت: از مصادیق بارز این حضور، حضور در انتخابات است. در این دوره دشمن تمام تلاش خود را انجام داده تا حضور مردم را مخدوش کند در حالی که ما دشمن را یکپارچه میبینیم.
وی افزود: گزارشی را می دیدیم که می گفت کنگره آمریکا تقریبا به ازای هر روز کاری خود یک طرح علیه جمهوری اسلامی ایران داشته و در یک سال گذشته حدوداً ۱۱۵ طرح علیه جمهوری اسلامی ایران داشته که برخی از آنها تصویب شده و برخی تصویب نشده است.
وزیر دفاع با بیان اینکه در چنین شرایطی داشتن یک مجلس قدرتمند، دشمن شناس، بصیر و در عین حال حامی انسجام و وحدت داخلی می تواند به قدرت مردم افزون شود، گفت: انشالله با این کار یک بار دیگر حمایت و پشتیبانی مردم از جمهوری اسلامی ایران رقم خواهد خورد.
حاتمی درباره جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی اظهار کرد: این جعبه سیاه آسیب قابل توجهی دیده است و از بخش صنایع دفاعی خواسته شد تا برای بازسازی جعبه سیاه کمک کند. قرار است نخست بازسازی جعبه سیاه انجام و بعد بازخوانی شود. الان مشغول این کار هستند تا بتوانند آن را بازسازی کنند.

ظریف: نیاز داریم مردم بهترین حضور را در انتخابات داشته باشند
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز با بیان اینکه آمریکایی ها باید بدانند سیاست فشار حداکثری محکوم به شکست است، اظهار داشت: یک فرد نادانی مثل پمپئو به ترامپ می گوید که حکومت ایران شکست می خورد، امروز زمان این است که به آمریکایی‌ها بگوییم فشار حداکثری شکست خورده و ما باید آمریکا را مجبور به آمدن پای میز مذاکره ۵+۱ کنیم، ما نیاز به حضور حداکثری مردم در انتخابات داریم همانطور که مردم در رفراندوم شهید سلیمانی حضور یافتند نیاز است در این انتخابات نیز حضور یابند.
وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون دیدارش با سناتور مورفی نیز گفت: من در سفرهای خارجی درخواست‌های ملاقات متعددی را دریافت می‌کنم. برخی از این درخواست‌ها، درخواست‌های رسمی کشورها و نمایندگان دولت‌ها است. البته من هم از برخی نمایندگان رسمی درخواست ملاقات می‌کنم اما از دیگران درخواست ملاقات ندارم. سناتورهای آمریکا از ۲۰ سال پیش با من دیدار می کنند و چیز جدیدی نیست. وی اظهار داشت: این مسئله نشان دهنده این واقعیت است که چه قدر ترامپ و پمپئو از اینکه یک سناتور آمریکایی بیاید و واقعیت‌ها را از زبان وزیر امور خارجه ایران بشنود، هراسانند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره موضوع الحاق ایران به کنوانسیون های مورد نظر FATF، خاطرنشان کرد: دولت موضعش در مورد FATF مشخص است، ما در صحنه داخلی حداکثر تلاش خود را بکار بستیم، ما با کمک قوه قضاییه قوانین خوبی در زمینه مبارزه با پولشویی به عنوان آیین نامه انجام دادیم، در جلسات یکی دو روز گذشته همه نماینده‌های اروپایی، آسیایی از ما حمایت کردند اما تنها سه رژیم آمریکا، اسرائیل و عربستان کارشکنی کردند.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه نیاز داریم دوم اسفند از نظر کمیت مشارکت، بهترین مشارکت باشد، خاطرنشان کرد: از نظر کیفیت انتخاب هم، مردم باید بهترین کیفیت انتخاب را داشته باشند و ان‌شاالله در روزهای بعد از دوم اسفند، شاهد پذیرفتن واقعیت توسط آمریکا باشیم.
وی درباره اظهارات وزیر راه درباره امکان ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به کشوری ثالث و تناقض آن با گفته‌های قبلی ظریف گفت: البته صحبت‌های من را تقطیع شده منتشر کرده‌اند. آنچه من گفتم این بود که ما حق داریم جعبه سیاه را خودمان بخوانیم. ما حق داریم در هر بررسی جعبه سیاه حضور داشته باشیم. اگر قرار باشد جعبه سیاه را به دیگران بدهیم که به جای ما آن را بخوانند، حتما این کار را نمی‌کنیم. وزیر امور خارجه اشاره به اینکه ایران درحال مشورت با کشورهای مختلف مخصوصا با اوکراین است، افزود: با لابراتورهای مختلف تماس گرفته و از آنها خواسته‌ایم مقررات‌ خودشان را به ما اعلام کنند که ببینیم چه میزان حضور جمهوری اسلامی در هر روند بررسی و تحقیق قطعی می‌شود. در آن صورت ما تصمیم لازم را خواهیم گرفت. ما با وزیر راه همواره در تماس هستیم و حرفی را که گفته‌ام حرفی بوده است که ایشان گفته‌اند. ظریف با بیان اینکه قبلا هم در جلسه با وزرای پنج کشور در حاشیه نشست مونیخ و هم در دیدار با وزیر امور خارجه کانادا و گفت‌وگو با نخست‌وزیر کانادا گفته‌ام هیچ کس به اندازه جمهوری اسلامی نیازمند و مایل به خواندن جعبه سیاه نیست، خاطرنشان کرد: ما باید جعبه سیاه را بخوانیم چون ما داغدیده هستیم. 

کد مطلب: 112902
 
Share/Save/Bookmark