میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۰۳
 
 
چرا عين‌العرب
عين‌العرب موسوم به کوباني بار ديگر آماج حملات تروريستي قرار گرفت. گروه‌هاي وابسته به داعش که...

عين‌العرب موسوم به کوباني بار ديگر آماج حملات تروريستي قرار گرفت. گروه‌هاي وابسته به داعش که در ماه‌هاي گذشته شکست سنگيني را در برابر مردم اين سرزمين متحمل شده بودند بار ديگر حملات خود را به آن آغاز کردند که در پي آن دهها نفر به خاک و خون کشيده شدند. هر چند که محافل وابسته به تروريستها و حاميان آنان برآنند تا اين را نشانه قدرت تروريستها و ضعف نظام و ارتش سوريه در حمايت از مردم عنوان كنند تا زمينه‌ساز دخالت خارجي و توجه رفتارهاي ضدسوري غرب باشد اما حقيقت امر آن است که اين حملات نه به دليل قدرت تروريستها بلکه به دليل حمايت‌هاي خارجي از اين جنايتکاران است. تصاوير و اسناد منتشره نشان مي‌دهد که تروريستها مستقيما از خاک ترکيه و با حمايت تسليحاتي و اطلاعاتي اين کشور وارد عين‌العرب شده‌اند.
پيروزي مردم و آزادي اين منطقه در كوتاه‌ترين زمان ممكن گواهي بر اين امر است.
حال اين سوال مطرح است که چرا اين حملات در مقطع کنوني شدت گرفت و هدف بانيان آن چيست؟
چنانکه ذکر شد بخشي از اهداف اين تحرکات ناتوان نشان دادن نظام و ارتش سوريه براي توجيه اقدام نظامي غرب عليه اين کشور است که در قالب حمايت از به اصطلاح معارضان ميانه‌رو صورت مي‌گيرد.
نکته ديگر آنکه براساس پروژه آمريکايي‌ها، سوريه از چهار محور به صورت همزمان آماج حملات قرار مي‌گيرد تا شايد طرح سرنگوني نظام سوريه اجرايي گردد. درعا در مرز اردن، حسكه و رقه از طرف مرزهاي عراق، قلمون در مرزهاي لبنان، جولان در مرزهاي اراضي اشغالي فلسطين و در نهايت منطقه عين‌العرب از مرز ترکيه هدف طراحي آمريکايي‌ها است. آنها به دنبال نسل‌کشي سراسري در سوريه هستند تا انتقام شکستهاي خود در برابر مقاومت را بگيرند.
البته برخي ناظران سياسي بر اين عقيده‌اند آمريکايي‌ها برآنند تا از تحولات سوريه براي باج‌گيري از ايران در مذاکرات هسته‌اي بهره گيرند هر چند که در ظاهر ادعا مي‌کنند که تحولات منطقه ارتباطي به مذاکرات ندارد. نکته ديگري که در باب عين‌العرب بايد در نظر داشت مخالفت ساکنان کرد اين منطقه با طرح ترکيه براي جدايي‌طلبي و تجزيه سوريه است. آنان ضمن تاکيد بر ماهيت سوري خود بر حمايت از ارتش و نظام سوريه تاکيد کرده‌اند که خشم دشمنان سوريه را رقم زده است. انتقام‌گيري از مليت‌پرستي کردهاي سوريه از دلايل اين حملات است.
برخي ناظران سياسي نيز اين حملات را برگرفته از چالشهاي عربستان مي‌دانند. در حالي که رياض در جنگ با يمن شکست خورده افشاگري ويکي‌ ليکس ابعاد گسترده‌اي از جنايات سعودي در منطقه از عراق و سوريه گرفته تا لبنان و فلسطين را آشکار مي‌سازد. انحراف افکار عمومي از اين چالشها مي‌تواند از اهداف حملات اخير به کوباني باشد. به هر تقدير هر کدام از اين سناريوها در قبال جنايات جديد تروريستها در سوريه مطرح باشد يک نکته مهم را بايد در نظر داشت و آن تاکيد مردم به حفظ تماميت ارضي و حمايت از ارتش و نظام سوريه است که در نهايت شکست اين توطئه‌ها را رقم خواهد زد.

کد مطلب: 92750
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark