میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گفتگو
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۷
 
 
حل مشکلات اقتصادی با مذاکره، گرای اشتباه دادن به جامعه است
حل مشکلات اقتصادی با مذاکره، گرای اشتباه دادن به جامعه است
 
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه حل مشکلات اقتصادی با مذاکره، گرای اشتباه دادن به جامعه است، ‌گفت: با توجه به بدعهدی‌های مکرر آمریکا و رفتارهایی که با جمهوری اسلامی دارد و تحریم‌هایی که علیه ایران وضع کرده، مذاکره معنایی ندارد. خروج از برجام و همه اقدامات ضد و نقیض طی چند ماه و توسط آمریکا علیه ایران اتخاذ شد. برخی فعالان سیاسی کشورمان نیز تهدید به جنگ را خطری حقیقی پنداشته و به گزینه دیگر پیشنهادی آمریکا، یعنی مذاکره فکر می‌کنند. حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی معتقد است باید توجه داشته باشیم حل مشکلات اقتصادی با مذاکره گرا دادن اشتباه به جامعه است اگر بنا به حل شدن مشکلات اقتصادی بود با همان توافق قبلی مشکلات حل می‌شد.

در شرایطی که دور جدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز شده برخی از جریان‌های سیاسی گرچه تاکید بر ظالمانه بودن تحریم‌ها دارند اما تصریح می‌کنند که با مقاومتی چند ماهه و رسیدن به نقطه قوت باید مذاکره با آمریکا را کلید زد. نظر شما در خصوص دیدگاه‌های مطرح شده از سوی این جریان چیست؟
آمریکایی‌ها دست به بازی کثیفی زده و می‌خواهند که با افکار عمومی بازی‌ بدی کنند. آنها با تمام خصومتی که علیه ما دارند و با تجربه عهدشکنی در مذاکره و گفت‌وگو پیشنهاد مذاکره به ایران را مطرح کردند که پشت پرده آن مشخص است.
اما متاسفانه برخی در داخل کشور در مقابل پیشنهاد مذاکره ترامپ با ایران ابراز خرسندی دارند، این مسئله را از دو جهت می‌توان مورد بررسی قرار داد، اول این که برخی از روی حماقت و عدم دشمن شناسی، ذوق مذاکره با آمریکا در درونشان ایجاد شده است و دوم این که برخی همچنان اعتماد به آمریکا در ذاتشان از بین نرفته است اما، باید در نظر داشت که این نوع ذوق زدگی‌ها مانند ذوق زدگی که در قبال برجام به وجود آمد، در نهایت به یاس و ناامیدی تبدیل خواهد شد. 

آیا ترامپ واقعا دوست دارد با ایرانی‌ها وارد مذاکره شود و آیا این ارتباط بین دو کشور می‌تواند در فضایی برابر شکل گیرد؟
هیچ تغییری در سیاست‌های آمریکا ایجاد نشده است، این کشور همچنان بر طبل دشمنی و ضدیت با نظام جمهوری اسلامی می‌کوبد و میلیون‌ها دلار برای ایجاد شورش‌های داخلی در ایران خرج می‌کند از این رو، مذاکره کردن با این کشور دستاوردی جز از بین بردن دستاوردهای انقلاب ندارد و حماقتی بیش نیست. ملت ایران دیگر اجازه نمی‎دهد عزت، کرامت و اقتدارش در مذاکره مجدد با آمریکا پایمال شود.
گویا آنهایی که به دنبال مذاکره‎ با آمریکا هستند روی جنایت‌های گذشته این کشور چشم بسته‌اند. امروز افراد و یا جریان هایی که صحبت از مذاکره با آمریکا می‌کنند علیرغم تجربیات بد گذشته باز هم حرف از مذاکره با آمریکا می‌زنند که جزخودباختگی نمی‌توان نام دیگری بر آن گذاشت. 

در حالی که رهبر انقلاب از افول آمریکا سخن به میان آورده و تصریح دارند که کسی از قطار انقلاب پیاده شود باخته است، به نظر شما طرح مذاکره با آمریکا از سوی برخی جریان‌های سیاسی از چه موضوعی حکایت دارد؟
چنین افراد و جریان‌هایی در جهت منحرف کردن افکار عمومی جامعه از ناکارآمدی ها به دنبال طرح موضوع مذاکره هستند، چرا که این عده برنامه‌ای برای حل مشکلات کشور ندارند و سعی می‌کنند با منحرف کردن افکار عمومی جامعه به مذاکره با دشمن؛ راه حل را در مذاکره نشان دهند و بگویند تنها راهمان برای حل مشکلات مذاکره با آمریکا و برطرف کردن موانع است، در حالی که مشکلات کشور ارتباطی با آمریکا ندارد و عمده مشکلات ناشی از ضعف و عدم نظارت در کشور است، علت شکل گیری مشکلات موجود دولت است و اگر آنها به درستی عمل کنند مشکلاتی وجود نخواهد داشت که پایدار مانده و لاینحل باشد.
رهبری نیز فرمودند که مشکل غیر قابل حل در کشور نداریم، بنابراین اگر به جای حل مشکل آدرس غلط دهیم تا مردم راه حل را در جای دیگری ببینند خیانت به ملت محسوب می‌شود. 

آیا طرح سازش با تعابیری همچون تعامل به نوعی عدم توجه به ظرفیت‌های درونی و سیاست‌های درونزا به ویژه اقتصاد مقاومتی نیست؟
قطعا همینطور است، این جریان‌ها هنوز به باور و اعتقاد به ظرفیت‌های داخلی کشور پی نبرده یا ظرفیت‌های داخلی را باور ندارند، یا به طور عمدی نمی‌خواهند بر ظرفیت‌های درونی کشور تکیه کنند، آنها تلاش می‌کنند که همچنان مار را به سمت وابستگی به غرب سوق داده و اجازه ندهند که از ظرفیت‌های داخلی برای استقلال کشور در عرصه‌های مورد نیاز استفاده کنیم. تا زمانی که به اقتصاد مقاومتی توجهی نشود و درحوزه اقتصاد و سیاست خودکفا نشویم به اقتدار نخواهیم رسید. 

پیام شما به کسانی که خط مستمر خود یعنی تعامل، مذاکره و سازش با آمریکا را دنبال می‌کنند چیست؟
تجربه مذاکره را ملت ما با هزینه بسیار سنگین به دست آورده است، ملت ما میلیاردها دلار در اثر تجربه مذاکره خسارت دید و دیدیم علیرغم همه دقت‌ها و تلاش‌ها و فعالیت‌های شبانه روزی دولتمردان در مذاکره چیزی به دست نیامد و ثمری برای کشورمان نداشته است. صرفا منفعت آن برای اروپا و ‌آمریکا بود و چندین سال ما را در دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته‌ای عقب نگه داشتند. فارس

کد مطلب: 107106
 
Share/Save/Bookmark