میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
ترامپ و سرگیجه ایرانی؛ از توافق یک هفته‌ای تا سخت کردن شرایط

رئیس جمهور آمریکا که در چند ماه اخیر گزینه بازی زمانی درباره امکان توافق با ایران را به عنوان راهکاری برای نزدیک شدن به تهران در پیش گرفته بود با نتیجه نگرفتن از این حربه به سراغ گزینه تهدید رفته است.
دونالد ترامپ که به واسطه خروج از پیمان‌ها و معاهدات بین‌المللی از جمله برجام کارنامه قابل دفاعی در بخش سیاست خارجی ندارد برای جبران این ناکامی به سراغ یکی از مهمترین توافقات بین‌المللی جهان یعنی برجام رفته و از همین رو در دو ماه اخیر بخش قابل توجهی از صحبت‌های وی مربوط به امکان توافق دوباره با ایران بوده است.
ترامپ که نیاز زیادی به یک موفقیت در کارنامه سیاست خارجی خود دارد تا در انتخابات پیش رو در خصوص آن مانور رسانه‌ای گسترده‌ای را انجام دهد در دو ماه اخیر به صورت مرتب درباره رسیدن به توافق با تهران در صورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر صحبت می‌کند.
نکته جالب در این رابطه آن است که ترامپ در هر نوبت یک زمان را برای انجام توافق اعلام می‌کند به طوری که یک بار صحبت از توافق در چهار هفته و بار دیگر توافق تنها در یک هفته و بار دیگر توافق تنها در سه هفته را به میان می‌آورد.
به عنوان مثال در تاریخ ۱۹ مرداد، رئیس‌جمهور آمریکا در جمع خصوصی حامیان خود در شهر «لانگ برنچ» ایالت نیوجرسی اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات آتی، ظرف چهار هفته به توافقی با ایران دست می‌یابد.
ترامپ درست یک ماه قبل یعنی در روزهای آغازین شهریور در گفت‌وگو با فاکس نیوز گفته که ظرف سه هفته با ایران به توافق می‌رسد
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز جمعه ۳۱ مرداد نیز در سخنانی در شورای نشست سیاست ملی ۲۰۲۰ بار دیگر به تکرار ادعای پیشین خود درباره توافق با ایران پرداخت و ادعا کرد: ایران پس از پیروزی من در انتخابات، طی یک هفته تا یک ماه با آمریکا توافقی منعقد خواهد کرد.
اما ترامپ درست یک ماه قبل یعنی در روزهای آغازین شهریور در گفت‌وگو با فاکس نیوز اعلام کرد که ظرف سه هفته با ایران به توافق می‌رسد.
ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز ضمن تاختن به مواضع جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مدعی شد که چین و ایران به شدت خواهان شکست او و پیروزی بایدن در انتخابات هستند.
وی به خبرنگار شبکه فاکس نیوز گفت: شاید فقط ایران باشد که بیشتر از چین ترجیح می‌دهد که من در انتخابات شکست بخورم. من ظرف سه هفته اول بعد از آغاز دوره دوم ریاست جمهوری آمریکا با ایران به یک توافق خواهم رسید. آنها فقط منتظر هستند و برای رسیدن به یک توافق مستاصل هستند اما آنها می‌خواهند صبر کنند منتظر نتیجه انتخابات شوند و می‌خواهند ببینند که چه می‌شود.
رئیس‌جمهور آمریکا افزود: اگر بایدن پیروز شود، آنها (ایران) توافق دیگری شبیه به همان توافقی که جان کریِ نالایق با آنها داشت، انجام خواهند داد و صادقانه بگویم، باراک اوباما هم یک معامله‌گر (توافق کننده) نالایق است. به خاورمیانه نگاه کنید، فقط به توافقی (توافق عادی سازی روابط) که من به تازگی بین امارات عربی متحده و اسرائیل ایجاد کردم و حالا دیگر کشورهای (عربی) خواهان آن هستند که بخشی از این توافق شوند، با این اتفاق‌ها در خاورمیانه صلح محقق خواهد شد. هیچ کسی فکر نمی‌کرد ما در چنین موقعیتی قرار بگیریم.
رئیس جمهور آمریکا با نتیجه نگرفتن از این بازی به سراغ گزینه تهدید رفته و شب گذشته با طرح یک ادعای جدید، از دشوار شدن شرایط ِ توافق با ایران و ونزوئلا در صورت پیروزی خود در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا سخن گفت. وی که در جمع شهروندان لاتین‌تبار در شهر دورال ایالت فلوریدا سخنرانی می‌کرد، گفت: این را به شما بگویم خواه ایران باشد یا ونزوئلا، آنها می‌خواهند با آمریکا وارد گفت‌وگو شوند. همه می‌خواهند گفت‌وگو کنند. 

کد مطلب: 115503
 
Share/Save/Bookmark