میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۲
 
 
کدخدایی خبر داد:
تایید لایحه اصلاح قانون مبارزه باتامین مالی تروریسم

سخنگوی شورای نگهبان از تایید لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در این شورا خبر داد.
عباسعلی کدخدایی از برگزاری دوره های آموزشی در حوزه آشنایی با حقوق عمومی و اساسی برای رسانه‌ها در شهریور ماه سال جاری خبر داد و گفت: هر خبرگزاری تا سقف دو نفر را می تواند برای حضور در این دوره ها معرفی کند.
وی در ادامه با اشاره به بررسی آخرین مصوبات مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان اظهار داشت:لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در شورای نگهبان بررسی و عدم مغایرت آن با موازین شرع و قانون اساسی اعلام شد.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین از ایراد مجدد به طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس خبر داد و گفت: در ماده ۷ مصوبه مجلس اشکال قبلی در خصوص ساز و کار تایید اعتبارنامه نمایندگان از آن جهت که اعتبارنامه‌ها به تصویب مجلس نمی‌رسد کماکان به قوت خود باقی است، در این خصوص تصور می رود گزارش رئیس مجلس یا رئیس شعبه برای تایید اعتبارنامه‌ها کفایت می‌کند که با توجه به اینکه تصویب اعتبارنامه ها از اختیارات مجلس است، این مصوبه مغایر قانون اساسی شناخته شد.
وی در ادامه درباره برخی مطالب مطرح شده در جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: آنچه خلاف قانون باشد و از سوی نمایندگان صورت بگیرد در بررسی صلاحیت دوره‌های بعد لحاظ می‌شود.
سخنگوی شورای نگهبان درباره مصوبه جدید مجلس برای اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان و برخی اظهارنظرها در خصوص آینده شهردار تهران پس از تایید این مصوبه، با بیان اینکه بررسی این مصوبه هنوز در شورا نهایی نشده تصریح کرد: ما در رابطه با مصادیق صحبت نمی‌کنیم، اگر این مصوبه در نهایت مورد تایید شورای نگهبان قرار بگیرد باید در خصوص همه مصادیق اجرا شود.
کدخدایی درباره موضوع «رجل سیاسی و مذهبی» تاکید کرد: در قالب تعریف مصادیق رجل سیاسی ذیل سیاست‌های کلی نظام بوده اما در جزییات، مجلس باید وارد شود که ظاهرا مجلس نیز در کمیسیون شوراها مشغول است و منتظریم تا موضوع نهایی شود. 

اختیارات حداقلی شورای نگهبان
سخنگوی شورای نگهبان درباره ساز و کار بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی اظهار داشت: شورای نگهبان دستگاه شایسته‌سنجی نیست و آنچه شورا می‌تواند وارد آن شود بررسی صلاحیت نامزدها طبق مواد ۲۸ تا ۳۰ قانون انتخابات مجلس است که یکسری شرایط حداقلی از قبیل سوابق سجلی و ویژگی‌های کیفی را در نظر گرفته است؛ ما فقط می‌توانیم بگوییم این شرایط حداقلی نسبت به آن نامزد وجود دارد یا خیر که منجر به تایید یا عدم تایید او می‌شود.
کدخدایی در خصوص موضوع «عدم احراز صلاحیت» نیز گفت: عدم احراز به مفهوم عدم شناخت یا عدم ادراک نسبت به شرایطی است که در مواد ۲۸ آمده است، اما این به معنی ارتکاب جرایم موضوع ماده ۳۰ قانون انتخابات هم نیست.
وی افزود: شورای نگهبان مسئول کلیه مشکلات کشور نیست و واقعیت این است که یکسری اختیارات حداقلی در حوزه انتخابات داریم و قانون انتخابات هم مربوط به دهه ۶۰ است.

تایید صلاحیت چک سفید امضا برای همیشه نیست
کدخدایی در ادامه و در خصوص نظارت بر اظهارات و رفتارهای نمایندگان مجلس نیز تایید کرد: تایید صلاحیت افراد برای یک انتخابات به معنی چک سفید امضا برای انتخابات بعدی نیست و در هر دوره ای صلاحیت ها مجددا بررسی می شود. وی درباره حضور خبرنگاران در جلسات شورای نگهبان هم عنوان کرد: برای حضور خبرنگاران در جلسات شورا منعی وجود ندارد؛ مشروط بر اینکه آنچه در خصوص موضوعات و افراد مطرح می‌شود در جامعه انعکاس منفی نداشته باشد.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: تلاش شورا این است افرادی که انتخاب می‌شوند شرایط موجود در قانون انتخابات را داشته باشند اما اینکه رای نماینده مجلس بر اساس منافع شخصی باشد یا مصالح ملی، قابل احراز و تشخیص نیست و باید با آگاه کردن مردم و افزایش سهم نهادهای کارشناسی و سیاسی این مساله را حل کرد. 

استیضاح موجب اعتماد بیشتر مردم می‌شود
کدخدایی درباره موضوع سوال از رئیس جمهور و استیضاح و مطرح شدن مباحثی در خصوص رفراندوم اظهار داشت: همه اصول قانون اساسی باید رعایت شوند و نباید از اجرای اصول قانون اساسی نگران باشیم. وی افزود: در خصوص رفراندوم هیچ نگرانی از آرای مردم و حضورشان در پای صندوق های رای نداشته‌ایم و آن را وجه قوت نظام می‌دانیم؛ اگر رفراندومی در چارچوب قانون اساسی برگزار شود، می‌تواند عامل تقویت نظام باشد.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: استیضاح و سوال نیز یک ابزار نظارتی است که موجب اعتماد بیشتر مردم می‌شود. فشار افکار عمومی باعث نمی‌شود، حقی را ناحق کنیم. وی درباره فشارهای بیرونی به شورای نگهبان، تاکید کرد: فشار افکار عمومی باعث نمی‌شود حقی را ناحق کنیم؛ اگر اشتباه واقعی در بررسی صلاحیت‌ها اتفاق بیفتد، تشخیص بعدی ما تغییر خواهد کرد و علتش این است که مدارک جدیدی دست شورا می‌رسد. مهر

کد مطلب: 105603
 
Share/Save/Bookmark