میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
جنایات ائتلاف سعودی زیر سکوت مدعیان حقوق بشر ادامه دارد
جان‌باختن 100 هزار کودک یمنی طی یک سال محاصره
جان‌باختن 100 هزار کودک یمنی طی یک سال محاصره
 

کشورهای غربی به حمایت سعودی در حالی تاکید دارند و سازمان ملل نیز راه سکوت در پیش گرفته که وزارت بهداشت یمن از فوت سالانه ۱۰۰ هزار کودک بر اثر حملات و محاصره ائتلاف سعودی در این کشور خبر داد.
سخنگوی وزارت بهداشت دولت نجات ملی مستقر در صنعاء، آمار کودکانی که بر اثر انواع بیماری‌ها، بمباران‌ها و سوء تغذیه در این کشور جان خود را از دست می‌دهند را اعلام کرد.دکتر «یوسف الحاضری» در تشریح این موضوع گفت که ۷۲۰۰ کودک در پی بمباران‌های هوایی کشته و زخمی و ۸۰۰ کودک نیز دچار قطع عضو شده‌اند. همچنین دو میلیون ۲۰۰ هزار نفر به بیماری وبا دچار شده‌اند که از بین آنها ۳۷۵۰ نفر فوت کرده‌اند و کودکان در این میان سهم ۳۲ درصدی دارند.۳۴۵۲۰ نفر نیز به بیماری حصبه مبتلا شده‌اند که ۲۷۳ مورد منجر به فوت شده و ۶۵ درصد آنها از کودکان بودند. ۴۵۰۰ نفر نیز به بیماری دیفتری دچار شده‌اند که از میان آنها ۲۵۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند.به گزارش وزارت بهداشت یمن، ۲.۹ میلیون کودک به سوءتغذیه دچار شده‌اند که این تعداد ۵۵ درصد کل کودکان یمنی است و ۴۰۰ هزار نفر از آنها به سوءتغذیه شدید مبتلا هستند.
بنابراین گزارش ۸۶ درصد کودکان یمنی دچار کم خونی هستند و ۴۶ درصد نیز از رشد نیافتگی جسمانی رنج می‌برند. ۸۰ درصد کودکان نیز به علت صداهای مهیب جنگنده‌ها و انفجارها به بیماری‌های روحی مبتلا شده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت یمن همچنین خبر داد که به علت نبود خدمات بهداشتی هر ساعت شش کودک در زمان تولد جان خود را از دست می‌دهند و ۳۲۰ هزار نفر به علت بسته بودن فرودگاه صنعاء امکان انتقال به خارج از کشور برای مداوا را ندارند. «یوسف الحاضری» در پایان گفت که ۱۲ میلیون نفر از کودکان یمن به کمک‌های بشردوستانه و بهداشتی نیاز دارند و این در حالی است که ۵۱ درصد از مراکز بهداشتی توانایی ارائه خدمات ندارند.
در این میان در حالی بیش از ۱۰ میلیون نفر از مردم یمن در آستان قحطی قرار دارند که رئیس جمهور فراری آن و عربستان سعودی، میلیاردها دلار نفت و گاز این کشور را با قاچاق، چپاول می‌کنند.«مارک لوکوک» نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور انسان‌دوستانه هم گفت که سازمان ملل فقط ده درصد از میزان کمک‌های اعلامی دهها کشور از جمله عربستان سعودی و امارات عربی متحده به مردم یمن را دریافت می‌کند و بیشتر این کمک‌ها، جنبه تبلیغاتی دارند؛ به نحوی که ریاض و ابوظبی دائما مدعی کمک چند میلیارد دلاری به یمن هستند، ولی آمارهای سازمان ملل نشان می‌دهد که تمامی کشورهایی که به یمن کمک می‌کنند، حدود ۳۵۰ میلیون دلار به مردم این کشور کمک می‌کنند؛ مبلغی قریب به سهم عربستان سعودی و امارات.اما در حوزه مقاومتی یمن خبر می‌رسد، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از سرنگونی یک فروند هواپیمای جاسوسی ائتلاف سعودی در مرز عربستان سعودی با این کشور خبر داد. سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در حساب کاربری توییتر خود نوشت: «پدافند هوایی [یمن] به لطف خداوند توانست یک فروند هواپیمای شناسایی متعلق به کشورهای متجاوز به یمن را عصر امروز [پنجشنبه] در منطقه «الصوح» نزدیک «نجران» ساقط کند».سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که این پرنده مهاجم در حال انجام عملیات خصمانه در مناطق مرزی بود که پدافند هوایی با «سلاح مناسب» آن را رهگیری و سرنگون کرد.
در این میان منابع مطلع تأکید کردند که عربستان برای تمام کردن جنگ یمن و خروج آبرومندانه از آن، از کویت و عمان خواسته تا در این خصوص میانجی‌گری کنند.وبگاه خبری المراسل یمن گزارش کرد که توافق اخیر در ریاض درباره عدن (جنوب یمن) در چارچوب تلاش‌های عربستان برای فراهم کردن بستر مذاکره با صنعاء و ایجاد فضای سیاسی مناسب برای حل سیاسی فراگیر در یمن است. خبر دیگر آنکه یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا گفته در صورت پیروزی در انتخابات ایران و عربستان سعودی را پای میز مذاکره خواهد آورد. «برنی سندرز»، یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در مناظره انتخاباتی گفت در صورتی پیروزی در انتخابات ایران و عربستان سعودی را پای میز مذاکره خواهد آورد.

کد مطلب: 111705
 
Share/Save/Bookmark