میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
دانيال و ديگران؛
۱+۵ گزينه براي جانشيني رحمتي
۱+۵ گزينه براي جانشيني رحمتي
 

با خداحافظی موقت سید مهدی رحمتی، سنگربان شماره‌ یک تیم ملی در سال‌های اخیر و واکنش سرد کارلوس کی‌روش به این اتفاق بدون تردید باید به دنبال جانشین رحمتی بود، جانشینی که به گفته‌ مرد پرتغالی پیش از آن‌که به خود و منافع خود فکر کند، به تیم ملی و شرایط این تیم برای موفقیت فکر می‌کند و تا آخرین نفس برای پوشیدن پیراهن تیم ملی تلاش می‌کند. در این بین گزینه‌های بسیاری پیش‌روی کادرفنی تیم ملی خواهد بود، از گزینه‌های شاغل در لیگ‌های معتبر اروپائی گرفته تا ستارگان پرفروغ لیگ برتر که در چند وقت اخیر در اردوهای تیم ملی نیز حضوری جدی و مستمر داشته‌اند.

۱) رحمان احمدی
احمدی ۳۲ ساله که در اردوهای اخیر تیم ملی نیز حضوری مستمر داشته است، با درخشش‌های اخیر خود در لیگ برتر به نظر تنها به دنبال یک فرصت برای تکیه‌ زدن به سنگر تیم ملی است. دروازه‌بان اسبق تیم‌های سپاهان و پرسپولیس که دو بازی ملی را در کارنامه‌ خود دارد، پیش از نیز بارها و بارها شایستگی‌های خود برای حضور در ترکیب اصلی تیم ملی را به اثبات رسانده بود، اما در اوج بودن سید مهدی رحمتی و یکه‌تازی او در لیگ برتر و بازی‌های ملی، سبب شد تا احمدی به مانند سایرین پشت خط بماند. اما حالا با کنار رفتن رحمتی به نظر مي‌رسد فرصت برای احمدی کاملا فراهم است؛ با این حال شرایط سنی احمدی و همچنین سابقه‌ بسیار کم او در تیم ملی شاید تنها نکته‌ منفی در کارنامه‌ این ستاره‌ ملی‌پوش تیم سایپا به حساب آید و او را از رسیدن به پیراهن شماره‌ یک تیم ملی بازدارد.

۲) علیرضا حقیقی
دروازه‌بان نیمکت‌نشین و گاه سکو‌نشین رابین‌کازان روسیه از دیگر گزینه‌های جانشینی رحمتی در تیم ملی است. حقیقی گرچه این روزها در تیم باشگاهی خود فرصت بازی نمی‌یابد، اما پتانسیل‌های او در سنگربانی، نکته‌ای است که کی‌روش و کادرفنی تیم ملی را وادار به درنگ کرده است. حقیقی در تمامی رده‌های سنی در تیم ملی حضور داشته است و از سال ۲۰۱۰ تاکنون نیز ۵ بازی ملی برای تیم ملی ایران انجام داده است. دروازه‌بان جوان و ۲۴ ساله‌ اسبق پرسپولیس، بطور قطع یکی از امیدهای تیم ملی در سال‌های آینده خواهد بود که اگر کی‌روش به دنبال جوان‌گرائی باشد، بی‌تردید به حقیقی نظر ویژه خواهد داشت. با این حال با توجه به نیمکت‌نشینی او و محتاط بودن بیش از حد کی‌روش، شاید نتوان شانس فراوانی را برای حقیقی در نظر گرفت.

۳) سوشا مکانی
مکانی ۲۶ ساله از دیگر گزینه‌های جانشینی برای رحمتی محسوب می‌گردد. دروازه‌بان محروم نفت تهران که در مسابقات غرب آسیا با نظر کارلوس کی‌روش در درون دروازه‌ تیم ملی ایران قرار گرفت، پس از خداحافظی موقت رحمتی شرایط آن‌را خواهد داشت تا با جلب نظر کی‌روش به ترکیب اصلی تیم ملی ایران برسد. البته فراموش نکنیم که کار مکانی در شرایطی که در باشگاه خود نیز شرایط نامعلومی را به علت اختلاف با ابراهیم‌زاده دارد، بسیار سخت است او برای رسیدن به ترکیب تیم ملی ابتدا باید به ترکیب تیم باشگاهی خود بازگردد.

۴) حامد لک
لک از دیگر پدیده‌های جوان و قابل اتکای لیگ برتر محسوب می‌گردد که پتانسیل پوشیدن پیراهن تیم ملی را دارد. لک که در حال حاضر به دلایل مشکلاتی که با صمد مرفاوی داشته است همچون مکانی از ترکیب تیم باشگاهی خود دور مانده است و این امر می‌تواند در این شرایط که چشمان کی‌روش به دنبال صید یک جانشین است، آن‌ها را از کانون توجه کی‌روش خارج کند. با این حال لک که در مسابقات غرب آسیا با نظر کی‌روش در درون دروازه‌ تیم ملی قرار گرفت، از گزینه‌هائی است که بدون تردید مرد پرتغالی حداقل لحظه‌ای بر روی آن درنگ خواهد کرد.

۵) شهاب گردان
گردان گرچه در رقابت‌های نیم‌فصل لیگ جاری دوران ناموفقی را در پرسپولیس پشت سرگذاشت و با نیمکت‌نشینی جایگاه خود در تیم ملی را به عنوان دروازه‌بان دوم از دست داد، اما او با پیوستن به تیم سپاهان باردیگر به ترکیب یکی از بزرگ‌ترین تیم‌های لیگ برتری بازگشته است و نمایش‌های تقریبا کم‌اشتباهی را نیز داشته است. در این شرایط گردان می‌تواند امیدوار باشد تا با تکیه بر اوضاع روبه بهبود خود در سپاهان و گذشته‌ قابل توجه خود در تیم ذوب‌آهن، بار دیگر نظر سرمربی تیم ملی را به خود جلب کند و سنگربان شماره‌ تیم ملی لقب گیرد، همان عنوانی که در سال‌های گذشته در کمال شایستگی بسیار تشنه‌ آن بوده است.

۶)دانیال محمد داوری
این دورگه‌ ۲۴ ساله که هم اکنون در تیم اینتراخت برانشویگ آلمان در لیگ دسته دوم این کشور حضور دارد، یکی دیگر از گزینه‌های جانشینی رحمتی محسوب می‌گردد، آن‌هم در شرایطی که کی‌روش علاقه و اعتماد بیش‌ از حد خود به بازیکنان شاغل در لیگ‌های اروپائی را با دعوت از دورگه‌هائی همچون اشکان دژآگه، امید نظری و رضا قوچان‌نژاد نشان داده است. از سوی دیگر قطعی شدن حضور داوری در تیم ملی یکی از دلایل کناره‌گیری رحمتی از تیم ملی برشمرده می‌شود. محمدداوری هم از جوانی حقیقی برخوردار است و هم در تیم خود که البته یک تیم اروپائی نیز هست، یک مهره‌ ثابت به حساب می‌آید و از ارکان موفقیت این تیم برای صعود به لیگ دسته اول نیز به حساب می‌آید. آشنایی بیشتر با این دورگه:دنیل داوری در ۶ ژانویه ۱۹۸۸ از پدری ایرانی و مادری لهستانی در شهر گیسن آلمان متولد شد. داوری بعد از حضور در چند تیم کوچک از جمله گیسن در سال ۲۰۰۷ به تیم ذخیره‌های ماینز پیوست و این شروع دوران فوتبال او به عنوان یک بازیکن حرفه‌ای بود. اما دو سال بعد با جدایی از این تیم به آینتراخت برانشوئیگ تیم فعلی‌اش پیوست. تیم برانشوئیگ آن زمان در دسته ۳ آلمان حضور داشت ولی فرصت بازی به این دروازه‌بان ایرانی‌الاصل در فصل اول حضورش در تیم جدید خود نرسید.
اما او در فصل دوم فرصت بیشتری برای خودنمایی یافت و ۴ بار در بوندس‌لیگاي۳ برای تیمش به میدان رفت که در تمامی بازی‌ها نمره نسبتا خوب ۳ از نشریه کیکر دریافت کرد و تیمش نیز به بوندسلیگاي ۲ صعود کرد.
اما شروع درخشش داوری از فصل گذشته بود زمانی که بعد از مصدومیت پتکویچ دروازه‌بان اول آینتراخت داوری برای اولین بار مقابل کارلسروهه درون دروازه قرار گرفت و دیگر جای خود را به او پس نداد. درخشش خیره‌کننده داوری بسیاری از توجهات را به او جلب کرد و او مجموعا فصل گذشته در ۲۹ بازی برای آینتراخت در بوندس‌لیگاي ۲ به میدان رفت و ۹۰ دقیقه در تمامی بازی‌ها در زمین حاضر بود. داوری به صورت میانگین نمره خوب ۳.۱۴ از کیکر دریافت کرد و در رده بندی کلی بهترین بازیکنان فصل بیست‌وهفتم و در بین دروازه‌بانان یازدهم شد.
فصل جدید بوندسلیگاي ۲ دوران درخشش داوری و تیمش برانشوئیگ بوده است. این تیم زرد و آبی‌پوش که تنها دو فصل از صعودش به بوندسلیگاي ۲ می‌گذرد با ارائه بازی‌های خوب و خط دفاع قدرتمندش توانسته تا به اینجا فصل در صدر جدول قرار گیرد و صعود این تیم به بوندسلیگاي ۱ تقریبا قطعی به نظر می‌رسد. برانشوئیگ این فصل ۱۹ بازی انجام داده و ۴۴ امتیاز نیز کسب کرده است. این تیم قوی‌ترین خط دفاع رقابت‌ها را به صورت مشترک با هرتابرلین تیم دوم جدول در اختیار دارد و بخش مهمی از آن را مدیون دروازه‌بان ایرانی‌اش است.
با توجه به مصاحبه سرد کارلوس کی‌روش درباره رحمتی و نحوه عجیب خداحافظی این بازیکن در حساس‌ترین شرایط ممکن از تیم ملی بعید است حداقل تا زمان حضور کی‌روش در ایران خبری از این دروازه‌بان با سابقه در تیم ملی باشد و باید داوری را گلر شماره یک تیم ملی در بازی‌های سرنوشت‌ساز آینده دانست. حال باید دید آیا او می‌تواند به اندازه دژاگه و قوچان‌نژاد در تیم موفق باشد یا نه؟

کد مطلب: 79657
 
Share/Save/Bookmark