میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۰
 
 
واکنش‌ها به گزارشی درباره اتهام بریز و بپاش‌های «ثامن» در سیما
شکایت، توضیح، شفافیت

داستان دارد جالب می‌شود. در روزهایی که فسادهای اقتصادی در حوزه مدیران دولتی و بانکی صدا مردم را درآورده و از طرف دیگر مردم در زیر بار درد معیشت کمر خم کرده‌اند، خبر رسیده که موسسه ثامن‌الحجج که مدیرش به تازگی دستگیر شده، تخلفات دیگری را هم بر کارنامه پرخطای خود افزوده است.
چهارشنبه هفته گذشته روزنامه شرق در گزارشی با عنوان «ردپای برخی سلبریتی‌ها و مسئولان در پرونده ثامن‌الحجج» نوشته بود که دو مجری تلویزیون به نام‌های «م.م» و «ا.ع» از این موسسه مبالغی با عناوین هدیه، وام و هزینه تبلیغات دریافت کرده‌اند.
طبق معمول، برخی رسانه‌ها دست به رمز‌گشایی زدند و در میان مجریان تلویزیونی به دو نام معروف و مجبوب رسیدند: «احسان علیخانی» و «مهران مدیری»
اما این پایان ماجرا نبود، چراکه هم این دو مجری مشهور واکنش نشان دادند و هم مدیر گروه اجتماعی شبکه سه این گزارش را تکذیب کرد.

شکایت از دو روزنامه
مهران مدیری طبق معمول خیلی مختصر و مفید کوتاه واکنش نشان داد.
او از طریق وکیلش رفتارهای قانونی و قضایی را انتخاب کرده است.
سيدحسین روحانی وکیل مهران مدیری اعلام کرده كه موكلش به دلیل نشر اکاذیب، نسبت به روزنامه شرق و فیلم آنلاین، اعلام جرم و برای طرح شكايت اقدام کرده است.

علیخانی: «ا.ع» من نیستم
احسان علیخانی هم با انتشار متنی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. او در صفحه اینستاگرامش نوشت:
«من احسان علیخانی مجری و تهیه کننده تلویزیون و سینما هستم. اگر منظور رسانه‌های مجازی و غیرمجازی از (ا-ع) همان احسان علیخانی است که باید بگویم؛ اشتباه گرفتید. آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم.
کار من رسانه است. در رسانه بزرگ شدم، در رسانه بالیدم و در رسانه زندگی می‌کنم. بیش از بسیاری از کسانی که طی این دو روز من را شماتت کردند، درک می‌کنم، می‌دانم و تجربه کرده‌ام که معمولا «آدم‌ها در فضای مجازی عجیب و بدجنس می‌شوند.»
جملات زهرآگین است که از دیروز به سمتم سرازیر می‌شود. یک راه حل ساده این بود: «سکوت کنم.»
خبر دریافت سه میلیاردی (ا-ع) که از خبر مرگ احسان علیخانی بزرگتر نیست و فراموش می‌شود. اما با خودم گفتم چرا باید من را با (ا-ع) اشتباه بگیرند؟موج بعدی افشاگری که آمد، آیا من را کنار چند نام اختصاری دیگر می‌گذارند؟
اینها توضیح من است برای کسانی که احسان علیخانی را با (ا-ع) اشتباه گرفتند و برای آنها که سعی کردند احسان علیخانی یا همان (ا-ع) را وسط بیندازند تا خودشان دیده نشوند:
(ا-ع) چهره مرموزی است تا آرنج دستش به خیانت در بیت المال آلوده است. مثل خیلی‌های دیگر که دستشان در جیب مردم رفت و بعدها نه از زندان که سر از جاهای دیگر درآوردند؛ جایی شبیه کانادا.
اما من احسان علیخانی هستم تهیه‌کننده و مجری تلویزیون، تاکید می‌کنم تهیه‌کننده! در تهران زندگی می‌کنم و خانه و دفترم هم مشخص و عیان است.
من احسان علیخانی مثل خیلی از شهروندان دیگر روزانه چشمم به اخبار است تا ببینم در این شرایط اقتصادی، دلار، یورو، سکه، بی‌برقی، بی‌آبی، بدهی هزاران میلیاردی تعداد اندکی‌ به سیستم بانکی، عدم انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی و... تکلیف زندگی‌مان چه می‌شود؟ اما به جای جواب اینها چه دیدم؟ اسم خودم را.»
این مجری تلویزیون در ادامه هم در چهار بند به این موضوع پرداخت که همکاری با موسسه‌ای که همه مجوزهای قانونی را از دولت و دارد و کلی ملک و املاک و تبلیغات داشته، موضوع عجیبی نیست و همه هزینه‌هایی که از اسپانسر دریافت شده «بعد از بررسی و استعلام از مراجع ذیصلاح و دریافت مجوز تبلیغات از موسسه» و معرفی سازمان صورت گرفته است.
او در آخر هم نوشته که «من مدیر نیستم، مسئول نیستم، کارمند دولت نیستم، کارمند صداوسیما هم نیستم، من تهیه کننده و ‌برنامه‌ساز مستقل هستم، ولی فراتر از هر بازی رسانه‌ای، تهمت و قضاوتی، خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم. حالا هم از شبکه سه و صداوسیما و ‌مراجع ذیصلاح قضایی و نظارتی خواهش می‌کنم تا به طور دقیق این موضوع را بررسی کنند و نتیجه را شفاف به مردم گزارش دهند.»

پیگیری قضایی ماجرای ثامن‌الحجج توسط صداوسیما
مدیر گروه اجتماعی شبکه سه نسبت به گزارش منتشر شده در یکی از روزنامه‌ها درباره وجوه دریافتی از مؤسسه ثامن‌الحجج توسط مجری این شبکه واکنش نشان داد.
ناصر کریمان در پاسخ به این سوال که آیا مجری این شبکه، خارج از عرف برنامه‌سازی و ساختار شبکه سه از موسسه لغو مجوز شده ثامن‌الحجج پولی دریافت کرده است، اظهار داشت: موضوع احسان علیخانی به عنوان تهیه‌کننده و چندین عنوان برنامه ساخته شده، یک کار مشترک و اسپانسری بوده و همه موارد در چارچوب و ضوابط مشخص صورت گرفته است.
کریمان تاکید کرد: این موسسه حدود ۵۰۰ شعبه داشته و در حال فعالیت بوده است؛ اینکه بعدا دچار آسیب شده و جلوی فعالیت آن گرفته شده؛ داستان دیگری است.
وی افزود: پس از لغو مجوز، مجوز پخش تبلیغات آن در تلویزیون هم گرفته شد، احسان علیخانی صرفاً با معرفی مجموعه سیما، کاری را انجام داده و این‌ها با نظارت و کنترل شبکه بوده است، کما اینکه مراجع ذی صلاح هم نسبت به این قضیه اطلاع پیدا کرده‌اند، پس به نظر می‌رسد این شتابزدگی در قضاوت و انتشار خبر ناقص، بیشتر یک کار ژورنالیستی و رسانه‌ای است.
مدیر گروه اجتماعی شبکه سه سیما در پایان گفت: شخص احسان علیخانی و همچنین سازمان صداوسیما پیگیر مطلب منتشر شده از طریق مراجع قضایی هستند و قطعاً تا شفاف‌شدن دقیق ماجرا دست از پیگیری بر نخواهند داشت.
به‌هرحال امیدواریم هر اتفاقی می‌افتد منجر به این شود که مردم از نامحرم بود دربیایند و بتوانند اوضاع و احوال مملکت را با «شفافیت» رصد کنند.

کد مطلب: 105271
 
Share/Save/Bookmark