میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
یک‌رنگی لحن و عمل رهبری در مواجهه با مردم و مناسبات دیپلماتیک؛
نه به مذاکره با زورگو
نه به مذاکره با زورگو
 

نه اهل ژست گرفتن است و نه برایش مهم است که قاب رسانه‌های بین‌المللی او را چطور به دنیا نشان می‌‌دهند، حتی با همان عبا و عمامه و نعلینی که در کنار مردم است میهمانان خارجی را می‌پذیرد در همان اتاق معمول از آنها استقبال می‌‌کند نه در کاخ سعدآباد و با مراسمی خاص، برایش مهم این است که از حق ملت کوچکترین گذشتی نکند، حتی اگر برخی از داخلی‌‌ها از صراحت لهجه‌اش ناراحت شوند و آن را خلاف آداب دیپلماسی خندان خود بنامند، این صداقت مثال‌زدنی یکبار دیگر در مواجه با پیام‌آور ترامپ تکرار شد.
سخنان رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن برای بار دیگر به مردم ثابت کرد که رهبر انقلاب همان سخنانی که با مردم و در قاب تلویزیون و رسانه‌‌ها بیان می‌کنند را در مواجه رودررو نیز می‌گویند و اینطور نیست که سخنانشان به دو بخش «برای داخلی‌ها و خوش‌آیند مردم» و «حرفی از سر رودروایسی با نظام جهانی!» تقسیم شود. رهبر معظم انقلاب همانطور که بارها در توصیه به رئیس‌جمهوری و در سخنرانی‌هایی مردمی عنوان کردند که مذاکره با امریکا را که با بدعهدی این کشور در همه دوران ریاست جمهوری‌ها به ایران مواجه بوده، تکرار نخواهند کرد، روز پنج‌شنبه نیز در مواجه با نخست وزیر ژاپن وقتی حامی پیام ترامپ بود همان سخنانی را بیان کردند که پیش از این به دولت توصیه کرده و برای تبیین روش انقلابی‌گری به مردم عرضه داشتند.
رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخست وزیر ژاپن در کمال صراحت، با صداقتی مثال زدنی سخنانی صریح همانطور که خودشان عنوان داشتند، سخنان غیردیپلماتیک (دورری از دوپهلو سخن گفتن و نامطمئن حرف زدن) بیان داشته و با ادله به آبه شینزو فرمودند که ضمن استقبال از حضور نماینده ژاپن و استقبال از توسعه مناسبات با این کشور که خود قربانی بمباران هسته‌ای امریکا است، پیام ترامپ را که با دروغ و تزویر همراه است و هیچ تضمین و تعهدی ندارد قبول نمی‌کنند چون هیچ عاقلی مذاکره تحت فشار را نمی‌پذیرد. سخنان رهبری با تایید ضمنی «آبه» همراه بود و در طول سخنرانی پیام‌آور ترامپ پاسخی برای سخنان صریح رهبری نداشت چراکه این سخنان به دور از تعارف و بدون هیچ پیچیدگی، با صراحت بیان شده بود.
مدل سخن گفتن رهبری و مواجه ایشان با نماینده‌ ترامپ ضمن ایجاد اطمینان به مردم که پشت پرده و ظاهر نظام اسلامی یکی است و هیچ دورویی و تزویری در خط قرمزهای نظام وجود ندارد، می‌تواند مدلی برای صحبت دیپلمات‌هایی که خود را انقلابی دانسته و داعیه حق مردم را دارند تلقی شود.
انتهای این دیدار تنها صداقتی مثال‌زدنی و یک‌رنگی با مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران بود که نمایان می‌شد یکرنگی که شاید خیلی وقت بود از مذاکره‌کننده‌های کشور شاهد نبودیم. کمتر مذاکره‌کننده‌ای در این سال‌ها حاضر بود مقابل دوربین سخن گفته و تقریبا از زمان برجام تاکنون کسی درباره آنچه تعهد داده شد به صراحت با مردم سخن نگفت چراکه هر چه گفته شد از جمله ناتوانی روسای جمهوری امریکا در نقض آن، برداشتن یکباره همه تحریم‌ها و... محقق نشد.

بازتاب دیدار آبه با رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان

اما دیدار آبه شینزو با رهبر انقلاب در رسانه‌های بین‌المللی بازتاب گسترده‌ای داشت.
نشنال نوشت: آبه در دومین روز از سفرش به تهران با هدف کاهش تنش‌ها در خاورمیانه، با رهبر ایران دیدار کرد.
یورونیوز نوشت: نخست‌وزیر ژاپن پس از دیدار با رهبر ایران، گفت که آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کرده ایران به دنبال ساخت و استفاده از سلاح هسته‌ای نیست.
خبرگزاری رویترز نوشت: رهبر ایران به نخست‌وزیر ژاپن گفت که پاسخی به رئیس‌جمهوری آمریکا نخواهد داد.
پایگاه اینترنتی روزنامه داکا تریبیون نوشت: شینزو آبه با رهبر ایران دیدار کرد تا از تنش‌ها در منطقه بکاهد.
پایگاه اینترنتی مجله یواس نیوز هم نوشت: رهبر ایران گفت که این کشورش قصدی مبنی بر تولید تسلیحات هسته‌ای ندارد.
الجزیره نوشت: ترامپ سزاوار تبادل پیام نیست و من هیچ پاسخ یا پیامی خصوصی برای او ارسال نمی‌کنم. ما شرعا ساخت سلاح هسته‌ای را ممنوع کرده‌ایم. اگر می‌خواستیم چنین کاری را انجام دهیم، واشنگتن هیچ کاری نمی‌توانست کند. اینکه ترامپ می‌گوید قصد تغییر رژیم را ندارد یک دروغ است زیرا اگر می‌توانست این کار را انجام دهد، انجام می‌داد اما نمی‌تواند.
راشاتودی نوشت: رهبر ایران در دیدار با آبه تاکید کرد ایران دنبال ساخت بمب هسته‌ای نیست و حتی اگر قصد چنین کاری را داشت، آمریکا نمی‌توانست جلوی ما را بگیرد. رهبر انقلاب تاکید کرد تمایلی هم ندارد پیامی از ترامپ دریافت کرده و یا برایش پیام خصوصی بفرستد.
تلویزیون ژاپن در گزارشی جدید با اشاره به دیدار "آبه شینزو" نخست‌وزیر این کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام کرد، رهبر ایران در این دیدار به آبه گفته است که ایران به آمریکا اعتماد ندارد و تا زمانی که فشار باشد با واشنگتن مذاکره نخواهد کرد. "ان‌اچ‌کی" روز پنجشنبه گزارش کرد در این دیدار رهبر عالی ایران بر عدم مذاکره با ایالات متحده آمریکا تاکید کرده است. گزارش می‌افزاید: دفتر رهبر ایران در آغاز نشست نخست وزیر ژاپن نوشت که آیت‌الله خامنه‌ای پیشنهاد آبه برای انتقال پیام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را رد کرد. رهبر انقلاب اسلامی به آبه گفته است: «ما در حسن‌نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم اما درخصوص آنچه از رئیس‌جمهوری آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم، هیچ پاسخی به ترامپ ندارم و نخواهم داد».


درخواست‌های ترامپ و پاسخ‌های رهبر انقلاب
«آبه شینزو» در دیدار با رهبری حامل ۵ درخواست ترامپ از آیت‌الله خامنه‌ای بود که رهبر انقلاب صراحتا اعلام کردند که هیچ پاسخی به ترامپ نمی‌دهند.
رسانه‌های ژاپنی نوشتند: «آبه در دیدار ترامپ در سال ۲۰۱۶ گفته "ما روابط دوستانه‌ای با ایران داریم. من می‌توانم با رهبر عالی این کشور ملاقات کنم". رئیس‌جمهور آمریکا نیز در واکنش به سخنان آبه می‌گوید "جدی می‌گویید؟ واقعاً می‌توانید با او دیدار داشته باشید؟"» در این دیدار «آبه شینزو» با بیان اینکه «من قصد دارم پیام رئیس‌جمهور آمریکا را به جنابعالی برسانم»، صریحاً ۶ درخواست آمریکا را به نقل از دونالد ترامپ خطاب به مقام معظم رهبری اعلام کرد و رهبر انقلاب نیز خطاب به نخست‌وزیر ژاپن مورد به مورد به درخواست‌های رئیس‌جمهور آمریکا، پاسخ‌های صریح و شفاف ارائه کردند.
رهبر انقلاب: من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.
ترامپ: آمریکا قصد تغییر رژیم در ایران را ندارد.
رهبر انقلاب: این یک دروغ است زیرا اگر آمریکا می‌توانست این کار را انجام دهد، انجام می‌داد اما نمی‌تواند.
ترامپ: می‌خواهیم درباره موضوع هسته‌ای مذاکره کنیم.
رهبر انقلاب: ایران به مدت پنج، شش سال در موضوع هسته‌ای با آمریکا و اروپایی‌ها در قالب ۱ + ۵ مذاکره کرد و به یک نتیجه هم رسید، اما آمریکا زیر این توافق و قرارداد قطعی زد، بنابراین کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافق‌ها زده، مذاکره کند؟
ترامپ: عزم آمریکا جلوگیری از ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران است.
رهبر انقلاب: ما با سلاح هسته‌ای مخالفیم و فتوای شرعی من حرام بودن ساخت سلاح هسته‌ای است اما این را بدانید که اگر ما قصد ساخت سلاح هسته‌ای داشتیم، آمریکا هیچ کاری نمی‌توانست بکند و اجازه ندادن آمریکا، هیچ مانعی ایجاد نمی‌کرد.
ترامپ: آمریکا آماده مذاکرات صادقانه با ایران است.
رهبر انقلاب: ما این حرف را اصلاً باور نمی‌کنیم زیرا مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ، صادر نمی‌شود. صداقت در میان مقامات آمریکایی بسیار کمیاب است.
ترامپ: مذاکره با آمریکا موجب پیشرفت ایران خواهد شد.
رهبر انقلاب: ما به لطف خداوند، بدون مذاکره با آمریکا و با وجود تحریم هم به پیشرفت خواهیم رسید.

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 109376
 
Share/Save/Bookmark