میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۳:۴۱
 
 
شروعي بر يك عزم جدي
طبق اعلام رسانه‌ها قرار است امروز دادگاه مهدي هاشمي‌رفسنجاني برگزار شود. دادگاهي كه پس از گذشت بيش از دو ‌سال از بازگشت...

طبق اعلام رسانه‌ها قرار است امروز دادگاه مهدي هاشمي‌رفسنجاني برگزار شود. دادگاهي كه پس از گذشت بيش از دو ‌سال از بازگشت فرزند آقاي هاشمي، حساسيت‌هاي زيادي را به دنبال خواهد داشت. اينكه فرزند يكي از مسئولان كشور، به عنوان متهم در جايگاه قرار گيرد و به اتهامات وارده، پاسخ بگويد قطعا اتفاق مباركي است.
در بند چهاردهم اصل سوم قانون اساسي نظام جمهوري اسلامي ايران به «تساوی‏ عموم‏ در برابر قانون» اشاره شده است. در واقع قرار بر اين بوده و هست كه همه افراد جامعه در هر طبقه، قشر و قوميتي در برابر قانون كشور يكسان ديده شوند.
اما متاسفانه در برخي موارد چنين نشده است و برخي صاحبان قدرت، ثروت و سياست همواره سعي كرده‌اند از زير بار اتهامات خود شانه خالي كنند و به نوعي پاسخگو نباشند.
شايد در تاريخ پس از انقلاب اسلامي مرحوم آيت‌الله محمدي‌گيلاني را بتوان يك نقطه عطف دانست.
اما در همين تاريخ انقلاب كشورمان نمونه‌هايي را هم سراغ داريم كه نتوانستند از بين نزديكان و قانون، دومي را انتخاب كنند و تا جايي كه توانستند، به عنوان سپر محافظ فرزندان و نزديكان خود در مقابل قانون ايستادند. نمونه بارز آن را مي‌توان در نامه‌هاي حضرت امام به مرحوم منتظري مشاهده كرد.
حضرت امام(ره) در نامه‌هايي كه به وي مي‌نويسد، او را با چنين جملاتي خطاب قرار مي‌دهد: «شما حاصل عمر من بوده‌اید، و من به شما شدیدا علاقه‌مندم»، اما در مقابل، نمي‌تواند حكم الهي و قانون را زير پا بگذارد و اتفاقا دليل اين برخورد جدي با قائم‌مقام آن زمان رهبري، عدم برخورد جدي وي با نزديكانش است.
اينكه امام خميني «با دلي شکسته و سینه‌ای گداخته از آتش بی‌مهری‌ها» از مرحوم منتظري مي‌خواهد افراد بيت خود را عوض كند و سهم امام را بر حلقوم منافقین و گروه مهدی هاشمی و لیبرال‌ها نریزد، نشان از جديت ايشان در انجام تكليفات شرعي دارد. حضرت امام در همان نامه خطاب به مردم مي‌نويسند: «من با خدای خود عهد کردم که از بدی افرادی که مکلف به اغماض آن نیستم هرگز چشم‌پوشی نکنم. من با خدای خود پیمان بسته‌ام که رضای او را بر رضای مردم و دوستان مقدم دارم؛ اگر تمام جهان علیه من قیام کنند دست از حق و حقیقت برنمی‌دارم. من کار به تاریخ و آنچه اتفاق می‌افتد ندارم؛ من تنها باید به وظیفه شرعی خود عمل کنم. من بعد از خدا با مردم خوب و شریف و نجیب پیمان بسته‌ام که واقعیات را در موقع مناسبش با آنها در میان گذارم. تاریخ اسلام پر است از خیانت بزرگانش به اسلام؛ سعی کنند تحت تاثیر دروغ‌های دیکته شده که این روزها رادیوهای بیگانه آن را با شوق و شور و شعف پخش می‌کنند نگردند. از خدا می‌خواهم که به پدر پیر مردم عزیز ایران صبر و تحمل عطا فرماید و او را بخشیده و از این دنیا ببرد تا طعم تلخ خیانت دوستان را بیش از این نچشد. ما همه راضی هستیم به رضایت او؛ از خود که چیزی نداریم، هر چه هست اوست»
اما متاسفانه جريان مرحوم منتظري، آخرين نمونه از حمايت برخي افراد از جريان موسوم به «آقازاده‌ها» نبود.
متاسفانه مقاومت در برابر قانون، اتفاق نامباركي بود كه همين آقازاده‌ها رقم زدند، اما قطعا برگزاري دادگاه امروز فرزند رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، مي‌تواند شروع دوباره‌اي براي عزمي كه از ابتداي انقلاب داشتيم باشد. نتيجه دادگاه مهدي هاشمي خارج از فشارهاي رايج، مي‌تواند منشا خير باشد. فرقي نمي‌كند، چه نتيجه‌اي رقم بخورد. مهم اين است كه دستگاه قضا محكم و استوار بايستد و از هيچ فشاري نهراسد. آن‌وقت مي‌توان اميدوار بود كه برخي آقازاده‌هاي ديگر هم پايشان به دادگاه باز شود و در مقابل اتهاماتي كه بر آنها وارد است پاسخگو باشند.

کد مطلب: 88387
, مولف : مهدي رجبي
 
Share/Save/Bookmark