میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۴
 
 
دهها کشور و نهاد بین‌المللی در نشست دمشق تاکید کردند
آوارگان سوری گروگان سیاسی‌کاری غرب

نشست بین المللی بازگشت آوارگان سوری در دمشق در حالی برگزار شد که حاضران، سیاست‌ بازی غرب در سوء استفاده از آوارگان برای اهداف سیاسی علیه سوریه و امنیت خاورمیانه را ریشه ادامه یافتن بحران آوارگان عنوان داشتند.
رئیس جمهور سوریه با بیان اینکه بسیاری از آوارگان کشورش خواستار بازگشت هستند، گفت،‌ برخی کشورهای غربی مانع بازگشت آوارگان سوریه می‌شوند.«بشار اسد» رئیس جمهور سوریه، دیروز در اجلاس بین‌المللی بازگشت آوارگان سوریه، گفت، برخی کشورهای غربی از آوارگان برای اغراض سیاسی بهره‌برداری می‌کنند.به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، اسد با بیان اینکه «این کشورها، با ارعاب و تطمیع مانع بازگشت آوارگان می‌شوند» گفت، «پیگیرانه برای بازگرداندن هر آواره‌ای [از کشورمان] به سوریه تلاش می‌کنیم اما موانع متعددی در این راه هست». اسد با بیان اینکه «اکثریت قاطع سوری‌ها در خارج از کشور، تمایل دارند که به میهن خود بازگردند» از کشورهایی که پذیرای آوارگان سوری شدند بویژه از کمک‌های ایران و روسیه تشکر کرد و گفت «به طور ویژه از دوستان روس به دلیل تلاش و اقدام پیگیرانه برای برگزاری این اجلاس که تلاش‌های بین‌المللی متعددی برای ناکام گذاشتنش صورت گرفت تشکر می‌کنم. همچنین از دوستان ایرانی که برای این امر تلاش کردند و برای کاستن از تبعات جنگ و محاصره (تحریم) حمایتی واقعی کردند، تقدیر می‌کنم».اسد گفت: آوارگان سیاست کشورهای حامی تروریسم را رد می‌کنند. کشورهای اروپایی و آمریکا از طریق حمایت از تروریسم، سوری‌ها را از کشورشان آواره کردند. این کشورها با فعال کردن داعش در سال ۲۰۱۴ مانع تحقق ثبات در سوریه شدند.
رئیس جمهور سوریه در پایان سخنرانی ابراز امیدواری کرد که این اجلاس سبب همکاری بیشتر برای پایان دادن به «بحران انسانی» در سوریه شود که «بزرگترین هجمه وحشیانه غربی» آن را ایجاد کرده است.
اجلاس آوارگان سوریه دیروز با حضور نمایندگانی از ۲۷ کشور و چندین نهاد بین‌المللی در دمشق برگزار شد. دمشق گفته بود سه کشور عربی در این اجلاس حضور دارند و از ترکیه نیز هیچ دعوتی به عمل نیامده است. در همین حال شبکه خبری المیادین خبر داد که رئیس سازمان الحشد الشعبی (بسیج مردمی) عراق وارد دمشق شده است.الفیاض پنجم شهریور ماه گذشته با اسد دیدار کرده بود. رئیس جمهور سوریه و رئیس سازمان الحشد الشعبی در این دیدار، بر ریشه کن کردن تروریسم در این دو کشور تأکید کردند.
همزمان با برگزاری این نشست پرسنل نظامی روسیه از مرکز آشتی طرف‌های متخاصم وزارت دفاع بیش از چهار تن کمک‌های بشردوستانه به ساکنان فضان، یک شهرک در استان حلب سوریه، توزیع کرده اند.
از سوی دیگر «شربل وهبه» وزیر خارجه لبنان در جریان نشست بازگشت آوارگان سوری به ایراد سخنرانی پرداخت. بر اساس این گزارش، وی گفت: واقعیت این است که جامعه جهانی اراده ای برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشور خود ندارد. وزیر خارجه لبنان همچنین اظهار داشت: یکی از بزرگترین موانع در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور خود فقدان اراده کافی نزد جامعه جهانی است. به نظر می رسد که در این عرصه حُسن نیتی وجود ندارد.وی افزود: لبنان بسیار امیدوار است که صلح و ثبات در سراسر سوریه برقرار شود. مسأله آوارگان سوریه مشکلاتی را نیز برای ما ایجاد کرده است و ما تمام تلاش خود را برای حل و فصل این مسأله بکار گرفته و خواهیم گرفت.از سوی دیگر، «الکساندر لاورنتیف» نماینده «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در کنفرانس آوارگان سوری نیز اظهار داشت: مسکو به صورت همه‌جانبه از فرایند بازگشت آوارگان سوری به مناطق محل سکونت خود حمایت به عمل می آورد.
همچنین نماینده وزیر خارجه روسیه مخالفت آمریکا با مشارکت در کنفرانس بین المللی آوارگان سوریه را گواهی بر دوگانگی استانداردها در قبال سوریه عنوان کرد.لاورنتیف به نمایندگی از لاوروف گفت، کمک به بازگشت آوارگان سوری ضمن احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت مهمترین اقدام برای تضمین ثبات دراز مدت در سوریه است. رئیس «مرکز هماهنگی بازگشت پناهندگان روسیه و سوریه» می‌گوید که نیروهای آمریکایی در حال آموزش دهها داعشی برای استفاده از آنها در تشکیلات شبه نظامیان وابسته به خود در سوریه است.

کد مطلب: 116062
 
Share/Save/Bookmark