میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۲
 
 
گشتی در خیابان‌های انگلیس
سال ۹۶ در حالی آغاز شد که همچنان مسئله امنیت و تروریسم از اصلی‌ترین محورهای...

سال ۹۶ در حالی آغاز شد که همچنان مسئله امنیت و تروریسم از اصلی‌ترین محورهای تحولات جهانی است. غرب آسیا در شرایطی همچنان کانون اصلی تحولات بوده که در اروپا نیز بحران‌های امنیتی متعددی مشاهده می‌شود. اين روزها از لندن خبرهاي متعددي در باب حملات تروريستي منتشر مي‌شود كه لايه‌هاي پنهاني را در خود دارد. انگليس اين روزها با فضايی كاملا امنيتي همراه است كه برگرفته از اخبار و گزارش‌هاي منتشره در باب حملات تروريستي است كه از آن جمله ادعاي حمله تروريستي در لندن توسط فردي كه قبلا در عربستان حضور داشته است.
اين وضعيت در حالي بر اين كشور حاكم است كه در تحليل آن چند نكته قابل توجه است. نخست آنكه وضعيت مذكور بيانگر ناتواني سران انگليس در تامين امنيت مردم است كه واهي بودن ادعاي توان آنها در امنيت جهان را نشان مي‌دهد. آناني كه توان امنيت داخلي را ندارند قطعا نمی‌توانند در امنيت جهان نقشي داشته باشند. نكته ديگر ماهيت سعودي يكي از اين حملات تروريستي است. اين مسئله گواهي بر ماهيت تروريسم پروري سعودي است كه نقش مخرب آن در امنيت جهان را نشان مي‌دهد. اين در حالي است كه انگليس از حاميان سعودي است و حتي زمينه‌ساز رياست آن بر شوراي حقوق بشر شد.
در كنار اين مسائل يك نكته مهم وجود دارد و آن سوء استفاده انگليس از اين وضعيت براي اهداف خود است. تشديد فضاي امنيتي براي سركوب مخالفان سرمايه‌داري و نظام سلطنتي حاكم بر كشور در كنار توجيه جاسوسي گسترده از مردم در كنار توجيه حملات به سوريه و عراق از جمله اين اقدامات است. انگلیس این روزها رسما خروج از اتحادیه اروپا را اعلام داشته در حالی که از یک سو با بحران اقتصادی مواجه است و از سوی دیگر در تحمیل خواسته‌های خود به اتحادیه اروپا در قالب برگزیت ناتوان است. رویکرد به فضاسازی امنیتی می‌تواند مولفه‌ای برای کاهش اعتراض‌های مردمی به بحران اقتصادی و نیز کمر‌نگ سازی ناتوانی انگلیس در اتحادیه اروپا باشد. نكته ديگر اقدامات انگليس در حمايت از سعودي در كشتار مردم يمن و بحرين است. انگليس با ادعاي مقابله با تروريسم به تسليح سعودي مي‌پردازد كه نتيجه آن كشتار مردم يمن و بحرين و حمايت سعودي از تروريست‌ها در عراق و سوريه است.
با توجه به اين شرايط مي‌توان گفت آنچه در خيابان‌هاي لندن مي‌گذرد ناتواني سران انگليس در تامين امنيت مردم است در حالي كه با ايجاد فضاي حاشيه‌اي ضمن پنهان‌سازي اين ناتواني به دنبال توجيه اقدامات ضد بشري و سركوب‌گرايانه خود در داخل و خارج و نيز حمايت از جنايات سعودي است.

کد مطلب: 98836
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark