میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۶
 
 
سفیر ایران در لندن:
آمریکا نمی‌تواند ایران را مجبور به هیچ مذاکره‌ای کند

سفیر ایران در انگلیس گفت: آمریکا نمی‌تواند ایران را به زور وادار به ورود به هیچ مذاکره‌ای کند و آنچه آمریکا انجام می‌دهد تروریسم اقتصادی است.
حمید بعیدی‌نژاد گفت: آمریکا نمی‌تواند ایران را به زور وادار به ورود به هیچ مذاکره‌ای کند و آنچه آمریکا انجام می‌دهد تروریسم اقتصادی است. آنچه از آمریکا می‌خواهیم این است که یک کشور نرمال و عادی باشد و در روابط اقتصادی خارجی ایران مداخله نکند، کشورها را به علت روابط با ایران تهدید نکند.
سفیر ایران در انگلستان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا و در پاسخ به کریستین امانپور مجری این شبکه درباره تهدید ایران مبنی بر جلوگیری از صدور نفت از خلیج‌فارس گفت: مقامات عالی ایران تاکید کرده‌اند که اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند اجازه نخواهند داد سایرین هم نفت‌شان را صادر کنند، اما اطلاق این موضع به وضعیت فعلی یک سوءاستفاده از اظهارات مقامات ایرانی است.
وی افزود: روشن است که ما هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم و صادرات نفت ایران ادامه دارد. البته اگر زمانی برسد که ما نتوانیم نفت‌مان را از طریق منطقه صادر کنیم شرایط جدیدی رخ خواهد داد و ایران شهامت آن را دارد که خیلی روشن اعلام کند که به دیگران اجازه نمی‌دهد که آنها هم از منطقه نفت صادر کنند اما هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم.
بعیدی‌نژاد در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آمریکا ادعا کرده است که براساس ارزیابی آنها ایران عامل آسیب رساندن به نفتکش‌هاست گفت: این ارزیابی باید مبتنی بر شواهد و مدارک باشد. ما می‌خواهیم که شواهد و مدارک و مستندات خود را ارائه کنند، اگر فیلمی دارند تمام فیلم را ارائه کنند نه یک فیلم مغشوش و منقطع و دستکاری شده. این هنر نیست که فقط ارزیابی داشته باشیم خب هرکس می‌تواند یک ارزیابی داشته باشد.
وی افزود: افکار عمومی هم ارزیابی خودشان را از این حادثه دارند دیگر کشورها هم ارزیابی خودشان را دارند. اما وقتی از ارزیابی صحبت می‌کنیم که می‌خواهد مبنای اقدام بین‌المللی باشد، این ارزیابی فقط زمانی قابل اتکا است که متکی به شواهد و واقعیت‌ها باشد.
بعیدی‌نژاد با بیان اینکه به این تعبیر تاکنون هیچ مستندی ارائه نشده است گفت: سوال ما و کشورها و تحلیلگران و نخبگان بین‌المللی از آمریکا این است که اگر فیلمی دارد فیلم کامل حادثه را منتشر کند، نه فیلمی که منقطع و دستکاری شده و وضوح ندارد.
وی افزود: اگر کسی ادعا می‌کند اطلاعاتی درباره این حادثه دارد باید حتماً آن را در اختیار ایران قرار دهد. این منطقه بخشی از ایران است، امنیت آن از منافع حیاتی ایران است و تأمین امنیت آن هم برعهده ماست. کشتی‌های زیادی روزانه از این منطقه عبور می‌کنند و ما بیشترین سواحل را در خلیج‌فارس داریم. اینجا منطقه ماست و به امنیت آن بیش از همه حساس هستیم.
سفیر ایران در انگلستان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه عوامل حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان چه کسانی اند؟ گفت: عوامل حادثه دریای عمان می‌توانند کسانی باشند که از جنگ و تنش نفع می‌برند، سناریوی کسانی است که میلیاردها دلار روی به دام انداختن آمریکا در یک جنگ دیگر در منطقه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و با شدت آن را پیش می‌برند. آنها کاملاً مصممند نگذارند پروژه ایجاد جنگ شکست بخورد و ترامپ تصمیم دیگری غیر از جنگ بگیرد.

کد مطلب: 109466
 
Share/Save/Bookmark