میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۹
 
 
در منامه چه می‌خواهند
خیانت های بحرین به فلسطین از اعزام هیات به سرزمین‌های اشغالی و نیز میزبانی از مقامات صهیونیست و البته اقدام علیه مقاومت و حامیان فلسطین وار

خیانت های بحرین به فلسطین از اعزام هیات به سرزمین‌های اشغالی و نیز میزبانی از مقامات صهیونیست و البته اقدام علیه مقاومت و حامیان فلسطین وارد فازهای جدیدی شده که برگزاری نشست منامه از آن جمله است. گویی بحرین نمی خواهد از سعودی و امارات در خیانت به فلسطین و جهان اسلام عقب بماند و عالی ترین سطح خیانت یعنی سازش کل کشورهای عربی را در پیش گرفته است. نشست اقتصادی بحرین به عنوان اولین گام در راستای اجرای طرح موسوم به معامله قرن قرار است امروز و فردا در منامه برگزار شود. معامله قرن همان طرح صلح دولت فعلی آمریکاست که بر اساس آن فلسطینی‌ها ناچار می‌شوند امتیازهای بسیاری به رژیم صهیونیستی بدهند. جرد کوشنر مشاور کاخ سفید در روند صلح منطقه، اعلام کرد که نخستین مرحله طرح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شامل پیشنهاد سرمایه‌گذاری با ارزش ۵۰ میلیارد دلار در اراضی فلسطین، مصر، اردن و لبنان است.
بسیاری بر این عقیده‌اند که طرح مارشالی که دولت آمریکا این بار برای فلسطینی‌ها در نظر دارد با طرح مارشال سال ۱۹۴۸ واشنگتن توفیر بسیاری دارد؛ آن طرح برای نجات مردم اروپای غربی خسته از جنگ جهانی دوم بود که کشورهایشان به ویرانه‌هایی بدل شده بود و هیچ طرح پشت پرده‌ای را با خود نداشت اما طرح دولت دونالد ترامپ طرح‌های پشت پرده دیگری دارد که هیچ بویی از صلح برای مردم فلسطین از آن به مشام نمی‌رسد. در راس این طرح‌های پشت پرده، واداشتن فلسطینی‌ها به ماندن در کشورهای دیگر و فراموش کردن سرزمین‌ آبا و اجدادی‌شان است که سال‌ها، دشواری‌های فراق را در آرزوی وصال دوباره آن تحمل کرده‌اند. در اصل آمریکا به دنبال حذف حق بازگشت است در حالی که با انتقال سفارت به قدس نیز طرح حذف مسئله قدس را رقم زده و حال به دنبال حذف حق بازگشت است.
کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ و طراح اصلی طرح به اصطلاح صلح آمریکا برای نزاع قدیمی رژیم صهیونیستی و فلسطین موسوم به معامله قرن به تازگی از جزئیات بخش اقتصادی طرح معامله قرن به ارزش ۵۰ میلیارد دلار رونمایی کرد. او می‌گوید: وقتی آنها (مخالفان طرح) به معامله قرن حمله می‌کنند برایم خنده‌دار است، چون از نظر من اگر آنها شجاعت اجرای آن را داشته باشند درک خواهند کرد که این یک "فرصت قرن" است! جالب توجه آنکه در توجیه این نشست دبیرکل اتحادیه عرب در سخنانی از کسری بودجه تشکیلات خودگردان به میزان ۷۰۰ میلیون دلار خبر داد.
هر چند که آمریکا به دنبال تحمیل این طرح به کشورهای عربی است که مخالفت های جهان اسلام و ملت های عربی عملا آن را ناکام ساخته است چنانکه نشستی با حضور ۱۰۰ روحانی فلسطینی و لبنانی، به دعوت هیأت علمای مسلمان و انجمن علمای فلسطین در لبنان در مسجد الحسین شهر «صیدا» در جنوب لبنان برگزار و همگان بر مخالفت با نشست منامه تاکید کردند. بر این اساس می‌توان گفت که نشست منامه بیشتر به گرفتن عکس یادگاری و تبلیغات رسانه ای ختم می شود و نتیجه نهایی آن نیز آشکارتر شدن چهره خیانت‌کار بحرین به فلسطین و جهان اسلام خواهد بود. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 109565
 
Share/Save/Bookmark