میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۹
 
 
حراج ۶۰ تن طلا رخ داد؛
بازار سکه همچنان سکه
بازار سکه همچنان سکه
 
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به التهابات شدید قیمتی در بازار سکه، گفت: بهای سکه از هیچ منطق و قاعده‌‌ای پیروی نمی‌کند. محمد کشتی‌آرای با بیان اینکه بازار سکه روی موج شایعه و التهاب سوار است، اظهار داشت: این موج باعث شد روز گذشته بهای سکه ۲۵۰ هزار تومان نوسان داشته باشد و این التهابات و شایعه‌پراکنی‌ها بازار را با تلاطم عجیبی مواجه کرده است. وی افزود: قیمت‌های فعلی در تهران و شهرستان‌ها متفاوت بوده و خارج از قاعده است؛ در واقع بهای سکه از هیچ منطق و قاعده‌‌ای پیروی نمی‌کند.کشتی‌آرای در پاسخ به این سوال که مبنای نرخ ارز برای بازار سکه و طلا چه نرخی است، گفت: قیمت ارز برای بازار سکه نامشخص است، زیرا هم‌اکنون صرافی‌ها معامله‌ای انجام نمی‌دهند،هر خرید و فروشی بالاتر از ۴۲۰۰ تومان و خارج از سیستم بانکی غیرقانونی محسوب می‌شود اما دلالان با نرخ‌های مختلفی معامله می‌کنند. وی با بیان اینکه روز یکشنبه قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به سطح بی‌سابقه ۲۰۷ هزار تومان رسید، تصریح کرد: پس از این رکوردشکنی مجددا بهای طلا به زیر ۲۰۰ هزار تومان بازگشت. این نوسان‌های عجیب حکایت از عدم تبعیت بازار از تحولات بازار جهانی طلا و بازار ارز دارد و به نظر می‌رسد این بازار فعلا بر روی موج شایعات سوار است.

در دوره چند ماهه پیش‌فروش و حراج سکه حدود هفت میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه سکه فروخته شد که در مجموع نزدیک به ۶۰ تن طلا را از بانک مرکزی به سوی مردم سرازیر خواهد کرد.
پیش‌فروش سکه با اعلام بانک مرکزی از دیروز پایان یافته و دیگر در شعب بانک ملی خبری از متقاضیان این طرح نیست. از اوایل سال جاری حراج سکه که از اواخر آذرماه سال گذشته شروع شده بود، تمام شد و در نهایت طرح‌های بانک مرکزی برای تعادل بازار سکه و جذب نقدینگی سرگردان در بازار ارز به پایان رسید.
آمار نهایی از پیش‌فروش و همچنین حراج نشان می‌دهد که حدود هفت میلیون قطعه سکه تمام بهار آزادی در دوره کمتر از سه ماهه پیش‌فروش شد و همچنین حدود ۲۶۰ هزار سکه تمام بهار و ۲۲۵ هزار قطعه سکه نیم بهار در حراج فروش رفت. بررسی آمار و محاسبه حجم طلای مورد نیاز براساس قیمت هر گرم، برای ضرب سکه‌های فروش رفته از این حکایت دارد که برای حدود هفت میلیون و ۲۶۰ هزار قطعه سکه‌های تمام با توجه به اینکه هر سکه تمام ۸.۱۳۳ گرم وزن دارد، در نهایت نزدیک به ۵۷ تن طلا و از سوی دیگر برای ۲۲۵ هزار قطعه سکه نیم بهار آزادی (هر نیم سکه ۴.۰۶۶ گرم) نزدیک به دو تن طلا لازم است و در این شرایط باید در مجموع تا مرز ۶۰ تن شمش طلا برای ضرب این سکه‌ها و پاسخگویی به نیاز خریداران باید ذوب شود.
اگر براساس قیمت طلای ۱۸ و ۲۴ عیار موجود هزینه طلاهای مصرف شده محاسبه شود، با توجه به اینکه در حال حاضر هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۱۹۶ هزار تومان است، برای این ۶۰ تن بالغ بر ۱۱ هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان و اگر طلای مورد استفاده ۲۴ عیار باشد بیش از ۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه خواهد شد.
حال اینکه این سکه‌ها تا چه میزان از موجودی سکه‌های ضرب شده تامین و چه مقدار از موجودی طلا باید تامین شود، آمار مشخصی در دست نیست. در عین حال که موجودی طلای در دسترس بانک مرکزی نیز رقم معینی ندارد و تنها آمار در اختیار مربوط به ترازنامه سال ۱۳۹۴ است؛ چراکه این بانک برای دو سال گذشته تاکنون ترازنامه‌ای منتشر نکرده است. در ترازنامه سال ۱۳۹۴، موجودی طلای بانک مرکزی نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۳ تا ۵۰۰ میلیارد تومان رشد داشته است. متوسط قیمت هر گرم طلا در سال ۱۳۹۴ حدود ۹۵ هزار تومان بوده و می‌توان تخمین زد موجودی طلای در دسترس بانک مرکزی در آن زمان نزدیک به ۱۰۰ تن بوده است و اگر بر مبنای طلای ۱۸ عیار مورد محاسبه قرار گیرد به ۸۰ تن می‌رسد.
موجودی طلا در دو سال گذشته به طور حتم با رشد مواجه بوده ولی در هر صورت نزدیک به ۶۰ تن از آن باید صرف سکه‌هایی شود که بانک مرکزی در چند ماه گذشته طی طرح پیش‌فروش و حراج سکه فروخته است.
اما حراج و پیش‌فروش از زمانی در دستور کار قرار گرفت که قیمت سکه در نیمه دوم سال گذشته روند رو به رشدی را ادامه داد و از حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در شهریور ۱۳۹۶ تا بالای دو میلیون تومان در آخرین نرخ‌ها پیش رفت. در حراج سکه، بانک مرکزی سه روز در هفته قیمت پایه را تعیین کرد و حراج در بانک کارگشایی برای سکه‌های تمام و نیم بهار آزادی انجام شد. حتی در روزهای آخر حراج، قیمت فروش تا یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هم رسید.
در پیش‌فروش که از بهمن‌ماه پارسال در دستور کار قرار گرفت و عمدتا در سر رسیدهای چند ماهه انجام شد، قیمت‌ها متفاوت تعیین شده بود و بر این اساس برآیند دقیقی از مبلغ دریافتی بانک مرکزی بابت فروش سکه در حراج و پیش‌فروش وجود ندارد.
این در حالی است که در پیش‌فروش در هفت سررسید تعیین شده، قیمت‌ سکه تحویل یک ماهه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، ۹ ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یک ساله یک میلیون و۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان تعیین شد.
بانک مرکزی متعهد شده که سکه‌های ثبت نامی را کالایی تحویل داده و به هیچ عنوان قرار نیست معادل نقدی آن پرداخت شود.

کد مطلب: 104263
 
Share/Save/Bookmark