میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۴
 
 
فلسطینی‌ها، لبنانی‌ها و عراقی‌ها بر مقابله با طراحی‌های بی‌ثبات‌ساز آمریکا تاکید کردند
مقاومت تنها پرچم بر افراشته
مقاومت تنها پرچم بر افراشته
 

آمریکایی‌ها در حالی طی هفته‌های اخیر سناریوی طراحی علیه مقاومت را تشدید کرده‌اند که دامنه آن را در عراق، سوریه، لبنان و فلسطین می‌توان مشاهده کرد که جریان‌های سیاسی و مردم در این کشورها با حمایت از مقاومت و تاکید بر مقابله با آمریکا، این سناریو را در مسیر شکست قرار داده‌اند.
آمریکا در حالی درگیر مسئله کرونا و انتخابات است که در عرصه سیاست خارجی همچنان بر اصل بحران سازی تاکید دارد چنانکه در بسیاری از کشورهای خاورمیانه این روند را می‌توان مشاهده کرد. در فلسطین با طرح الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی، در لبنان با طرح فتنه انگیزی سفیر و ایجاد اعتراض‌های جهتدار خیابانی، در قبال سوریه با قانون تحریمی سزار و در عراق نیز با یورش به نیروهای حشدالشعبی این سناریو را اجرا می سازد. سناریویی که با واکنش‌های متعددی همراه شده است چنانکه انجمن علماء بیروت در بیانیه‌ای اظهارات فتنه جویانه «دوروثی شیا» سفیر آمریکا در لبنان را محکوم و تاکید کرد که این مداخلات فتنه‌ انگیز در امور داخلی لبنان باید به پایان برسد اتهام به مقاومت، توهین و تجاوز به ملت لبنان است و دولت لبنان باید بر اساس قوانین روابط دیپلماتیک با آن برخورد کند.انجمن علماء لبنان بر لزوم احترام و ارزش به حاکمیت کشور تاکید کرد و در ادامه افزود ما در برابر اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی تحت حمایت و دخالت آمریکا،قربانی‌های زیادی را در لبنان داشتیم که نشان می‌دهد آمریکا یک قله تروریسم سازمان یافته در جهان است. از سوی دیگر انجمن وکلا در جنبش حزب‌الله لبنان از حکم منع سفیر آمریکا از مصاحبه با رسانه‌ها استقبال کرد و وزیر اطلاع‌رسانی لبنان اظهارات سفیر آمریکا مبنی بر انجام عذرخواهی رسمی از وی را تکذیب کرد.

آماده‌باش مقاومت در فلسطین
در همین حال از فلسطین نیز خبر می‌رسد که در برابر طراحی صهیونیست‌ها برای اشغال کامل کرانه باختری شاخه‌های نظامی گروه‌های مقاومت فلسطینی خود را برای پاسخگویی به طرح اشغال کرانه باختری آماده کرده‌اند و دستوراتی از رهبران خود در این باره گرفته‌اند.
منابع وابسته به گروه‌های مقاومت فاش کردند، شاخه‌های نظامی این گروه‌ها اقدامات میدانی لازم را اتخاذ کرده‌اند تا در صورت اجرایی شدن طرح رژیم صهیونیستی برای اشغال کرانه باختری به آن پاسخ دهند.
این منابع اعلام کردند، رهبران گروه‌های فلسطینی دستوراتی به فرماندهان شاخه‌های نظامی برای آمادگی در این خصوص ابلاغ کرده‌اند.«ابوعبیده» سخنگوی شاخه نظامی حماس «القسام» اخیرا هشدار داد: مقاومت تصمیم برای الحاق (اشغال کرانه باختری) را اعلام جنگ علیه خود می‌داند و کاری خواهد کرد که دشمن صهیونیستی به خاطر این تصمیم انگشت پشیمانی به دندان بگیرد.جنبش‌های فلسطینی حماس و جبهه مردمی با برگزاری نشستی بر لزوم مقاومت فراگیر تأکید کردند و افزودند، هر وجبی از خاک فلسطین که مورد هدف طرح اشغال باشد، میدان درگیری با دشمن صهیونیستی شمرده شود. در همین حال فلسطینی‌ها خود را برای برگزاری «هفته خشم» در سراسر جهان علیه الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی آماده می‌کنند.خبر دیگر از چالشهای رژیم صهیونیستی آنها هزاران نفر از ساکنان اراضی اشغالی علیه فساد نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها تظاهرات کردند. در همین حال لیزا ناندی وزیر امور خارجه دولت در سایه انگلیس، اتخاذ موضع محکم و جدی دولت این کشور در قبال اشغال کرانه باختری و تحریم این رژیم در صورت پیشبرد طرح اشغال را خواستار شد.

الحشد الشعبی باقی خواهد ماند
از سوی دیگر در عراق نیز جریان های سیاسی ضمن محکوم کردن توطئه آمریکا علیه حشد الشعبی، حمایت گسترده خود را از بسیج مردمی اعلام کردند. سخنگوی ائتلاف الفتح عراق با تأکید بر نقش سازمان الحشد الشعبی در مقابله با بیماری کرونا، ابراز داشت: «الحشد الشعبی به وجود آمده است که بماند و باقی هم خواهد ماند».«احمد الاسدی» سخنگوی ائتلاف الفتح عراق از اقدامات سازمان الحشد الشعبی (بسیج مردمی) قدردانی کرد.الاسدی تأکید کرد که الحشد الشعبی از شش ماه پیش تا کنون، بودجه‌ای نداشته، ولی با این وجود، با تکیه بر امکانات خود، با ویروس کرونا مقابله کرده است.وی همچنین تصریح کرد که «الحشد الشعبی به وجود آمده است که بماند و باقی هم خواهد ماند». در این میان «مایلز کاگینز» سخنگوی ائتلاف آمریکایی حاضر در عراق، اذعان سفیر آمریکا در کویت مبنی بر مشارکت نیروهای این کشور در یورش به مقر کتائب حزب الله را تکذیب کرد.او مدعی شد که سخن گفتن در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در کنار نیروهای یگان مبارزه با تروریسم عراق در یورش به مقر کتائب حزب‌الله، شایعه است.
در همین حال محمد توفیق علاوی مامور سابق تشکیل کابینه عراق با اشاره به حق الحشد الشعبی بر گردن این کشور، تأکید کرد که الحشد، دستاوردهای بزرگ و مهمی به دست آورده است. علاوی در گفت‌وگو با شبکه خبری العهد گفت که «الحشد دستاورد بزرگ و مهمی به دست آورد... ما مدیون الحشد الشعبی هستیم».

کد مطلب: 114262
 
Share/Save/Bookmark