میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۵
 
 
رئیس جمهور در آیین پایانی سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی
باید از دوقطبی کردن فضای جامعه فاصله بگیریم
باید از دوقطبی کردن فضای جامعه فاصله بگیریم
 

رئیس‌جمهور گفت: فضا را باید مناسب و آرام کنیم و از دوقطبی کردن فضای جامعه در همه موضوعات باید فاصله بگیریم.
حسن روحانی رئیس جمهور در آیین پایانی سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی که دیروز در سالن اجلاس سران برگزار شد با بیان اینکه برای ما افتخار است که در جامعه بشری امروز، عالمان، فرهیختگان و اندیشمندان مسیر علم و دانش را به پیش می‌برند، اظهار داشت: همه ارزش انسان به این است که در نقطه ای که قرار گرفته است، حرکت می‌کند و شرایط نو را به نسل بعد واگذار می‌کند. آنچه امروز بعنوان علوم پایه و علوم مختلف در بخش های مختلف شاهد آن هستیم، حاصل تلاش و کوشش قرن‌ها و سالیان متمادی از سوی دانشمندان است.رئیس جمهور گفت: اگر اخلاق و معنویت را داخل علم و دانش بگذاریم، همه چیز از علم و دانش سرچشمه می‌گیرد، این علم و دانش است که رفاه می‌آفریند و سبک زندگی ما را عوض می‌کند. اگر هنر و فناوری را هم در علم تعریف کنیم، در واقع بزرگترین امتیاز انسان آن است که می فهمد، عالم می شود و می تواند عالمی را تربیت کند.
روحانی عنوان کرد: آن وقت که پیغمبر اسلام(ص) مبعوث شد، علم و خواندن و نوشتن اساسا امتیاز محسوب نمی‌شد، اگر افتخاری بود اول به قبیله، نژاد و خون بود و بعد هم به شمشیرزنی و فتوحات جنگی بود در آن زمان و علم و دانش و مرکز تعلیمی وجود نداشت و به عکس بعضی‌ها علم و دانش را جزو خدمات رده پایین می‌دانستند. رئیس جمهور با بیان اینکه در جامعه پیامبر در مسجد یاد دادن و یاد گرفتن برتر از نماز شد، خاطرنشان کرد: ما فکر می‌کنیم در مسجد بالاترین کار نماز است، البته مسجد را برای نماز و سجده درست می‌کنند اما روایات ما می گوید، علم و دانش و فراگرفتن و تعلیم افراد گاهی از سالها عبادت بالاتر است. در همان مسجدی که نماز می‌خواندند یکی از ارزش‌های بزرگ این بود که در همان مسجد، یاد هم می‌دادند. وی اظهار داشت: اینکه اسلام برای علم مرز نشناخت بسیار مهم است، پیغمبر می‌فرمایند علم را در هر کجای دنیا بود آن را بیاموزید، حتی در چین. پیغمبر فضا را عوض کرد و به همین دلیل علم و دانش در مسیر پیشرفت قرار گرفت. رئیس جمهور با بیان اینکه در شرایط فشار و تحریم راه را گم نکردیم و مسیر را درست پیمودیم و این بهبود رتبه می‌تواند یکی از معیارهای عملکرد دولت تدبیر و امید باشد، گفت: اینکه توانستیم در این ۶ سال ۵۹ رتبه در نوآوری ارتقاء پیدا کنیم، معنایش این است که مسیر انقلاب و دانش پژوهان مسیر درستی بوده است.
وی گفت: تعداد پارک‌های فناوری از ۳۶ در سال ۹۳ به ۴۳ در سال ۹۸ رسیده است که این هم قابل قبول است. تعداد واحدهای فناوری مستقر در مراکز فوق از ۳ هزار در سال ۹۲ به ۷۸۶۴ در سال ۹۷ رسیدیم و بیش از ۱۶۲۵ واحد فناوری به کسب رتبه دانش بنیان نائل شدند روحانی با بیان اینکه در رشد علمی جزو اولین‌ها در دنیا هستیم، عنوان کرد: اخیرا وزیر صنعت نامه ای نوشت و در آن آمده در سال ۹۷ و ۹۸ مجموعا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از قطعاتی که قبلا در بخش صنعت وارد می‌کردیم، امروز به خودکفایی رسیدیم و در داخل تولید می‌کنیم. وزیر سلامت ما که من نام این وزارتخانه را ساده کردم، اعلام کرده در یک سال گذشته ۵۰۰ میلیون دلار واردات دارو و تجهیزات پزشکی ما کمتر شده و همین مقدار را در داخل تولید می‌کنیم. رئیس جمهور ادامه داد: اولین مسئله، امید جامعه به آینده و فضای مناسب در دانشگاه‌ها است. فضای دانشگاه باید فضای علم باشد و فضای تنازع نباشد، علم را تقسیم نکنیم، علم و هنر را دوقطبی نمی‌توان کرد؛ می ترسم کم کم در جامعه ما ساندویچ فروشی‌ها، بقالی‌ها و لباس فروشی‌ها هم دوقطبی شود. من می‌ترسم میوه هم تبدیل به دوقطبی شود، پرتقال جناح راست، پرتقال جناح چپ! هر چیزی را در جامعه نباید دوقطبی کنیم.
وی با بیان اینکه قطب و حزب و جناح جای خود را دارد، گفت: زمانی که ما دانشجو بودیم، بعضی دانشجویان با برخی از استادها خوب نبودند، من همان زمان هم با این حرف مخالف بودم که یک استاد وقتی سر کلاس می‌رود، ما باید از دانش او استفاده کنیم، از اول که نمیتوانیم دماسنج بگذاریم ببینیم تقوایش بالاست یا پایین است یا اصل و نسب آن را بررسی کنیم که برای چه قوم و نژادی است. کلاس برای یاد گرفتن و آموختن است، دانشگاه کار سیاسی هم باید انجام دهد، اما اصل را نباید فراموش کنیم. روحانی با بیان اینکه دانشجویان همواره یکی از فعال‌ترین اقشار جامعه ما بوده‌اند، گفت: دانش را نباید تقسیم کنیم؛ یک زمانی من این حرف را گفتم که شیمی و فیزیک اسلامی و غیراسلامی نداریم که برخی ها هم نقد کردند و گفتند داریم؛ البته شاید ما بلد نیستیم اینها را که چگونه ۲+۲ در جناح راست می‌شود ۴ و در جناح چپ می‌شود ۶ در حالی که ۲+۲ برای هر جناحی باشد همان ۴ می‌شود. رئیس جمهور تصریح کرد: فضا را باید مناسب و آرام کنیم و از دوقطبی کردن فضای جامعه در همه موضوعات باید فاصله بگیریم. الحمدالله وضع ما خوب است و باید به آینده امیدوار باشیم. اینکه تحریم و فشار نتوانسته ما را بشکند، افتخار بزرگی برای ما است. کمتر رهبری در دنیا است که به من برسد و از ایستادگی و تاب آوری ملت ایران تقدیر و تجلیل نکند. همین رهبران اروپایی برایشان جای شگفتی است یک ملتی در برابر این همه فشار ایستادگی می‌کند و در عین حال پیشرفت می‌کند. روحانی با بیان اینکه بیش از جغرافیای‌مان به تاریخ‌مان افتخار می‌کنیم، خاطرنشان کرد: دموکراسی در این منطقه خاورمیانه دموکراسی را ما در مشروطیت پایه گذاری کردیم و قبل از اینکه در این منطقه کسی پارلمان داشته باشد، ما پارلمان به وجود آوردیم و انتخابات به وجود آوردیم. ما ملت بزرگ و اندیشمندی هستیم، البته نخوت و غرور هم نداریم و علم مان را در اختیار دیگران قرار می دهیم و از علم دیگران هم بهره برداری می‌کنیم. روحانی با بیان اینکه در هوافضا قدم های خوبی برداشته‌ایم، گفت: در دولت قبلی در سطحی مانند ارتفاع ۲۵۰ کیلومتر کار می کردیم در آن مشکلی نداریم؛ در این دولت رفتیم بالای ۵۰۰ کیلومتر، در این هم موفقیت‌های بسیار بزرگی داشتیم که البته نکاتی دارد و باید تکمیل شود.
روحانی با تاکید بر اینکه افتخارات کشور را نباید دو قطبی کنیم، تصریح کرد: سردار سلیمانی افتخار ماست، جناح چپ و راست نمی‌شناسد، البته ایشان جناحی نبود و با همه جناح ها خوب بود. اساسا این چیزها جناحی نیست و معنی ندارد که ما افتخارات ملی مان را تقسیم کنیم. روحانی با تاکید بر اینکه ما در اقتصاد بدون نفت توانسته‌ایم به رشد مثبت برسیم و شاخص‌ها را در مسیر درست قرار دهیم، افزود: در دولت قبل علیرغم اینکه در سال ۹۰ ما صد میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم؛ اشتغال خالص ما در پایان سال ۹۱ کمتر از ۱۰ هزار نفر است. رئیس جمهور اظهار داشت: در طول این ۶ سال ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار اشتغال خالص داریم. چون دستگاه تبلیغات ما نداریم؛ می گویند وضع مردم بد است، البته وضع مردم خوب نیست و من قبول دارم؛ اما مقایسه ای بکنیم بین شش سال با دوره قبل از آن. 

کد مطلب: 112868
 
Share/Save/Bookmark