میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۳
 
 
خط و نشان وزیر دفاع جدید آمریکا برای پکن
مشت بایدن بر فراز دیوار چین باز شد
مشت بایدن بر فراز دیوار چین باز شد
 

بایدن در حالی ادعای پایان سیاست‌های ترامپ و تعامل با جهان را سر می داد که هر روز ابعاد حقیقی سیاست‌های وی آشکارتر می‌شود چنانکه در قبال چین در کنار اعلام حمایت از جدایی طلبی تایوان، وزیر دفاع بایدن خواستار اتحاد ژاپن و کره جنوبی علیه چین و کره شمالی شده است.
سیاست‌های ترامپ علیه چین، کره شمالی، روسیه و ایران در چارچوب خصمانه و تقابلی بود حال آنکه بایدن ادعای تغییر این سیاست‌ها را سر می‌داد حال آنکه در عمل اقدامات بایدن مشابه ترامپ است که در قالب قدرت هوشمند نظامی و سیاسی صورت می‌گیرد. وزیر دفاع جدید آمریکا در دومین روز کاری خود در این منصب، با همتای ژاپنی صحبت کرد و به پکن درباره اختلافات سرزمینی در دریای چین شرقی هشدار داد.
سخنگوی پنتاگون اعلام کرد: «آستین» وزیر دفاع (آمریکا) تایید کرد که جزایر سنکاکو تحت پوشش بند پنجم معاهده امنیتی ایالات متحده-ژاپن قرار دارد و ایالات متحده همچنان با هرگونه تلاش‌های یکجانبه برای تغییر وضعیت موجود در دریای چین شرقی مخالف است».در ادامه اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا در قبال تایوان، یک ناوگروه این کشور که در خط مقدم آن ناو هواپیمابر «یواس‌اس تئودور روزولت» قرار دارد، وارد دریای چین جنوبی شد.پکن بارها از نزدیک شدن کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا به جزایر تحت کنترل چین در دریای چین جنوبی شکایت کرده است.دولت جدید آمریکا نیز بر ادعاها و مواضع خصمانه دولت قبلی این کشور علیه پکن تأکید و از رقبای منطقه‌ای چین اعلام حمایت کرد.«ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد: «ایالات متحده از الگوی تلاش‌های جمهوری خلق چین در مرعوب کردن همسایگانش از جمله تایوان، نگران است. از پکن می‌خواهیم فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی علیه تایوان را متوقف کرده و در عوض وارد گفت‌وگوی معنادار با نمایندگان منتخب تایوان شود».
در ادامه تحرکات خصمانه آمریکا وزارت امور خارجه روسیه اقدامات دیپلمات‌های آمریکایی برای ترغیب تندروها را محکوم به شکست دانسته و تاکید کرد که این اقدامات تاثیرات منفی بر روابط روسیه-آمریکا خواهد داشت. نکته قابل توجه آنکه سخنگوی کاخ سفید با این ادعا که برنامه تسلیحات اتمی کره شمالی تهدیدی جدی برای آمریکا و متحدانش است، گفت واشنگتن در حال تدوین راهبردی جدید برای مقابله با آن است.
«جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید در این خصوص گفت: بدون تردید نظر رئیس‌جمهور این است که موشک بالستیک اتمی کره شمالی و سایر فعالیت‌های مربوط به گسترش تسلیحات اتمی تهدیدی جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی است و رژیم منع گسترش تسلیحات اتمی را تضعیف می‌کند. در ادامه تحرکات قابل توجه دولت بایدن، مشاوران امنیت سران رژیم صهیونیستی و آمریکا در تماس تلفنی، بر لزوم مباحثه و ارتباط دو طرف درباره ایران و توافق‌های سازش تاکید کردند. همچنین جانسون نخست‌وزیر انگلیس در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور جدید آمریکا، بر تقویت همکاری دو طرف در حوزه‌های امنیتی و نظامی و همچنین تعمیق روابط دوجانبه تاکید کرد.
در حوزه خاورمیانه نیز سیاست‌های آمریکا تغییری نداشته است چنانکه سرکنسول سابق آمریکایی در جده گفته است واشنگتن با غارت منابع طبیعی سوریه، آن‌ها را به مکان‌های دیگری از جمله اراضی اشغالی می‌فرستد. تحرکات بحران ساز آمریکا موجب شده تا فرستاده سازمان ملل به سوریه تأکید کرد آرامش در این کشور شکننده است و هر لحظه امکان فروپاشی آن وجود دارد.
در ادامه سیاست‌های مخرب آمریکا در منطقه بنا بر گفته منابع اطلاعاتی، ایالات متحده به زودی با مجوز رژیم صهیونیستی استقرار سامانه گنبد آهنین در پایگاههای خود در کشورهای خلیج‌فارس را آغاز می‌کند.
این در حالی است که جنایات صهیونیست‌ها و سکوت آمریکا همچنان ادامه دارد چنانکه نظامیان رژیم صهیونیستی با شلیک گاز اشک‌آور به سمت کارگران فلسطینی در نزدیکی طولکرم واقع در کرانه باختری، یک نفر را به شهادت رساندند.
نکته دیگر در سیاست‌های بایدن، ادامه حمایت از جنایات سعودی در یمن است که اعتراض جهانی را به همراه داشته است چنانکه امروز همزمان با تظاهرات مردم یمن در اعتراض به تحریم انصارالله از سوی آمریکا، مردم ۱۷ کشور جهان نیز به خیابان‌ها خواهند آمد و با یمنی‌ها و جنبشی که سالهاست مقابل تجاوز ائتلاف سعودی مقاومت کرده، اعلام همبستگی خواهند کرد. لازم به ذکر است در حالی که یمن با جنگ و محاصره دست و پنجه نرم می‌کند، سازمان جهانی بهداشت بجای اعلام حمایت از یمن تحت محاصره اعلام کرد حمایت از ارسال فرآورده‌های نفتی به مراکز بهداشتی یمن را متوقف می‌کند. حمایت‌های آمریکا از سعودی در حالی صورت می گیرد که این کشور همچنان به بحران سازی در منطقه ادامه می دهد چنانکه «مهدی تقی آمرلی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد که عناصر تروریست سعودی از طریق گذرگاه «عرعر» بین عربستان و عراق وارد این کشور شده اند.آمرلی بیان کرد: این گذرگاه به محلی برای ورود تروریست‌ها و عوامل انتحاری به عراق تبدیل شده است.اما در حوزه داخلی آمریکا نیز همچنان بحران ادامه دارد چنانکه ویدئویی به تازگی منتشر شده است که نشان می‌دهد افسر پلیس شهر «تاکوما» واقع در جنوب سیاتل ایالت واشنگتن با خودروی شاسی بلند پلیس گروهی از عابران پیاده را زیر می‌گیرد که این امر اعتراضات مردمی را به همراه داشته است. در همین حال در حوزه سیاسی جان کورنین سناتور ارشد جمهوری‌خواه به دموکرات‌ها هشدار داد اگر استیضاح رئیس‌جمهور سابق آمریکا را پیش ببرند، در صورت اکثریت شدن جمهوری‌خواهان در دوره بعدی سنا، رؤسای جمهور سابق دموکرات نیز استیضاح خواهند شد.«چاک شومر» ارشدترین عضو دموکرات مجلس سنای آمریکا خواستار تحقیق وزارت دادگستری درباره فشار رئیس‌جمهور سابق به سرپرست این وزارتخانه برای استعفا شد.واکنش رهبر سناتورهای دموکرات به گزارش این روزنامه بود که در آن خبر داده شد، ترامپ تلاش کرد در هفته‌های پایانی دولتش، در تلاش برای برهم زدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایالت جورجیا، سرپرست وزارت دادگستری آمریکا را برکنار کند.

کد مطلب: 116918
 
Share/Save/Bookmark