میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
گزیده‌ای از جلسه روز گذشته مجلس
قالیباف:نظارت بر شوراهای شهر نباید به نهاد دیگری واگذار شود
قالیباف:نظارت بر شوراهای شهر نباید به نهاد دیگری واگذار شود
 

موافقت مجلس با کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها، موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه، اصلاح طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه معدن، تعیین مجازات توهین‌کنندگان به قومیت‌ها، ادیان و مذاهب اسلامی، اعلام وصول طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی از مهمترین اخبار جلسه روز گذشته مجلس بود.
جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور، ایرادات شورای نگهبان به طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه معدن و... در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
محمدباقر قالیباف در این جلسه با اشاره به ایرادات مطرح درباره احکام بودجه و بند ۷ آن گفت که ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح ساختار بودجه در مجلس بررسی و برطرف می شود.
در ادامه تقاضای جمعی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه در دستور کار قرار گرفت که نمایندگان با آن موافقت کردند.
همچنین نمایندگان ایرادات شورای نگهبان به طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه معدن را رفع کردند.
در جلسه علنی روز گذشته،‌ گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و وظایف انتخابات شوراهای اسلامی کشور بررسی و در نهایت با کلیات این طرح موافقت شد.
رییس مجلس در پاسخ به اخطار علی بابایی کارنامی در ارتباط با همین طرح، تاکید کرد که نظارت بر انتخابات و عملکرد چهار ساله شوراهای شهر و روستا به عهده مجلس شورای اسلامی بوده و ما نباید به این سمت برویم که این وظیفه را به عهده بخش دیگری بسپاریم.
در جریان رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراها،‌ حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی ‌عضو کمیسیون کشاورزی هم تاکید کرد که باید به نحوی قانون انتخابات شوراهای اسلامی کشور اصلاح شود که خروجی آن شورایی توانمند برای اداره امور شهری و خدمت به مردم باشد.
همچنین محمدصالح جوکار،‌ رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با بیان اینکه تخلفات متعددی از سوی اعضای شوراهای اسلامی کشور رخ داده، تأکید کرد که حفظ سلامت اعضای شوراها و نظارت بر عملکرد چهار ساله آن ها در اولویت قانون نویسی مجلس است.
موافقین کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات شوراهای اسلامی با اشاره به تخلفات صورت گرفته در شوراها بر ضرورت اصلاح قانون و تقویت بعد نظارتی تاکید داشته و مخالفین کلیات این طرح بر ضرورت تقویت جایگاه مجلس در بعد نظارت بر انتخابات و عملکرد شوراها تاکید کردند.
در ادامه جلسه، نمایندگان مجلس ایرادات شورای طرح نگهبان در طرح الحاق دو ماده به کتاب مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) را رفع و تصویب کرده و بر این اساس مجازات توهین‌کنندگان به قومیت‌ها، ادیان و مذاهب اسلامی مشخص کردند.
در حاشیه این جلسه سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت که این کمیسیون تصویب کرد که دولت ۲۰ درصد از درآمدهای حاصل از مالیات بر واحدهای مسکونی لوکس را بابت تامین مسکن مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی پرداخت کند.
سوال ملی از وزرای علوم و کشور و طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی نیز اعلام وصول شد.

کد مطلب: 116819
 
Share/Save/Bookmark