میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
نگاهی به هشدار فرمانده سپاه به تهدیدات امریکا
انتقامی جوانمردانه در انتظار ترامپ
انتقامی جوانمردانه در انتظار ترامپ
 

در پاسخ به زیاده گویی‌‌ها و تهدیدات توخالی دولت امریکا علیه کشورمان، سرلشکر حسین سلامی روز گذشته ۲۹ شهریور در مراسم صبحگاه مشترک ستاد فرماندهی کل سپاه تاکید کرد: آقای ترامپ از انتقام ما شک نکنید زیرا کاملاً قطعی و جدی است.
این موضوعی بود که یادآوری آن برای رئیس جمهور امریکا لازم به نظر می‌رسید. فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه مردم ایران اهل شرف و جوانمردی هستند و جوانمردانه و عادلانه انتقام می‌گیرند تصریح کرد: به همین علت هم بود که در عین الاسد سربازان شما را هدف قرار ندادیم. ما کسانی را هدف قرار می‌دهیم که در شهادت سردار بزرگ سپهبد حاج قاسم سلیمانی مستقیم یا غیرمستقیم نقش داشتند.
نام سردار سرافراز ایران اسلامی شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده بی نظیری که در دوران فعالیت خود به کابوسی برای مقامات و ژنرال‌های آمریکایی تبدیل شده بود و حتی اسم او باعث ایجاد وحشت در بین سیاستمداران و سربازان آمریکایی می‌شد. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در تمام مدت خدمت خود با نابودی دستاوردهای شوم امریکا در منطقه و کمک به از بین بردن داعش، موجب نگرانی و وحشت امریکایی ها شد و تلاش برای حذف این مهره کلیدی رویایی بزرگ بود که دولت امریکا در سر می پروراند. امریکایی ها سرانجام در بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ در عملیات آذرخش کبود، در حمله‌ای تروریستی به دو خودرو در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد، سردار بزرگ و ابومهدی المهندس از فرماندهان گروه حشد شعبی را به‌همراه ۹ تن دیگر به شهادت رساندند و در همان زمان آمریکا اعلام کرد که دستور این حمله تروریستی را دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده‌است.
خطای بسیار بزرگ
باید توجه داشت امریکا با این اقدام خود خطای بزرگی را مرتکب شد. انتقام خون شهید سردار سلیمانی موضوعی است که مورد تاکید همه مردم ایران قرار دارد و مسلم بود که منحصر به یک عملیات موشکی نیست. از سوی دیگر امریکایی ها واقف هستند که سردار قاسم سلیمانی رهبر واقعی جریان مقاومت بود و در بسیاری از کشورهای منطقه از جمله و پاکستان، افغاستان و سوریه، عراق، فلسطین و لبنان طرفدارانی داشت. حشمت الله فلاحت پیشه رییس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این باره گفته بود که «انتقام سردار سلیمانی فراملی خواهد بود و کسانی انتقام خون وی را می‌گیرند که جان و مال خود را مدیون ایشان در مقابله با داعش و دیگر فتنه‌های استکباری و سلفی می‌دانند.»
تهدید از ترس تلافی
در این میان بسیاری بد اندیشان تلاش کردند تا موضوع انتقام از ترور سردار سلیمانی را به یک سیاست ملی تقلیل دهند، اما سرلشکر سلامی در پاسخ به این تهدیدات، مشکلات داخلی این کشور را به دولتمردان آمریکا یادآوری کرد و افزود: ما را تهدید به حمله هزار برابری می‌کنید، اما زمانی که عین الاسد را زدیم، فرض و پیش بینی ما این نبود که شما جواب نمی‌دهید، بلکه کاملاً فرضمان این بود که پاسخ می‌دهید و همان موقع صدها موشک را آماده شلیک کرده بودیم که اگر پاسخ دهید اهداف مورد نظر را ویران کنیم. فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز گفته بود؛ انتقام شهید سلیمانی حتی با کشتن ترامپ هم پایان نمی پذیرد و کمترین خون‌بهای شهید سردار سلیمانی ازاله کامل آمریکا از منطقه است. امریکا در این زمینه تلاش می کند تا ایران را تهدید کند اما ایران در برابر این تهدیدات بیکار ننشسته است. به طوری که فرمانده سپاه به مقامات امریکایی خطاب کرد: شما ما را به حمله هزار برابری تهدید می کنید؛ ما شما را می شناسیم؛ آن وقت که عین الاسد را زدیم فرض داشتیم که شما پاسخ می دهید و صدها موشک آماده کردیم که اگر زدید داشته هایتان را ویران کنیم. وی تصریح کرد: دشمن همه جا زیر دید ما است و اگر لازم باشد زیر تیر ما نیز قرار خواهد گرفت.
این واکنش‌ها مختص به فرمانده سپاه نبوده و اکثر مقام‌های ایرانی در واکنش‌های خود اقدام ایالات متحده آمریکا را محکوم و تهدید به انتقام کردند.
انتقام سخت ادامه دارد
این درحالی است که دولت امریکا به منظور فرار از تبعات این انتقام بزرگ، دست به دروغ سازی و جنجال آفرینی زده که یکی از آنها طرح ترور سفیر آفریقای جنوبی است اما سردار سلامی خطاب به دولتمردان آمریکا افزود: شما فکر می‌کنید ما در قبال خون برادر شهیدمان یک سفیر زن را در آفریقای جنوبی می‌زنیم؟
در این میان ترامپ برای پنهان کردن ترس خود گفته بود؛ ایران درباره هدف قرار دادن دارایی‌های آمریکا به عنوان تلافی کشتن مقام تروریستی آنها، بسیار بد صحبت می‌کند… ایران از سال‌ها پیش فقط مشکل درست می‌کند. این یک هشدار است که اگر ایران به هر آمریکایی یا اموال آمریکایی حمله کند، ما ۵۲ سایت ایرانی (به نشانه ۵۲ گروگان سابق) برخی در سطوح بسیار بالا و مهم برای ایران و فرهنگ ایرانی را در هدف داریم. این سایت‌ها و خود ایران بسیار سریع و بسیار شدید هدف قرار خواهند گرفت. آمریکا تهدید بیشتری نمی‌خواهد!
وی بلافاصله بعد از به شهادت رساندن سردار سلیمانی نیز تهدید کرد: «درصورتی‌که نسبت به ترور سردار سلیمانی عملیات انتقامی صورت گیرد، مقام عالی‌رتبه‌ی شما را هدف قرار خواهیم داد.»
اما هیچیک از تهدیدات دونالد ترامپ علیه ایران اجرا نشد.
خطایی بزرگ
همانگونه که کارشناسان امریکایی پیش بینی کردند، ترور سردار قاسم سلیمانی یک خطای بسیار بزرگ بود. امریکایی‌ها در تلاش بودند که خود را دوست ملت ایران نشان دهند، به همین منظور سالها عملیات سیاسی، روانی و رسانه‌ای گسترده و قدرتمند پیاده کردند، اما با ترور سردار بزرگ قاسم سلیمانی، همه این تلاش‌ها و هزینه‌های شان از بین رفت. در حال حاضر انتقام خون سپهبد شهید سلیمانی به یک آرمان بزرگ در بین مردم ایران تبدیل شده است.
پاسخگویی در تراز شهید
اما پاسخگویی به این اقدام خبیثانه امریکا موضوعی است که در سیاست های کلان کشور تعریف شده است.
اسماعیل کوثری جانشین قرارگاه ثارالله سپاه در گفتگو با روزنامه سیاست روز گفت: این چنین اقداماتی در سیاست های کلان نظام تعریف شده است و ایرانی‌ها با کشتن یک سفیر در امریکای جنوبی انتقام نمی گیردند.
وی با اشاره به این که سردار سلامی تاکید کرده اینگونه عملیات روانی دشمنان نظام کارایی ندارد، افزود: همانگونه که فرمانده کل سپاه اعلام کردند عاملین اصلی شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی مد نظر ما قرار دارند و خط مشی و سیاست نظام در این باره روشن است.
وی با تاکید بر اینکه این پاسخگویی و انتقام از عملیات تروریستی امریکا موضوعی جدید در میان کشورها نیست، اظها داشت: در تمام دنیا اگر کسی مرتکب عملیات تروریستی و تخلف شود بر اساس همان رویکرد وی موضع‌گیری می‌شود. سردار کوثری با اشاره به اینکه امریکا تلاش می کند با پیش کشیدن موضوعاتی چون مکانیسم ماشه، این موضوع را دچار انحراف کند، تصرح کرد: قانوناً در قطعنامه۲۲۳۱ تاکید شده که تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت باطل می‌شود و همراهان اروپایی امریکا نیز این موضوع را پذیرفته‌اند بنابراین، اینگونه ادبیات قلدرمابانه ترامپ راه به جایی نمی‌برد و مردم ایران نیز زیر بار این اقدامات امریکا نمی روند و از حقوق قانونی خود دفاع می کنند. از سوی دیگر احمد راستينه هفشجانی نماینده مردم شهر کرد در مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل نظامی نیز در گفتگو با سیاست روز با بیان اینکه بدرقه باشکوه پیکر حاج قاسم سلیمانی نشان دهنده ارادت مردم ایران به این قهرمان ملی است، گفت: این رویکرد مردم ایران پیام روشنی داشت و نشان داد که نه مردم ایران و نه مردم مظلوم منطقه، قهرمان مقاومت را فراموش نمی‌کنند و ارزش نقش آفرینی‌های او را به خوبی می‌دانند. وی با اشاره به اینکه بعد از ترور شهید حاج قاسم سلیمانی مطالبه وسیعی در سطح منطقه، جبهه مقاومت و مردم ایران برای گرفتن انتقام خون این شهید به وجود آمد، اظهار داشت: شهید قاسم سلیمانی یکی از فرماندهان عالی رتبه نظامی کشورمان بود و مردم ایران تاکید دارند که باید سطح پاسخگویی و انتقام سخت در تراز این شهید باشد.
نماینده مردم شهر کرد افزود: طرح موضوعات حاشیه‌ای از سوی مقامات امریکایی برای جلوگیری از هجمه بین المللی به آنهاست و مردم کشورمان بر این باورند که باید انتقام از دولت امریکا حداقل در سطح اخراج نیروهای این کشور از غرب آسیا باشد. وی گفت: مباحثی که در مورد مکانیسم ماشه نیز مطرح می‌شود، برای انحراف افکار عمومی است و انتقام مردم ما دچار خطای راهبردی نمی شود.
محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این باره گفته: تا آمریکا را از منطقه خارج نکنیم انتقام حاج قاسم را نگرفته‌ایم.
سردار امیرعلی حاجی زاده در مورد انتقام خون شهید قاسم سلیمانی و همرزمانش تأکید کرده؛ انتقام شهید سلیمانی با چهار شلیک موشک و سقوط یک پایگاه حتی با کشتن ترامپ هم پایان نمی پذیرد، یعنی این ها ارزش خون این شهید را ندارد و تنها چیزی که می تواند خون بهای شهید سلیمانی باشد ازاله کامل امریکا از منطقه است.

کد مطلب: 115414
 
Share/Save/Bookmark