میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
وعده‌های ترامپ برای خروج نیروها از افغانستان و مقابله با چین نیز خشم آمریکایی‌ها را کاهش نداد
شعله‌ورتر شدن آتش اعتراضات در پورتلند
شعله‌ورتر شدن آتش اعتراضات در پورتلند
 

در حالی ترامپ با وعده خروج نظامیان از افغانستان و نیز مقابله با چین و اذعان به اشتباه بودن حضور نظامی در خاورمیانه به دنبال مقابله با اعتراضات مردمی بوده که عملا این طرح با ناکامی همراه شده است چنانکه شبکه ان بی سی نیوز از بازگشت مجدد معترضان به مقابل ساختمان دادگاه فدرال شهر پورتلند در ایالت اورِگان خبر داد.
شبکه تلویزیونی ان بی سی نیوز در یک گزارش موشن گرافیکی اعلام کرد: در حالی که در روز‌های اخیر در پی حضور نیرو‌های فدرال در شهر پورتلند تنش‌ها میان معترضان و نیرو‌های امنیتی تشدید شده بود‏, بعد از ظهر روز یکشنبه معترضان ضد نژادپرستی و مخالف رفتار‌های خشونت آمیز پلیس آمریکا در شهر پورتلند بار دیگر به مقابل ساختمان دادگاه فدرال این شهر بازگشتند.معترضان در شهر پورتلند پلاکارد‌ها و تصاویری از جورج فلوید در دست داشتند که بر روی آن‌ها نوشته شده بود: "نمی توانم نفس بکشم"، "چرا زندگی من بیش از زندگی آن‌ها اهمیت دارد؟ ","زندگی سیاهپوستان مهم است".
در این میان «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا که به شدت با بر‌گزاری انتخابات به صورت پستی مخالف است، مدعی شد این حق را دارد که ایالت‌ها را با وجود شیوع ویروس کرونا از اجرای این نوع رأی‌گیری باز دارد. اما بحران‌های ترامپ به همین جا ختم نمی‌شود چنانکه آتش سوزی گسترده در شرق شهر لس آنجلس و در جنوب ایالت کالیفرنیا همچنان ادامه دارد. همچنین در پی گزارش حریق گسترده در یک بلوک تجاری در محله هالیوود شهر لس آنجلس ایالت کالیفرنیا، ۸۴ نیروی آتش‌نشانی برای مهار حریق اعزام شدند.
نکته قابل توجه آنکه گروهی از معلمان آمریکایی در برخی ایالت‌ها از درون اتومبیل‌های خود به تصمیم برخی فرمانداران برای ادامه بر‌گزاری کلاس‌ها به صورت حضوری اعتراض کرده‌اند.این معلمان، نوشته‌هایی را بر روی اتومبیل‌های خود حک کردند و یا پلاکارد‌هایی را با پیام‌های مختلف بر دست گرفتند و با اتومبیل‌های خود به همراه دیگر کارکنان مدرسه در خیابان‌ها کاروانی به راه انداختند.
اما در ادامه تنش های انتخاباتی میان دموکرات‌ها و ترامپ جمهوریخواه پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با تاکید بر وضعیت نامناسب این کشور در برهه همه‌گیری کرونا، از بی‌تفاوتی قانون‌گذاران جمهوری‌خواه انتقاد کرد. در این میان رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه وعده‌های انتخاباتی در مصاحبه‌ای گفته خیلی زود تعداد نیرو‌های آمریکایی در خاک افغانستان را به ۴هزار تن کاهش خواهد داد.رئیس‌جمهور آمریکا اذعان کرد اعزام نیروی نظامی به منطقه شرق آسیا و مداخله در امور آن، «بزرگترین اشتباه» کل تاریخ این کشور بوده است.
همزمان با بحران‌های داخلی، آمریکا در عرصه جهانی نیز با چالش مواجه است چنانکه وزارت خارجه چین رسماََ به احتمال اخراج تمام خبرنگاران چینی از خاک ایالات متحده و همچنین تحریم شرکت‌های نرم‌افزاری چینی، واکنش نشان داد. بعد از قوت گرفتن احتمال اخراج خبرنگاران چینی از خاک ایالات متحده در پی امتناع واشنگتن از تمدید روادید آنها، وزارت خارجه چین رسماََ از اقدام متقابل خبر داد.«وانگ وِنبین» سخنگوی وزارت خارجه چین طی نشست خبری گفت از تمدید نشدن روادید خبرنگاران چینی مستقر در ایالات متحده، بعد از تصویب قانون محدود کردن روادید خبرنگاران چینی به ۹۰ روز توسط واشنگتن در ماه مه، مطلع است. از سوی دیگر «هو شی‌جین» سردبیر روزنامه چینی «گلوبال تایمز»، گفت اگر تمام خبرنگاران چینی در ایالات متحده مجبور شوند که خاک این کشور را ترک کنند، چین نیز مقابله به مثل می‌کند که شامل خبرنگاران آمریکایی در هنگ‌کنگ نیز خواهد شد. خبر دیگر آنکه در چارچوب سیاست ضد چینی غرب، وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای از تعلیق توافقنامه استرداد مجرمان با هنگ‌کنگ خبر داده است. در ادامه اقدام برخی کشور‌ها در تعلیق توافقنامه استرداد مجرمان با هنگ‌کنگ به بهانه تصویب قانون امنیت ملی از سوی پکن، این بار فرانسه نیز گفته در حال انجام این کار است.

کد مطلب: 114811
 
Share/Save/Bookmark