میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
آرزوهای این روزهای ترامپ
در حالی که هنوز نهال برجام به بار ننشسته است، دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا

در حالی که هنوز نهال برجام به بار ننشسته است، دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا چندی پیش در مصاحبه‌ای این توافق را ابلهانه‌ترین توافقی توصیف کرده که تا به حال مشاهده کرده و در صدد اعمال تحریم‌های جدید و ظالمانه علیه ایران با بهانه‌های مختلف است.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در یک پیام توییتری در خصوص آزمایش موشکی ایران نوشت: «ایران رسماً به دلیل شلیک موشک بالستیک تحت نظر قرار گرفته است. آنها (ایرانیان) باید از توافق وحشتناکی که آمریکا با آنها داشته، ممنون باشند.»
وی مدعی شد: «ایران نفس‌های آخر خود را می‌کشید و آماده سقوط بود که آمریکا جلو آمد و در قالب توافق هسته‌ای به ایران زندگی بخشید.»
در همین راستا منابع آگاه به خبرگزاری رویترز گفتند که دولت جدید آمریکا در حال آماده شدن برای وضع تحریم‌های جدید علیه شرکت‌های ایرانی به بهانه آزمایش موشکی اخیر تهران است. چنانکه وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای جدید که بر روی سایت اینترنتی این وزارتخانه قرار گرفته، فهرست تجهیزات پزشکی‌ای که برای صدور به ایران نیازمند کسب مجوز ویژه هستند، را به روز کرد و اقلام بیشتری را به این فهرست افزود.
این اطلاعیه توسط اداره کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا و با هدف شفاف‌سازی و به روز رسانی فهرست تجهیزات پزشکی‌ای که به موجب مجوز کلی ۳۱ سی اف آر ۵۶۰.۵۳۰ مجاز به صادرات یا صادرات مجدد به ایران نیستند مگر با دریافت مجوز ویژه منتشر شده است. این بدان معناست که برای صدور این تجهیزات به ایران باید به صورت مجزا از دولت آمریکا درخواست صدور مجوز شود.
«مایکل فلین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در این باره با صدور بیانیه‌ای شدید‌اللحن گفته بود: «آزمایش موشکی اخیر ایران بر خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است که از ایران می‌خواهد هیچ فعالیتی مرتبط با موشکهای بالستیکی طراحی شده برای قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای، شامل پرتاب با استفاده از چنین فناوری‌های موشک‌های بالستیک، صورت ندهد.» وی اضافه کرد: «اینها تنها جدیدترین موارد از رویدادهایی هستند که به موجب آنها نیروهای حوثی آموزش‌‌دیده و مسلح‌شده توسط ایران به کشتی‌های سعودی و اماراتی حمله کرده‌اند و اقدام به تهدید کشتی‌های آمریکایی و متحدانش در حال گذر از دریای سرخ کرده‌اند. ایران با این اقدامات و فعالیت‌های مشابه کماکان دوستان و متحدان آمریکا را در منطقه تهدید می‌کند.»
وی تصریح کرد: «رئیس‌جمهور ترامپ به شدت توافق‌های مختلف حاصل شده بین ایران و دولت اوباما و همچنین با سازمان ملل را ضعیف و غیرموثر دانسته و از آنها به شدت انتقاد کرده است.»
مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «ایران به جای سپاسگزاری از آمریکا بابت این توافقات اکنون احساس جرأتمندی می‌کند. و از همین امروز ما رسماً ایران را تحت نظر قرار می‌دهیم.
«شان اسپایسر»، سخنگوی کاخ سفید درباره بیانیه «مایکل فلین» ضد ایران توضیحاتی را ارائه کرد. وی گفت: «دولت ترامپ به ویژه در حوزه امنیت ملی با دولت اوباما تمایز خواهد داشت و به دنبال ایمن‌تر و قدرتمند کردن مردم آمریکا خواهد بود.»
سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد: «ترامپ در مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و تبعات آن بسیار بسیار ثابت‌قدم بوده است.»وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌ان» نیز در تحلیلی پیرامون اظهارات مقام‌های ارشد آمریکا در قبال ایران نوشت: سخنان «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی آمریکا هیچ جای تردیدی را باقی نگذاشت که دوره گفت‌‌وگوهای بین دولت اوباما و ایران که از بیش از سی سال دشمنی و کشمکش کاسته بود، اینک به پایان رسیده است.
«جان مک‌کین» رییس کمیته خدمات نیروهای مسلح سنا نیز نسبت به واکنش کاخ سفید علیه ایران در پیام توئیتری خود از «ایستادگی کاخ سفید در برابر تهاجم ایران» ابراز خوشحالی نمود و در پیام خود نوشت: «ترامپ به ایران هشدار بسیار تندی را داد. »
در همین راستا «لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه آمریکا به نشریه «واشنگتن فری بیکن» گفت:«ایرانی‌ها با برنامه موشکی‌شان به شدت در حال فریب دادن ما هستند.دیگر بس است. من امیدوارم دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا شورای امنیت سازمان ملل متحد را متقاعد به انجام اقدامی کند و امیدوارم در تصویب تحریم‌ها موفق شویم.»
گراهام در ادامه خواهان اعمال دور تازه‌ای از تحریم‌ها بر ایران به خاطر آن‌چه که او عدم اجرای محدودیت در برنامه‌های موشکی و تداوم کشمکش‌ در منطقه نامید، شد.
گراهام اظهار داشت: «من تلاش می‌کنم تا تحریم‌های جدید علیه رژیم ایران به خاطر رفتار نامناسب آن‌ها در منطقه و نیز تخلف آن‌ها در اجرای آزمایش‌های موشکی صورت گیرد.»
همچنین «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل با «غیر قابل قبول» خواندن آزمایش موشکی توسط ایران، گفت واشنگتن بر اقدامات ایران چشم نخواهد بست. وی با بیان اینکه واشنگتن گفته‌های خود را عملی می‌کند، گفت: «اطمینان خواهیم یافت که آن‌ها متوجه می‌شوند که این چیزی نیست که ما بپذیریم و می‌خواهیم اطمینان یابیم که ممنوعیت‌های ذکر شده مبنی بر اینکه هیچ کشوری نباید به آن‌ها فناوری لازم را منتقل کند، رعایت شود.»
نماینده آمریکا در سازمان ملل افزود: «گفته‌ایم که در این دولت ما بر چنین رخدادهایی چشم نخواهیم بست. ما عمل خواهیم کرد، ما قدرتمند خواهیم بود، صدایمان بلند خواهد بود و هرآنچه که برای حفاظت از مردم آمریکا لازم باشد، انجام خواهیم داد.مقامات آمریکایی نیز در اظهار نظرهایی خواهان جدی گرفتن هشدارهای داده شده کاخ سفید و نیز تغییر رویکرد ایران در منطقه شدند. کمااینکه یک مقام ارشد دولت آمریکا اظهار داشت: «در حال بررسی گزینه‌های راهبردی و چارچوبی برای رویکردهای مورد نیاز در این زمینه هستیم.» به گزارش «خبرگزاری فرانسه» وی در ادامه گفت: «البته فکر کنم هنوز زود است که در این باره حرفی زده شود.ما صمیمانه امیدواریم که ایرانی‌ها هشدار ما را جدی بگیرند و در مجموع این نوع رفتارها متوقف شوند.»خبرگزاری فرانسه در تحلیلی در این زمینه نوشت: حرکت به سوی اعمال تحریم‌ها به هدف سنجش اساس توافق هسته‌ای است و احتمالا با مقاومت کشورهای اروپایی و نیز روسیه و چین مواجه می‌شود.یک مقام دیگر ارشد آمریکایی با اشاره به آزمایش موشکی ایران مدعی شد که آشکار است این موشک قادر به حمل کلاهک اتمی است.وی گفت: «بحث مهندسی و علم ساخت چنین موشکی مطرح است.»«باب کورکر»، رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنا نیز در موضع گیری در این زمینه اظهار داشت که سخنان مشاور امنیت ملی آمریکا علیه دولت ایران او را تحت تاثیر قرار داده است.از مجموعه این رفتارها می‌شود این گونه استنباط کرد که آمریکا از طرفی درصدد فروش تسلیحاتی به متحدانش در جنگ یمن و کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی است. همچنین توجیه کننده اقدامات نظامی آمریکا در اروپاست و از طرفی با توجه به اینکه اوضاع داخلی درحال فروپاشی است، می‌خواهد نگاه‌ها را به بیرون و به سمت ایران سوق دهد.‌ آنچه آمریکا در حال اجرای آن است مجموعه‌ای از فضای روانی است که از محورهای آن ایجاد رعب و وحشت در میان ایرانیان و نیز جوسازی جهانی است تا شاید در لوای آن ترامپ بتواند سیاست‌های جهانی خود از جمله سیاست‌های ضد ایرانی‌اش را اجرایی سازد. این است آرزویی که به اعتقاد بسیاری از ناظران جهانی ترامپ دنبال می‌کند هر چند که وحدت ایرانی‌ها و نیز تزلزل جایگاه جهانی آمریکا ناکام ماندن این‌ آرزو را در اذهان تداعی کرده است. 

مریم گل محمدی

کد مطلب: 98421
 
Share/Save/Bookmark